Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2. Nick-name, avatar: de unde, cum?
FOTOdigital.ro Forum > FOTO DIGITAL > Bine ai venit!
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
zzz
Cum v-ati ales nick-name-ul? Dar avatarul?
Au o semnificatie? Se leaga de ceva?
Vrem sa stim povestea lor!
JOHNy
pai al meu are aceeasi poveste ca si al tau...e sigla marcii care produce masina preferata (CL600). bine imi place toata gama de la Mertz dar asta e mai speciala. oricum ati inteles ideea, de la asta vine avatarul meu. Nick-name-ul il am mai de mult...de cativa ani buni...vine de la numele meu derivat in engleza... biggrin.gif
rosana
nu am vrut sa-mi scriu numele adevarat si a iesit rose, pt. ca primele trei litere sunt ale numelui meu. si pe urma cum sunt si destul de rea si "intep" uneori, s-a potrivit la fix laugh.gif
avatarul este o felicitare pe care am primit-o mai demult si care imi place sa cred ca ma reprezinta rolleyes.gif
razvanis
Numele meu ... cred ca v-ati dat seama deja ... am vrut sa fie razvan dar era luat ... asa ca am pus si orasul in coada si a iesit razvanis
Cat despre avatar iar cred ca stiti ... nu stiu cat de mult ma reprezinta dar dpdv al personalitatii "ne " asemanam foarte mult ...
Dar "povestea" ta zzz? Comoditatea tongue.gif ... sa scrii putin la logare???Sau altceva?
zzz
urma scapa turma... biggrin.gif
floriano
creka i se trage de la pasiunea pentru masini.. si de cate ori ii trece cate-un chrysler prin fata face ceva genul ... zzzZZZZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzz.... si s-a dus.. wink.gif corect me if i'm wrong tongue.gif
razvanis
tongue.gif Ma intreb unde are bluebunny tatuat avatarul ala "pisicuta" ... dry.gif
Mir
°·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeĞ fºr ®epair¿ng

(adica un robotzel stricat smile.gif )

Nu...vine de la Mircea

iar avatare am mai multe...iata unul cu mine intre doua varste smile.gif :
kork
Nickname inspirat din "Prichindel" de Jules Verne. Mai precis, de numele orasului Cork din Irlanda...
Si daca tot a inceput Mir, pun si eu un alt avatar. smile.gif
JOHNy
off-topic: MIR in ce program e realizat avatarul tau? in gif animator cumva sau altceva? huh.gif
Mir
JOHNy.
Am folosit GIF Animator, Photoshop si WinMorph 2.0
In PS am aranjat pozele, in WinMorph am facut un AVI cu trecerea de la una la alta iar in Gif Animator am convertit acest AVI in GIF. Simplu.
scorpion_17
De ce nu ai facut gif direct din Gif Animator?
Poate parea puerila intrebarea, dar nu ma prea pricep.
scorpion_17
Si povestea mea... Nick-ul... Ma jucam intr-o vreme intr-o sala ut, foarte mult. Foloseam numele de Scorpion, si asa ma si strigau "prietenii" de acolo. Avatarul l-am ales pentru ca-mi place foarte mult.
Bluebunny
nick: mi se spune asa de vreo 5 ani, nu stiu exact de ce smile.gif
era de gratie a mirc-ului...oricum, iepurasul a facut intre timp gherute, de aici tatuajul cu simbolul pisicii. Mi-a luat o gramada de timp sa ma conving daca il vreau sau nu biggrin.gif
rosana
hai sa zic si eu ceva off-topic.
imi place cand oamenii nu isi schimba nick-ul si ii reintalnesc pe alte forumuri. nu ii inteleg deloc pe cei care in fiecare loc au alt nick. e adevarat ca uneori nu se poate sa-l folosesti pe acelasi dar merg variatii pe aceeasi tema. ia gasiti-mi voi niste explicatii smile.gif
despre avatar ce sa zic...nu garantez ca nu o sa-l schimb. depind de starea de spirit a momentului.
voi cum preferati?
JOHNy
mie unul tot de pe mirc mi-a venit nick-ul si am acest nick peste tot pe unde intru...forum-uri, mirc...de toate...mai putin ym ...in rest peste tot ma gasiti asa biggrin.gif
RALLYMAN
Nickname-ul vine de la pasiunea mea pentru masini,motoare,mecanica,sporturi cu motor (in special raliuri - pilotii de raliuri sant cei mai buni soferi care pot exista).
Daca ar fi sa-l analizez altfel,"rally" inseamna "a se aduna ","a se strange"(numele raliurilor vine de la "a se aduna" de cand startul se dadea din mai multe orase de pe glob si concurentii trebuiau sa ajunga toti intr-un singur oras - explicatie data de regretatul Petre Cristea,singurul roman care a castigat Raliul Monte Carlo) , iar "man"= "om",deci ar insemna "om strangator" biggrin.gif ,ceea ce ma caracterizeaza,fiind un om econom si chivernisit biggrin.gif .
Avatarul , dupa cum probabil v-ati dat seama,reprezinta masinuta mea iubita (desi este veche de 12 ani,cum nu am bani de alta ,trebuie sa o iubesc pe asta).
razvanis
Avand in vedere ca este o nemtzoaica de 12 ani ...poti s-o mai iubesti destul pana iese la pensie... wink.gif
florind
La mine florind vine de la Florin Daniel si il folosesc in mod constant (adrese de mail, nick-uri), daca nu este ocupat. Avatarul este o alegere de moment si am optat intre asta si alte 2 imagini: Zorro si Bart Simpson. Probabil ca pe masura ce ma mai "maturizez" o sa aleg unul mai adecvat, pana atunci il las pe Mike.
zzz
QUOTE(florind @ 8 Feb 2004, 08:25)
Probabil ca pe masura ce ma mai "maturizez" o sa aleg unul mai adecvat, pana atunci il las pe Mike.

Avatarul tau este interesant, dar l-ai luat gata facut, mai bine este sa pui unul creat de tine, care sa te reprezinte (cel putin o perioada de timp).
florind
O sa schimb avatarul si o sa pun unul care ma indeplineste amandoua conditiile: este facut de mine, si ma reprezinta (chiar daca numai la propriu ). O poza prelucrata in Cosmopolitan. Oricum parca Mike era mai simpatic biggrin.gif
JOHNy
fain avatar zzz wink.gif
zzz
L-am schimbat, intre timp! biggrin.gif

Asta de mai jos a fost, dar era prea dur si l-am mai imblanzit smile.gif .
kork
Aaaa, ce misto. Si-a pus si ZZZ fotografia. smile.gif
rosana
Nice to meet you, admin!
Promitem sa fim cuminti ! biggrin.gif
voov-X
hehe
acum am citit si eu threadul asta... nu stiu de ce de fiefcare data, cand intru pe vreun forum, pe o pagina de net, pe oriunde pe netul asta, mi se pare ca ar trebui sa intalnesc numai oameni tineri, 20-25 de ani biggrin.gif ... no offense pentru zzz, dar dupa ce ti-am vazut avatarul, mi se pare putin ciudat... si oricum e bine sa stii ca existati voi, astia mai cu experienta (mir, kork, zzz) de ne indrumati, ca fara voi...

despre nick-ul meu... vine de la un banc sec din anul I de fac. care mi s-a parut foarte amuzant la momentul respectiv... si i-am cam inebunit pe colegii mei cu bancul asta, asa ca mi-a ramas numele... original era vuvex, dar am schimbat putin forma pentru ca daca lasam asa, erau unii care modificau putin cuvantul intr-o forma care nu-mi prea era pe plac wink.gif asa ca... iar avatarul este din niste imagini din worms... un joc care mi-a placut foarte mult... reprezinta un iepure calare pe un magar (concrete donkey) si mi s-a parut funny...
dar cred ca o sa trec si eu la alt avatar, acum ca tot am vazut cum l-a facut mir pe al lui... o sa incerc si eu sa vad ce iese... by the way: fainut avatarul zzz
rosana
da' mie cati ani imi dai, voov-x?
voov-X
pai nu stiu... si nu e vorba de ani...
in ce ziceam mai devreme nu ma refeream la ani direct... mai mult la respectul pe care il arati fata de cineva in limba romana folosind chestiile alea de politete... in State cand am fost asta vara ma adresam tuturor cu "you" adica "tu", deci nu erau atatea politeturi si era fain... intocmai ca pe site... ma refeream la faptul ca o sa ne intalnim in excursie si o sa mi se para ciudat putin sa vorbesc cu "tu" si din astea, pentru ca am "doar" vreo 23 de ani, dar sa stii ca intr-un fel, chiar daca va fi ciudat, va fi bine, va fi interesant si cred ca vorbind asa altfel e legatura intre oameni, deci din punctul asta de vedere apreciez limba engleza... nu mai exista distanta dintre persoane impusa de "d-voastra" si altele... deci chiar daca mi se pare ciudat, mi se pare un lucru bun...

si sa revenim la subiect, dupa avatar... vreo 12 biggrin.gif
florind
Oricum, Rose, s-ar putea sa nu fii tu decanul de varsta wink.gif
JOHNy
rose eu votez pentru 35-36 ani...daca gresesc sa imi zici. biggrin.gif
rosana
johny, nu gresesti biggrin.gif de fapt am si zis la un moment dat, cati ani am. dar sa nu mai spuneti la nimeni laugh.gif laugh.gif laugh.gif
p.s. voov-x: normal ca uneori mai am si 10-12 ani rolleyes.gif
who cares!
JOHNy
uau ce bun sunt la aprecieri de varsta. biggrin.gif
amelie
Salut!
nick-ul meu este inspirat de Amelie Poulain din filmul care a rulat pe marile ecrane iar avatarul este actrita Audrey Tautou care a detinut rolul principal.
Cel putin momentan imi pare ca mi se potriveste.
rosana
bine ai venit, amelie! biggrin.gif
razvanis
voov-x si rose ... eu nu cred ca este obligatorie forma de adresare "dumneavoastra" , macar cat suntem in excursie cred ca putem renunta un pic la ea , eu zic ca "tu" s-ar potrivi mai bine atmosferei , in plus asta ar face ca cei mai in varsta sa se simta mai tineri smile.gif ...ce spuneti?

amelie daca asemanarea ta cu caracterul din film este reala , inseamna ca ai o personalitate foarte .... interesanta... tongue.gif welcome.gif
voov-X
si mie mi s-ar parea normal sa pastram exprimarile de pe forum; ma enerveaza chestia cu d-voastra si din astea... si nu din lipsa de respect, dar pentru usurinta... si daca te exprimi prea politicos parca se pastreaza o distanta psihica intre tine si interlocutor biggrin.gif parga e mai greu de discutat biggrin.gif

mai greu o sa fie cu numele smile.gif (asta in cazul in care o sa le invatam vreodata pe cele reale) biggrin.gif
rosana
a zis cineva sa nu pastram modul de adresare de pe forum???
razvanis
Politetea din mine soptea ceva la ureche ...dar cred ca nu conteaza varsta fizica ,atat timp cat "spiritul" este tanar ... ce-am mai zis-o ... tongue.gif
speedy
Nick-name-ul meu nu are o istorie anume, dar l-am ales pe acesta pentru ca imi place cum suna, iar avatarul l-am ales din avatarele de pe site, pana cand voi avea unul care sa ma reprezinte smile.gif .
fluff
oops.. am uitat sa postez aici biggrin.gif

pt cei care nu stiu, nickul meu vine de la fluffy, si fluffy a fost hamsterul meu
fluffy a murit si am luat numele ei unsure.gif
am folosit fluffy, dar de multe ori a fost 'ocupat'
asa ca am taiat y-ul si a iesit fluff smile.gif

avatarul e facut de mine intr-o seara... bat1.gif
florind
asa ca am taiat y-ul si a iesit fluff

Si ce inseamna "a fluffy place to stay"?
floriano
hai sa va zic si eu de unde a iesit floriano.. pai in vremurile cand nu prea stiam eu ce e aia viata (14-15 ani) in mintea mea infloreste ideea ca in italiana.. Florin se zice floriano.. si asa convins am fost.. ca aproape peste tot am utilizat userul asta..

despre avatar... multi stiu despre ce e vorba ca e postata fotografia mare pe undeva.. e un cadou oferit de craciun! that's it folks!
zzz
floriano, in buna traditie a forumistilor speciali wink.gif , ar trebui sa ai ca avatar un portret de-al tau, care poate fi oricat de sofisaticat vrei (vezi Mir, de ex.).
floriano
o sa ma conformez wink.gif n-am timp de gif-uri animate.. da un jpg tot va trantesk smile.gif
JOHNy
Daca tot e moda asta cu schimbarea avatarului intr-o poza personala iaca am schimbat si eu sa fiu in pas cu lumea biggrin.gif
p.s. am un gif facut dar nu il pot pune in loc de imagine... huh.gif
silvius
hmm...sa postez si eu aici..
nick-u sincer sa fiu numai stiu de unde il am(cred ca de pe un site) si avatarul este facut de mine..
cam atat!
biggdaniell
hmmm....fostul meu nick THOR la care am renuntat (din motiv ca era luat deja pe multe forum-uri) cu parere de rau pt ca imi placea destul de mult, o fost (sau o mai fi inca unsure.gif ) un zeu (parca zeul fulgerului). Eu mi-am ales acest nick pt ca imi place foarte mult serialul Stargate SG1 iar in unul din episoade era vorba despre "thor's hammer"...un episod care mi-a placut foarte mult !!!

noul meu nick este chiar un.... nick (porecla) pus de niste prieteni foarte apropiati...imi place cum suna si e chiar potrivit avand in vedere cat de "big" sunt in inaltime... wink.gif . i-am pus doi "g" si doi "l" ca sa fiu sigur ca il pot folosi drept casuta de mail mai oriunde...

cat despre avatar....soon s151.gif
zzz
QUOTE(JOHNy @ 11 Mar 2004, 15:01)
p.s. am un gif facut dar nu il pot pune in loc de imagine... huh.gif

Trimite-l la foto@spot.ro si se rezolva.
zzz
QUOTE(integratorex @ 11 Mar 2004, 15:07)
nick-u sincer sa fiu numai stiu de unde il am

OK, dar ce inseamna? Regele integramelor? biggrin.gif Sau a integralelor?
silvius
nu as putea sa imi schimb si eu nicku? unsure.gif unsure.gif unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.