Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Candidati, candidaturi
FOTOdigital.ro Forum > FOTO DIGITAL > Candidati pe FOTOdigital.ro
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
zzz
Deschid acest topic deoarece vreau sa comentam aici candidaturile, privite in contextul site-ului FOTOdigital, lucruri care nu se pot posta in topicurile candidaturilor.

Ce candidatura ne-a placut, care nou candidat ne-a impresionat sau care ne-a deziluzionat, remarci asupra evolutiei candidatilor, orice poate fi comentat "pe langa" candidaturi si simtim nevoia sa o spunem.

Este nevoie de acest topic pentru a limita aria comentariilor din candidaturi doar la aceea a criticii constructive strict legate de fotografiile expuse. Toate celelalte subiecte conexe pot fi dezbatute aici.

Astept de asemenea aici interventiile candidatilor care vor sa semnaleze lucruri legate de candidatura lor.

Tot aici pot fi puse propuneri de inchidere a unor candidaturi care sunt deschise de mai mult de o luna, semnaland astfel oportunitatea luarii unei decizii, atunci cand se considera ca etapa de intrare pe FD s-a incheiat si concluziile pot fi trase.

Doresc ca acest topic sa fie unul deschis si in el sa se posteze opinii corecte si prietenoase, in spiritul forumului si site-ului FOTOdigital.
brad
Candidaturi si candidaturi, important e ca multi din cei expusi invata si progreseaza din comentariile argumentate.

Candidatura cea mai placuta a fost a lui dragos jianu si explicatia cea mai tare a unui acept marca zzz la azarelle

pot spune ca orice limitare creste in termen scurt calitatea postarilor si reactiile oamenilor dar nu stiu daca merita ingradit ceva intr-o pasiune liberala ca fotografia

La Multi Ani !
mihnea sim
si eu am vrut sa remarc pe dragos jianu, dar mai ales pe gabriell!
zzz
Aici pot sa spun si eu ce mi-a placut! In sfarsit! smile.gif

Deoarece au am votul final, e greu sa nu poti spune nimic in perioada candidaturii. Asa mi-am propus insa, pentru a nu influenta cu nimic votarea. Cate un imbold mic am mai strecurat in unele, atunci cand am simtit ca finalul fericit se intrevede, dar lipseste un surplus de avant smile.gif.
zzz
Intrati la Ralucs si spuneti-mi cum vi se pare candidatura. Autoarea inca nu si-a facut cont pe forum.

http://www.digitalworld.ro/forums/index.ph...=ST&f=60&t=3465
zzz
O situatie incurcata smile.gif la SIMGEO: imagini slabe la inceput, bune spre f. bune puse mai tarziu si voturi multe negative. O sa o descurcam noi pana la urma.

Din aceasta candidatura am remarcat in mod deosebit (doar dpdv estetic): nr.16-Tristetea florilor.
mihnea sim
fotografiile lui Ralucs le cunosc de pe fotocamera.ro Din cate vad ii cam lipsesc fotografiile brute si incearca sa scoata maximum prin prelucrarea unora banale.. si cam asta ar fi motivul pentru care mai da in gropi. In rest are unele lucrari excelente. Daca ea are puterea sa filtreze, sa posteze pe FD numai ce are bun, iar restul sa bage in continuare pe FC, nu vad de ce sa nu ii fie acordata candidatura.

Simgeo .. da.. cred ca a inteles in cele din urma ce fotografii sunt de FD, toata lumea incepe mai prost (prima) candidatura. Poate tocmai este motivul pentru care o candidatura trebuie lasata deschisa mai mult.. sa se coaca smile.gif
SIMGEO
Eu mi-am propus sa vorbesc cat mai putin.Totusi,trebuie sa fac unele destainuiri.
Intirzierea fotografiilor cerute de dvs. se datoreaza unor probleme de conectare.
Toate au fost realizate inainte de a-mi prezenta candidatura.Nu am expus de prima data
pe cele postate ulterior,datorita unor experiente triste.Se pare ca viziunea mea artistica
produce multa tristete si uneori ,fotografiile sint incomode.Am incercat sa fac pe plac(nr.1.2.3) si am incetat sa ma exprim prin fotografie.Vedeti ce a iesit...
Cu nr.8,cineva din dvs.spunea ca este aproape geniala.Totusi,pe alte site-uri am primit
reactii negative si am fost acuzat de imoralitate.Nu pot sa inpac pe toti,niciodata.
Lasati-ma sa fiu eu insami,si cu bune si cu rele...
SIMGEO
Am uitat sa adaug:
La multi ani !
fotoman
Ma intreb dace e obligatorie regula cu motivarea voturilor negative. Daca da exista vreo sanctiune? Tocmai am observat de mai multe ori ca nu se respecta.
Cei care au votat NU tr sa scrie ca au votat asa?
Cr|st|
Din moment ce poti vota NU, fara a explica sau posta in topicul respectiv, nu cred ca e obligatorie (altfel voturile negative, ne-insotite de explicatii, ar trebui sterse, ceea ce nu se intampla).

E facuta pentru a-l ajuta pe candidat sa inteleaga ce a gresit (sunt foarte multi incepatori) si totodata e un prilej de a explica (eventual de a da si sfaturi) autorului (si celorlalti) de ce nu iti plac fotografiile respective, respectiv decizia ta de a vota NU. Mie mi se pare foarte normal.
Gabi Udrea
@dunno
Momentan lucrurile se misca ceva mai greu pe aici. Va aparea si candidatura ta la un momentdat. Nu esti singurul in aceasta situatie.
Dar pana se rezolva problema , nu te opreste nimeni sa colaborezi , sa impartasesti sfaturi, idei , experiente cu ceilalti colegi de forum. smile.gif
poses
urmaresc forumul asta de ceva vreme, adica fd mai mult, si as avea o observatie. in legatura cu candidaturile cred ca ar trebui ca admin sa se implice mai mult si sa explice care sunt cerintele fd si care e tipul de foto promovat. aici vad ca discuta mai mult unii care nu prea au ce arata si nu stiu sa spuna decat - mai postezi?

inteleg care sunt motivele pt care poate vota oricine, dar nu ar strica sa comenteze si admin macar cateodata.
cornel
salutare
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa mai fac sa pot sa candidez si eu->m-am inscris pe forum,am postat pe diferite topic-uri si chiar vreau sa stiu daca sunt bun de ceva .
Muntumesc.
Gabi Udrea
Pentru inscrierea pe FOTOdigital e nevoie de inregistrare separata de forum, aceasta facandu-se pe site. Acolo vei fi nevoit sa introduci un numar de 10 fotografii care vor fi analizate si votate de catre toti membrii (doritori) ai forumului. Aceasta facandu-se in aria Candiati pe FOTOdigital.
Daca consideri ca imaginile tale nu sunt suficent de buna pentru FD (acolo unde exista o cerere a calitatii destul de ridicata), poti sa te inscrii pe celalalt site FOTOcamera, unde accesul este liber oricarui doritor. Desigur si forumul iti sta la dispozitie.

Bine-ai venit si Succes !
cornel
Merci Gabi.
Problema e urmatoarea : m-am inscris pe FD si am ales cele 10 fotografii dar nu am primit nici un raspuns in legatura cu validarea contului - asta inseamna ca nu a fost validat? Primesc raspuns pe mail si in cazul in care nu se valideaza contul(FD) sau doar daca e ok?
In cazul in care nu se valideaza , aici pe forum unde pot sa-mi pun fotografiile sa le vedeti si voi si sa ma certati? Am incercat pe Candidaturi si nu pot sa le postez...Va rog frumos lamuriti-ma.
Multumesc anticipat.
Gabi Udrea
Validarea sau invalidarea se va face numai dupa ce candidatura ta va aparea in sectiunea dedicata de pe forum. Iar timpul in care aceasta se face variaza in functie de numarul de inscrieri pe o anumita perioada. Nu exista o data fixa. Pana nu va fi postata aceasta candidatura nu vei putea posta imagini noi la candidati nici deschide topic. Dar poti posta imagini in oricare dintre galeriile din sectiunea Galerii Foto sau iti poti deschide o Galerie Personala in care sa postezi imagini numai tu. Iar doritorii te vor ajuta cu sfaturi, critici, etc.
cornel
Merci mult Gabi pentru informatii si rabdare...se pare ca nu voi fi validat - incompetentza ce sa-i faci smile.gif ...voi posta pe unde pot si eu smile.gif
robog00
Eu am o "problema" cu exprimarile (si votul pozitiv) care suna cam asa: "...ai ochi pentru fotografie...votez DA"; "...votez DA pentru incurajare..."; "...ti-am vazut pozele si sunt cateva interesante...votez DA" etc.
NU cred ca e de ajuns ca cineva doar "sa aiba ochi", sa fi nimerit cateva poze bune sau, ca incurajare sa fie fotat cu DA...
Cred ca ar trebui sa analizam putin mai atent pozele din aceasta sectiune si sa nu votam doar din simpatie, entuziasm nefondat sau pentru incurajarea autorului.
Desi cred ca o sa imi atrag antipatia tuturor, spun ca pe multi dintre candidati i-asi invita sa activeze pe forum macar ca sa invete chestiuni de baza si doar dupa ceva vreme sa inceapa o galerie aici. Nu ma puneti sa dau nume si nici nu mi-o luati in nume de rau. Intentiile mele sunt bune si cred ca merita sa avem un nivel cat mai ridicat pe FD si FC.
Toate cele bune si scuze daca m-am "aprins" prea tare...and don't gun2.gif me!
cornel
Roboq...aaaaa...ai dreptate.Sunt nou si de-abia mi-am pus si eu o serie de fotografii pe forum.Ca oricare astept cu nerabdare sa vad reactiile , dar in acelasi timp imi dau seama ca mai am mult de invatat si d.p.m.d.v. mai bine nu as fi votat si mi-ar conveni sa fiu "tras de urechi" -asta ca sa ma ambitionez- decat sa fiu votat "pentru incurajare" si sa nu stiu de ce sunt capabil.Imi place atitudinea ta si mie unul mi se pare foarte corecta,cu un amendament : argumentul pentru oricare dintre voturi sa fie de la cine trebuie,sa fie solid si sa aiba o baza.
In rest,"Doamne ajuta" smile.gif
sorinlzr
o intrebare doua pentru admini. oare nu credeti ca e necesar ca cei cu drept de vot asupra candidaturilor sa fie NUMAI dintre cei deja admisi pe FD? oare nu considerati ca e necesar si de bun simt ca macar cei ce voteaza "nu" sa fie obligati la comentariu? in asa fel incat sa fie impulsionati sa-si motiveze decizia?
gnatea
sunt perfect de acord cu ceea ce a spus dunno.
Gabi Udrea
QUOTE(dunno @ 27 Feb 2006, 03:54)
Oare nu considerati ca e necesar si de bun simt ca macar cei ce voteaza "nu" sa fie obligati la comentariu?

In fiecare candidatura scrie mare cu albastru "Argumentati daca votati cu NU".
Din pacate cei fara bun simt sunt cei carora le e prea lene sa spuna, sau pur si simplu voteaza in necunostinta de cauza si de materie (fotografica), ca doar sa votezi e usor da sa argumentezi.... happy.gif

La prima intrebare nu stiu ce sa-ti raspund. A mai fost pusa in discutie de multe ori intrebarea asta. Nu stiu daca a fost bine sau nu dar s-a hotarat sa acordam incredere tuturor membrilor forumului, nu numai celor de pe FD, deoarece printre ei exista si oamnei de seama.
mihnea sim
... si la urma urmei zzz hotaraste luand in considerare toti acesti factori amintiti de tine.. smile.gif
robog00
oare nu credeti ca e necesar ca cei cu drept de vot asupra candidaturilor sa fie NUMAI dintre cei deja admisi pe FD?

Eu nu cred ca ar trebui sa voteze doar cei care sunt membri si asta nu pentru ca eu nu as fi membru. Cred ca oricine argumenteaza poate sa si voteze. Si asa feedbakc-ul e destul de precar pe aici (ar putea fi mult mai mare). Mai cred ca multi dintre membrii FD nu au timpul necesar ca sa intre pe aici, sa analizeze, sa explice si sa voteze. Oricum un comentariu bine exprimat are o importantza mai mare decat un vot sec. Eu am incredere ca zzz stie ce face si nu se ia dupa niste voturi neargumentate, ci cantareste mult mai bine situatia.
Succes tuturor!
zzz
Perfect de acord cu votul universal smile.gif.

In alta ordine de idei, niciodata nu am luat la admitere numarul de voturi exprimate ca pe o decizie prealabila.

Eu nu votez decat in final, dupa ce am ajuns la concluzia ca trebuie sa inchid candidatura si decizia o iau in prealabil.
Sunt bucuros insa ca in foarte putine cazuri decizia mea a diferit de situatia voturilor. Asta e bine.

Un caz recent in care am decis altfel decat au spus voturile este de ex. cel a lui Danut Stefan (Dan Stefan), pe care l-am admis desi avea mai multe voturi negative si caruia i-am dat un credit, intuind ca poate mai mult. E drept ca, dupa admitere, i-am mai sters din imaginile postate pe site si probabil o sa-i mai sterg smile.gif, s-a suparat foarte tare pe mine si n-a inteles ca asa m-a obligat sa procedez, pozele erau slabe, dar are acum si fotografii remarcabile, care justifica pe deplin decizia mea, zic eu.
Master of Puppets
Hhhhhmmm, am mai postat asta o data da' nu stiu de ce nu mi-a luat-o.

Si eu sunt de acord ca toti membri sa poata vota, dar sa fie atenti la cum comenteaza. Consider ca raspunsurile negative si de genul "nu-mi place aia, nimic interesant" etc, ar trebui folosite doar de forumisti care au macar un portofoliu pe masura criticilor acordate. Iar afirmatii de genul "asta nu are ce cauta aici" sa poate fii folosite exclusiv de membrii FD.

p.s.: poate daca poll-ul ar fi mai transparent, adica sa se vada toti cei care au votat poate s-ar mai micsora voturile necomentate.
Gabi Udrea
QUOTE(Master of Puppets @ 27 Feb 2006, 20:26)
p.s.: poate daca poll-ul ar fi mai transparent, adica sa se vada toti cei care au votat poate s-ar mai micsora voturile necomentate.

Nu stiu daca se poate implementa, dar pe mine nu m-ar deranja masura.

Dar daca nu se poate exista o solutie ! ss0026.gif Renuntam la poll si votam in scris, iar voturile se vor contabiliza de catre moderator/admin. Asa se vor putea elimina voturile nefondate dar totodata permitem tutror sa voteze.
sorinlzr
pai.. eu inteleg ca putem renunta la voturi fara sa se schimbe nik... poate doar falsa impresia de participare efectiva la nominalizarea cuiva
zzz
Principalul scop al candidaturilor nu este acela de a vota admiterea, ci de a-l indruma pe candidat spre perfectionare, prin asigurarea unui feed-back.
sorinlzr
deci toata treaba cu voturile userilor e praf in ochi....
Toate-s bune si frumoase pe FD/FC, imi place ideea de comunitate de "iubitori ai artei" care se critica, isi comenteaza lucrarile, se voteaza etc, si toate astea in scop constructiv, dar, norok cu adminii care intervin in anumite situatii, si-mi dovedesc ca toate-s false... sindromul "portarului"...
fixed.gif
renunt la candidatura mea pe FD
thanks for your time
Gabi Udrea
Ti s-a explicat deja. Administratorul ia decizia finala. Este stipulat si in regulamentul sitului si in candidaturi. In primul rand pentru ca la inceputuri se obisnuia ca un user ori sa-si creeze 30 conturi diferite pentru a se vota pe sine, ori isi aduna toti prieteni care habar-naveau de fotografie. Deci nu e o masura rea ci una de protectie, atat a calitatii sitului cat si a nivelului userilor.
Din fericire de foarte putine ori s-a intamplat ca administratorul sa decida altceva decat au votat userii.

Si da, scopul candidaturii e ca userul , nou venit, sa ia contact cu cat mai multi useri, sa primeasca, sfaturi/opinii/laude. Practic sa comunice. Comunicarea e esentiala si in vederea dezvoltarii artistice si in legarea unei prietenii.
nicuh
de acord cu cele spuse de zzz si gabi udrea...eu de ex. am avut multe de invatat in urma criticilor si sfaturilor de pe forum...nu tre'sa ne suparam mai ales ca unele observatii sunt pertinente si bine venite s72.gif ...bafta tuturor!
zzz
QUOTE(sorinlzr @ 28 Feb 2006, 13:49)
deci toata treaba cu voturile userilor e praf in ochi....
Toate-s bune si frumoase pe FD/FC, imi place ideea de comunitate de "iubitori ai artei" care se critica, isi comenteaza lucrarile, se voteaza etc, si toate astea in scop constructiv, dar, norok cu adminii care intervin in anumite situatii, si-mi dovedesc ca toate-s false... sindromul "portarului"...
fixed.gif
renunt la candidatura mea pe FD
thanks for your time

Ooooops! smile.gif

Abia acum am vazut postul tau!

Ai renuntat si eu intre timp te-am admis pe FD! smile.gif
E drept ca am facut-o putin cu inima stransa deoarece am vazut "valurile" de pe FC, dar am lasat de-o parte latura subiectiva si am apreciat doar fotografiile.

Sper ca-ti dai seama ca FD-ul e altceva.
zzz
In alta ordine de idei, va rog sa-mi semnalati aici (sau sa auto-semnalati, daca e cazul) candidatii care merita sa fie admisi pe FD (argumentat) si mi-au scapat mie.
sorinlzr
...si yo credeam ca fixed.gif te-a convins. Cat despre FC, frustrarea si lipsa umorului au facut valurile. beer.gif
zzz
Multe candidaturi slabe in ultima vreme!
Nu mai am ce selecta pentru promovarea pe FC!
Vreo sugestie? Ati vazut vre-un candidat meritoriu?
alex_yx5793
zzz as vrea sa iei o decizie in privinta candidaturii mele. Poze mai bune decit cele postate nu am si nici nu o sa fac prea curind.
Comentarii constructive la cele postate nu prea sunt. Candidatura mea a ramas una din cele mai vechi si nu prea mai este nimeni interesata de ea.
zzz
Eu sunt! smile.gif

Ma uit o data pe saptamana...
gabriell
Am si eu ceva de semnalat:
In ultima vreme apar din ce in ce mai multe fotografii slabe sau foarte slabe pe FD. Cred ca de vina este admiterea mult prea usoara a candidatilor pe FD. Cred ca postarea altor fotografii in afara de cele 10 este inoportuna. Daca nu esti capabil sa trimiti macar un set de zece fotografii bune atunci inseamna ca nu ai ajuns la nivelul de a posta pe FD. Voturi pozitive de genul "pentru incurajare votez DA" sau "a 18-a si a 23-a imi plac deci ai un DA de la mine" mi se par absurde. Atata timp cat nu poti sa fii selectiv in a pune 10 fotografii, cine garanteaza ca vei fi selectiv cu ce vei posta pe FD. CALITATE vs CANTITATE. Sau mai bine PUTIN DAR BUN decat MULT SI PROST.
Daca lucrurile vor continua in aceeasi directie ponderea fotografiilor slabe va fi din ce in ce mai mare duncand in cele din urma la deprecierea acestui site.
Cred(eam) ca acest site e dedicat fotografilor care au ceva cunostinte despre fotografie si nu celor care abia acum invata sa faca fotografie. Pentru incepatori sunt site-uri ca FC sau BADORGOOD unde pot invata incepand de la zero.
Cu acest mesaj mi-am atras, probabil, antipatia multora, dar sper ca acest site sa ramana unul pe care nivelul calitativ al fotografiilor sa fie ridicat.
Va doresc o zi buna!
fotoman
iti dau dreptate ca sunt candidaturi slabe in general. iti dau dreptate si cu abundenta de noi imagini.

nu stiu care e solutia, dar salut interventiile admin-ului tot mai numeroase in ultima vreme
mihnea sim
gabriell, asa e.. dar prin candidatura ei sunt siliti sa treaca printr-un proces de constientizare al valorii lor, proces pe care multi refuza sa il parcurga de buna voie (adica prezenta pe forum, citit tutoriale etc.) . As putea sa zic ca unicul scop al candidaturii este de formarea a celor care nu sunt la nivelul de FD. Cel cu votarea e de fatzada, zzz ar putea din prima sa respinga/accepte. Unii ajung.. ca prin postarea a 30-a imagini sa fie de nivelul FD, si atunci candidatul este acceptat.
zzz
gabriell, ai dreptate, dar nu numai cei nou admisi pun poze proaste pe FD in ultima vreme.

Oricum, nu am admis pana acum pe nici un candidat care nu mi s-a parut ca merita sau ca are potential.

Mai periculoasa este insa manifestarea laudativa (implicit notarea cu 5 stelute) a celor care privesc superficial pozele puse pe site.
Aici cred ca se poate face ceva de catre ceilalti, care sa sanctioneze notele date aiurea. nu prin replica data celui care a dat o nota mare unei poze care nu merita, ci prin notarea corecta.

BTW, vreau sa atrag atentia ca pe FD si FC in ultima vreme nu mai exista 3 stelute sau 4, ci numai 5 sau 1. Nu exista nuante. Asta denota incapacitatea de a explicita opinia.
gabriell
Intr-adevar. Nu numai cei noi pun fotografii slabe.
Cat despre notare...am observat si eu acelasi lucru. Note de 5stelute date muuuult prea usor. Probabil si eu am facut accelasi lucru. Mea culpa.
5 stelute ar trebui sa ia fotografii EXCEPTIONALE si nu doar bune sau foarte bune. Pentru astea sunt cele 4 stelute.
Poate ar trebui putina maturizare in notarea fotografiilor dar acest lucru tine de fiecare membru in parte. Poate cu timpul vom invata sa notam obiectiv fotografiile.
Toate cele bune tuturor!
mihnea sim
Ai pus punctul pe i! iata un exemplu:
http://fotodigital.ro/detaliufoto.php?foto=15199
fotoman
poate ar fi benefic sa noteze si admin pe FD, nu imediat pt a nu influenta prea mult, sa zicem dupa 48h.
Master of Puppets
Recomand ca si pe astea arie sa fie sticky threadul asta
fotoman
problema e ca unele imagini efectiv iti taie pofta de a scrie.

e ideal sa se comenteze cat mai mult si constructiv, dar si cei care posteaza tr sa aiba un oarecare discernamant.

de ex. imaginile tale de la expo parca, cine isi pierde vremea sa le analizeze d.p.d.v. artistic?
Master of Puppets
Si toate pozele mele sunt de la expo? procentajul e neglijabil. D-aia nu mi-ai comentat tu mie pozele conform ghidului [l-ai citit macar?] pentru ca erau 3 poze de la expo? Puteai sa ma intrebi de ce le-am pus wink.gif, si am si zis seminficatia lor [mai putin ultima]. Ce sa-i faci cand lenea si antipatia e mare.

Si daca iti taie pofta de a comenta constructiv, decat sa arunci un raspuns in scarba mai bine te abtii.
fotoman
crezi ca cineva te uraste? mai bine lasa orgoliul.

ce sa fac daca sunt de fel mai exigent? daca ne multumim cu ce facem, multumim frumos pt. laude si ne plafonam, unde ajungem?

cand primesti o critica ar trebui sa iti pui intrebari, sa te gandesti si sa raspunzi politicos, parca erau pe undeva si reguli pt. raspunsuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.