Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vinde poze de stock!
FOTOdigital.ro Forum > FOTO DIGITAL > Tehnica Fotografica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
myeye
Nu stiu daca asta-i locul potrivit sa pun asta. Daca aveti fotografii care pot fi folositoare pentru designeri puteti face $$$ buni cu ele. -> LINK aici. Mai am poze si pe alte siteuri de stock, dar pe altele am vandut de 15-20$ intr-o jumatate de an, aici in doar 2 luni am deja aproape 50$. Sunt altii cu poze mai multe ca mine care se lauda ca vand si de 200-300$ pe luna. Nu-i o avere dar sunt bani buni pentru oricine. Bafta!
nikomiko
Si ai primit pana acum vreodata banii? Cum se face chestia asta?
Si inca o intrebare: daca iti gasesti pe urma poza pe 10 site-uri, in 3 reviste si pe un panou publicitar (sa zicem ca s-ar intampla wink.gif ) de unde stii ca ei au luat-o de pe site-ul ala, respectiv au platit-o sau au luat-o cine stie de unde?

Si cumva mai multe despre cum merge treaba?
myeye
Daca gasesti poza undeva si nu esti sigur ca o au de pe site poti sa ceri receiptul cu care au cumparat-o. Cine o cumpara legal primeste si un receipt sau poate sa ceara daca e nevoie nu stiu exact dar ceva de genul asta. Bani inca eu n-am primit ca trebuie sa ai minim 75$ sa iei, in curand ajung acolo, dar a luat un prieten de al meu si treaba e sigura. Primesti cec pe posta, il incasezi si gata. Sau daca ai paypal e si mai simplu. Pe site-ul asta se vinde mai bine ca in alte parti pt ca au un program interesant de vanzare. Clientul se inscrie cu o taxa lunara de 200$ sau asa ceva, si downloadeaza pana ii pica mana. De aia aici aia downloadeaza orice li se pare interesant spre deosebire de alte locuri unde ei platesc pentru fiecare download acolo sunt mult mai atenti si trebuie sa-i convingi din thumbnail.
nikomiko
Suna interesant.

off topic: de ce ai ales avatarul ala? Tot timpul am impresia ca daca spun ceva rau sari la mine la bataie sad.gif
Gabi Udrea
Va invit sa vedeti si opinia unui profesionist despre imaginile de tip STOCK >>>http://fotomagazin.ro/forum/viewtopic.php?...p?t=213&start=0
myeye
N-am timp sa citesc acum dar cred ca stiu despre ce e vorba am vazut parerile multor profesionisti de multe ori pe mai multe forumuri desprte asta. Intr-un fel au dreptate ei au SLR-uri si lumini de mii grele de $ cu care lucreaza si asa pot sa-si vanda pozele la preturi mult mai mari decat 0,20$/download cum vand eu. Aici e vorba despre amatori, care cu un lightbox ieftin (vezi linkul cu lightboxul) si cu o camera compacta mediocra reusesc sa faca cativa $ cu care in timp sa-si ia si ei un SLR un softbox o lumina ceva si in timp sa ajunga sa vanda ca profesionistii.

Uite aici galeria mea de pe shutterstock: LINK

Nu vad nimic anormal in a face asta, si nu consider nici una din pozele pe care le vand, sa valoreze asa de mult incat sa-mi para rau ca le dau la 0,20$/download.
myeye
Adminul de pe SS a facut publice platile pe februarie:

For Feb....
at least 3 payments over $450
at least 5 payment over $300
at least 15 payments over $200

and a ton more that reached the $75/$100 payout.

unii fac bani frumosi cu 450$ pe luna in romania te poti numi deja un om fericit.
nikomiko
Spune-ne si noua, te rog, cand o sa primesti primul cec. Eu sunt curioasa cum merge efectiv partea practica.

Si inca o intrebare (nu stiu daca o citeste cineva aici, dar intreb totusi). Suteti careva fotografi "cu acte" aici? Ce inseamna asta de fapt? Trebuiesc facute ceva cursuri, obtinute ceva hartii sau cum se face?
Tiberius
QUOTE(myeye @ 2 Mar 2005, 09:22)
Adminul de pe SS a facut publice platile pe februarie:

For Feb....
at least 3 payments over $450
at least 5 payment over $300
at least 15 payments over $200

and a ton more that reached the $75/$100 payout.

unii fac bani frumosi cu 450$ pe luna in romania te poti numi deja un om fericit.

Am citit azi dimineatza...
Suna f bine!
Parca esti aproape de cec, nu-i asa?

Il sustin pe myeye!!!
Subscrieti!!!
BlaK
care sunt standardele?? (adica dimensiunile pozelor etc..)
icounter
intra pe site si o sa iti zica undeva cu siguranta dimensiunea minima admisa, calitatea etc

DAr daca imi aduc bine aminte ... cred ca 1600x1200 minim (nu bag mana in foc biggrin.gif )
BlaK
hmmm... o sa ma uit diseara...cred ca ma bag si eu rolleyes.gif s151.gif
myeye
The minimum size of uploaded images is 2MP. The dimensions multiplied by each other (height times width) must be at least 2 million. Ex: 1400 x 1500 total over 2 million (2.1MP).

sa nu aiba noise, daca in foto e o persoana care poate fi recunoscuta trebuie sa o pui sa semneze un model release, il downloadezi de pe site si-l printezi, e o simpla hartie, si sa nu contina alte obiecte cu copyright ex. daca fotografiezi un aparat sony cloneaza afara in PS logo-ul sony. cam atat, in rest pozele sa fie bune estetice frumoase, utile pt designeri, vedeti in topul de vanzari ce sa downloadeaza cel mai mult sa va inspirati. Cel mai bine se vand poze cu oameni de afaceri genul "motivational" 2 business mani care dau mana, femeia de afaceri frumoasa care vorbeste la telefon si alea... stiti voi.

Mai am umpicutz pana la primul cec stie cineva cat % e comisionul la bancile noastre?
Tiberius
Noise si artifacts.
Aveti grija sa va calibrati monitoarele. Eu asa mai biban am avut vre-o 20 de respingeri pentru ca vedeam cu totul altceva pe monitorul meu. Am calibrat si apoi au fost acceptate.
Evitati totusi subiectele f banale si mai ales apusuri de soare (doar daca nu sunt exceptionale), ceruri, ziduri de caramizi etc. Se resping pe motivul ca sunt prea multe. Si asa cum myeye a scris mai sus - pozele cu oameni sunt succese! Dar ai nevoie de model release. Chiar si pentru poze in care apari tu sau copii tai.
Bafta!

Asta e Linkul la galeria mea
myeye
A da si nu in ultimul rand, CAT MAI MULTE KEYWORDURI!!! nu fiti zgarciti cu keywordurile, orice va vine in minte ce are cat de cat o legatura cu poza, fara mila. Cu cat mai multe keyworduri cu atat mai multe shanse ca poza sa fie vazuta de clienti. Totusi nu exagerati bagand cuvinte care n-au legatura, riscati o respingere.
Tiberius
Alegeti cu grija si categoria la care submiteti
Fabyan_mcf
Astazi m-am inscris si eu! Pare o chestie interesanta. Nu ezitati sa va inscrieti. Nu vad ce am avea de pierdut! Acesta este linkul catre galeria mea: MY GALERY!
carstoc
M-am inscris si eu. Sunt curios de rezultat.
DRAKo
Vad ca febra a cuprins multa lume, cred ca "ma bag" si eu!
Sunt curios sa vad parerea lui Gabi Udrea. Gabi ce zici?
Gabi Udrea
QUOTE(DRAKo @ 2 Mar 2005, 21:50)
Sunt curios sa vad parerea lui Gabi Udrea. Gabi ce zici?

Eeee.........pe mine nu ma intereseaza, wink.gif , din doua mari motive.

1. Am convingerea sa cred ca munca mea valoreaza mai mult de atat. Eu nu vreau sa fac fotografii doar de amorul artei, iar daca mi se da si cativa banii pentu asta, sa sar in sus. Eu vreau sa fac mai putine fotografii [un numar mai redus ca cele stock] dar de valoare, care sa merite munca depusa, atat pe plan sentimental dar si financiar.
2. Costurile de productie a unor fotografii de valoare,[filme de calitate,developari si scanari pe masura, + luminii, fundaluri,diverse accesorii, de ce nu si alt aparat ], m-ar costa mult mai mult decat as primii de la ei.
myeye
Cu tot respectul, ce spui tu suna a sindromul romanesc "noi nu ne vindem tzara" sau mai exact "sunt prea pretzios, mai bine fac foamea". Te contrazic, uite aici un link, uita-te cate downloaduri are domnitza asta si fa un calcul. Menitionez ca pe istock pozele se vand intre 0,20 si 0,40 iar pt membrii platinum cu e domnitza din link 40% din vanzari. Dar hai sa facem un calcul minim. La 137982 downloaduri cate are ea, a facut cam 28.000 $
Mai mult ca sigur ea vinde la cel putzin 0,40$ 90% din poze ceea ce inseamna bine spre 60 de mii $. Pt mine astia sunt foarte multi bani facuti de tipa in mai putin de 2 ani. Eu cred ca merita sa faci la modul serios chestia asta, tu crezi ce vrei. Si Rembrandt (daca nu ma inseala memoria) a murit de foame pentru ca tablourile lui erau prea pretioase sa le vanda, si avea dreptate acum se vand cu milioane de $ dar la ce-i mai foloseste lui?

PS anul trecut m-am uitat la tipa asta cam pe vremea asta avea doar vreo 17.000 de downloaduri (mie mi se parea enorm) avea un 300D si visa la un 10D. Acum are 1D Mark II.
Necronomikon
Gabi Udrea sorry man dar n-ai dreptate. Personal nu ma consider artist asa de mare incat sa refuz 20c pe download. Consider ca, fiind la inceput de "cariera", decat sa tin pozele astea pe calculator, mai bine castig chiar si $100 pe an cu care imi cumpar un card de 1 GB.

Eu m-am inscris saptamana trecuta. Le-am trimis vreo 75 de poze din care au acceptat 21. In 2 zile deja am facut 46c. Stiu, e foarte putin, dar cu timpul se aduna.

Galeria mea, mica dar in crestere, e aici
Necronomikon
As vrea sa stiu (si sunt sigur ca vor si altii sa stie) CUM mai exact se incaseaza banii astia daca locuiesti in Romania.

Adica vine cecul acasa si apoi ma duc sa-l incasez la o banca? Ce banca? Ce comision se percepe? Se dau banii pe baza buletinului?
Tiberius
Other Micropayment Stock Sites
Gabi Udrea
QUOTE(Necronomikon @ 3 Mar 2005, 12:45)
Gabi Udrea sorry man dar n-ai dreptate. Personal nu ma consider artist asa de mare incat sa refuz 20c pe download. Consider ca, fiind la inceput de "cariera", decat sa tin pozele astea pe calculator, mai bine castig chiar si $100 pe an cu care imi cumpar un card de 1 GB.

Da fiecare are dreptate in felul sau. Insa eu mai am o problema, crezi ca ar primii imagini facute cu Zenit TTL si scanate de mantuiala ? huh.gif biggrin.gif
myeye
QUOTE(Necronomikon @ 3 Mar 2005, 12:45)
...
Consider ca, fiind la inceput de "cariera", decat sa tin pozele astea pe calculator, mai bine castig chiar si $100 pe an cu care imi cumpar un card de 1 GB.

Eu m-am inscris saptamana trecuta. Le-am trimis vreo 75 de poze din care au acceptat 21. In 2 zile deja am facut 46c. Stiu, e foarte putin, dar cu timpul se aduna....

Bravo, bafta! Nu iti limita sperantele la 100$ pe an aia chiar e putin. Eu am facut 35$ doar in februarie, si in a 3-a zi din martie am deja 8$ pe luna asta. Cu cateva poze bune, se poate face mult mai mult decat 100$ pe an. Eu momentan n-am decat vreo 140 de poze puse dar ma stradui sa tot bag cate ceva bun aproape zilnic, si cu cat bag cresc vanzarile. Nu faceti cum am facut eu, sunt membru din octombrie dar peste 100 de poze le-am bagat abea acum pe la mijlocul lui februarie. Pana atunci aveam vreo 15 poze din care faceam 7-8$ pe luna acum deja scot 7-8$ in 3 zile. Si n-am de gand sa ma opresc pana la macar 10$ pe zi atunci poate fac o pauza de o tzigara smile.gif
Necronomikon
Repet intrebarea: cum primesc banii aia efectiv, tinand cont ca sunt un locuitor al acestei tzarishoare?

Din cate stiu ei au 2 metode:
Paypal
cec

Paypal stiu ca nu exista in Romania.

Care e procedura de incasare a cecului?
myeye
primesti cecul postal (ai grija sa poui adresa corecta cu noul cp pe site) te duci la orice banca si-l incasezi. Nu stiu insa care este comisionul bancilor la asa ceva, daca ai vreo banca in drum intra si intreaba, o sa ma interesez si eu sapt viitoare.
parintele
cecurile comerciale nu prea se mai incaseaza decat la anumite banci...
Datorita fraudelor.

BCR spre exemplunu incaseaza astfel de cecuri pt persoane fizice.

O banca ar fi Raifeissen sau cum dracu se scrie.
AI nevoie sa iti deschizi un cont la ei si sa ai in cont minim 30 de dolari pt a putea incepe derularea operatiunii.
Adica o garantie in cazul in care emitentul cecului refuza sa-l achite banca ce a facut cerecea de plata trebuie sa acopere niste taxe de operatiuni interbancare. FIe ca se face sau nu tranzactia.
Dc tranzactia e refuzata de emitent atunci aceste cheltuieli sunt suportate din cont dinaceasta suma de garantare.
Practic insa nu e o suma de garantare si imediat dupa ce ai depus cecul la banca poti sa retragi aproape toti banii. Daca se intampla ca emitentul sa refuze operatiunea asta e...banca te are acolo dator si pana nu depui banii ca sa isi acopere pierderea esti trecut in baza de date la datornici. DEci dc emitentul cecului nu e serios si verificat nu e bine sa scoateti aia 30 de dolari ca se poate ajunge la neintelegerisi va treziti patati....

Comisionul e cam 10 dolari am impresia sau 1-1.5 %, nu stiu exact.
Ideea e ca e procent din suma tranzactionata dar minim x dolari dc suma e prea mica. Adcia dc ai de primit 75 de dolari platesti la fel ca pt 200....abia cand aia x dolari adica minimul reprezinta mai putin de procentul ala de 1 sau 1.5 % se ia in considerare procentul si nusuma fixa.

Apoi cand scoti banii din cont mai paltesti unalt comision care stiu sigur ca e 1.5 % sau cel putin era pana acum cateva luni.

adica dc vrei sa scoti 100 de dolari 1.5 dolari din cont sunt luati comision. deci comisionul total e practic suma celor 2 comisioane pt fiecare din cele 2 operatiuni.

In trecut era mult mai simplu: eu operam cu BCR. depuneam cecul, specificam pe formular ca vreau sa incasez cash si plateam o singura data comisionul care pe vremea aia, acum 5-6 ani era 1.5% minim 4 usd.
Dar oamenii s-au frimp, s-au facut fraude si le veneau charge back-uri ...dc era vreo problema cand depuneai urmatorul cec iti opreau aia 30 de dolari...dc numai dadeai pe la banca nuaveau garantii oprite asa ca...de aia s-a ajuns la modul de operare cu conturi si sume de garantie....

Eu am situri pe care incasam publicitate in modul asta si am lucrat cu parteneri de afara ani de zile.

Inca ceva, cecul se incaseaza in cca 30 de zile de la datadepunerii. adica il depui azi si peste o luma ai banii in cont.
de obici dureaza cateva zile mai putin, cam 25-27..dar se ajunge si la 35 iuenori....

Alt aspect important de stiu: dc ai 2 cecuri de la acelasi emitent trece-le pe acelasi formular. Astfel platesti comision ca si cum ai depune unsingur cec cu suma toalul sumelor celor 2 cdecuri.
La sume mici inseamna ca vei plati 10 dolari sa spunem nu 2x10..chair si daca sunt procente tot e avantajos...singura situatie in carenu are rost sa faciacestlucru e cand ai sume mari care fiecare intra la procent de x% , deci se depaseste criteriul sumei minime fixe...
adica dc ai cecuri de peste 1500 si comisionul e 1.5 % vei palti tot atat.
ca 1.5 din fiecare adunat e tot cat 1.5 din total...

alt aspect: incercati sa nu folositi posta normala ci fedex, dhl, etc.... prin posta se pierd cecuri, se ratacesc, intarzie, etc....

tinand cont de ultimele 2 observatii merita cu adevarat doar dc cecurile sunt consistente si vinconstant.
Dc sunt si mici si paltesti 10 para din 75 sa spunem, te mai si grabesti sa-l depui ca n-ai bani si nuastepti 2-3 cecuri (luni in cazul de fata) sa platesti o singura data aia 10 para, mai dai si la fedex 15 sau cat e ca sa fii sigur ca iti vine..... peirzi o gramada.

Parerea mea e sa luati treaba asta ca pe un bonus, un dar, sa nu vabazati pe banii aia.
Dc e pozibil rugati-i pe aia cu situl sa trimita banii numai dupa ce se face o suma consistenta...sa zicem 500. sau o data la cateva luni, depinde cum merge vanzarea, faceti-va si voi calculele...folositi fedexul ca e sigur, altfel si asa sunt putini si greumuncitibanii, sa-i pierdeti si pe aia e pacat....

Dc va grabiti poate nu veti lua inmana nici jumate din cat scrie pe site....in cazul in care egraba si arde iar aia 30 de para sunt chiar vitali asta e , altfel luati totul ca un cadou si aveti rabdare.

Dc are cineva intrebari pot sa ma interesez exact la banca si va spun. De asemenea va stau la dispozitie cu tot ce stiu despre acest subiect si eu zic ca 7 ani de lucru cu tot soiul de situri, banci si tzepari inseamna ceva.

E o treaba buna si va spun ca merge sistemul dar ca trebuie sa vaganditi putin daca vreti sa castigati cat maibine, altfel....

DAca vindeti constatn de sute de para pe luna multe din cele pe care le-amspecificat isi pierd din importanta dar pe de alta parte va vetipermite spre exemplu sa asteptati mai mutle cecuri sau sa platiti fedexul. cred ca peste anumite sume fedexul e suportat de situri, depinde.
Numai bine si bafta.
myeye
Aoleo ce complicat, dar multumim de informatii oricum. Foarte utile.
carstoc
Am urmarit cu interes treadh-ul acesta.
Am trimis si eu 7 poze si au acceptat 4. Stiu ca e putzin, dar o sa mai trimit multe. A fost doar un test.
Asta e galeria mea : My Gallery

Sincer nu sunt de acord cu cele zise de Gabi Udrea, cel putzin in cazul meu. Eu am un kodak 7630 (o camera fara nici o pretentzie) pe care am dat 10 mil. toate pozele pe care le-am trimis si le voi trimite sunt facute din placere. Mi se pare un lucru bun sa mai iei si un ban pe ele. (nu sunt sigur daca o sa primesc ceva dar sunt optimist rolleyes.gif )
Gabi Udrea
QUOTE(carstoc @ 5 Mar 2005, 11:27)
Sincer nu sunt de acord cu cele zise de Gabi Udrea.

Nu-i nimic. smile.gif Nu trebuie sa fiti toti de acord cu mine. smile.gif Insa in momentul in care iti doresti sa faci performanta in fotografie, nu-ti convine sa dai fotografii pe care le consideri bune, pe 20c. Ca sa fiu mai explicit , eu nu fac fotografie doar din pasiune, si ma bucur daca mai primesc si bani pe aceasta. Eu am ca scop intr-un viitor relativ apropiat fotografia comerciala, si ma astept la $ seriosi , asta bineinteles daca munca mea e pe masura. smile.gif
Tiberius
Chiar ca e complicat! Eu sunt in China de vre-o 3 ani si nu stiu exact cum e pe aici dar cred ca nu e foarte diferit.
As vrea sa stiu cum e cu PayPal daca stie cineva.

Make money with your pics
Check my gallery here
parintele
HAi nu va descurajati...Treaba merge daca respecti regulile scrise si mai ales regulile astea nescrise venite din experienta anilor care au trecut.
PE de alta parte ganditi-va ca unii dintre noi am facut treburile astea cand nimeni nu stia nimic..dc voi acuma va descurajati cu atatea informatii si posibilitati de informare, forumuri, etc... e chiar pacat.CURAJ!
BlaK
QUOTE(Gabi Udrea @ 5 Mar 2005, 11:39)
Eu am ca scop intr-un viitor relativ apropiat fotografia comerciala, si ma astept la $ seriosi , asta bineinteles daca munca mea e pe masura. smile.gif

atunci iti propun sa iei un aparat foto digital mai slab... un a60 sau ceva asemanator si sa experimentezi, iar dupa aceea sa te joci cu zenitul sau ce aparat pe film ai ... tehnica o sti ...dar nu ti-ai format ochiul inca... nu am zis acestea ca sa te supar ...dar sa nu ramai cu buza umflata cand nu sa primesti $ aia seriosi si pe langa asta trebuie sa ai un cv puternic...asa ca bagate la concursuri pe net si nu numai... in reviste ...etc..

p.s. pentru cei care s-au inscris la shutterstock de curand.. au reusit sa scoata 1$ pana in acest moment ? smile.gif
carstoc
p.s. pentru cei care s-au inscris la shutterstock de curand.. au reusit sa scoata 1$ pana in acest moment ? smile.gif

Eu sunt inscris de curand. am trimis 7 poze si mi-au acceptat 4. Nu a cumaparat nimeni nimik pana in momentul de fatza.unsure.gif Am mai trimis acum vreo 20 de poze.. sa vedem ce va iesii. rolleyes.gif
Tiberius
N-am scos inca nimic dar am strans la ei 50$.
Mai bag ceva poze si sper luna asta sa scot cec-ul.
Cred ca myeye e mult mai aproape.

Check my gallery here
BlaK
QUOTE(Tiberius @ 6 Mar 2005, 10:42)
N-am scos inca nimic dar am strans la ei 50$.
Mai bag ceva poze si sper luna asta sa scot cec-ul.
Cred ca myeye e mult mai aproape.

Check my gallery here

si de cand te-ai inscris?
Tiberius
Pai de la sfarsitul lui decembrie. La inceput am avut cca 20 de poze si ceva corel ilusrations (caractere chinezesti)
Situatia a fost cam asa ... (stai sa copy paste)

Dec
Totals: 17 0 0 $3.40
Ian
Totals: 60 0 0 $12.00
Feb
Totals: 145 3 0 $29.36
Cu un maxim de dwl de 21.

Pozele postate (165 acum) sunt la linkul cu Check my gallery here
Una din smecherii este sa pui poze constant ca sa iesi pe prima pagina cu new updates si sa intre lumea in portofoliu. Dwl-urilel sunt f diferite dar primeaza pozele cu dansatoare (14
dwl-uri max pana acum)

Check my gallery here
BlaK
QUOTE(Tiberius @ 6 Mar 2005, 12:44)

daca tot pui atatea referiuri ..pune in semnatura smile.gif
Tiberius
Nu e clickable!!! Scuze daca deranjez...

M-am conformat nici un ref!
cold_fire
ok, si in afara de poze cu tipe si cu bussiness, ce altceva se mai dl constant?
Tiberius
Fructele au mers f bine si porcii!!! Apoi obiecte izolate cum au fost cestile de ceai etc...
Ok pun un screen shot cu cea mai tare zi a mea

Nici o gacica!!!

Check my gallery here
carstoc
groupwave.gif Tocmai mi-a fost cumparata prima poza biggrin.gif . 0.20$ nu este nimik, dar oricum aveam puse doar 4 poze (celelalte 20 asteapta sa fie acceptate/respinse). rolleyes.gif
nikomiko
QUOTE(Gabi Udrea @ 5 Mar 2005, 11:39)
Nu-i nimic. smile.gif Nu trebuie sa fiti toti de acord cu mine. smile.gif Insa in momentul in care iti doresti sa faci performanta in fotografie, nu-ti convine sa dai fotografii pe care le consideri bune, pe 20c. Ca sa fiu mai explicit , eu nu fac fotografie doar din pasiune, si ma bucur daca mai primesc si bani pe aceasta. Eu am ca scop intr-un viitor relativ apropiat fotografia comerciala, si ma astept la $ seriosi , asta bineinteles daca munca mea e pe masura. smile.gif

Gabi, eu am o multime de intrebari in cap la ora asta. Incerc sa le iau pe rand:

- Ai vandut ceva fotografii pana acum? Daca da, cum? (ma refer unde, la cine, cum i-ai gasit, la ce pret, etc....)
- Cred ca tuturor le-ar place sa primeasca bani pe fotografiile lor, dar eu ma intreb de unde stiu eu o foto de-a mea cat valoreaza daca pana acum n-am vandut nici una (cazul meu).
- Nu spune nimeni ca trebuie sa pui fotografiile bune la vanzare cu 20 de centi, dar cate din totalul de fotografii pe care le-ai/ati facut sunt intr-adevar bune si pe langa alea cate ai/ati facut(ma refer in general acum, nu doar la Gabi)?
- Ce se intampla daca merg pe varianta "pozele mele valoreaza mai mult de ...", dar de fapt nu gasesc totusi niciunde sa le vand (poate din cauza ca le supraestimez eu valoarea sau ... ghinion, ce stiu eu ce motive pot apare?!?). Pana cand e bine de mers pe varianta asta? Adica ... facem performanta, dar cum stim cat de sus trebuie sa ridicam standardul?

Nu stiu daca ati inteles ceva din ce-am scris. Intrebarile nu sunt doar pt. Gabi, ci pt. toata lumea care si-a mai pus probleme de genul asta. M-am adresat in special lui Gabi pt. ca am impresia ca el s-a gandit la variantele astea.
Gabi Udrea
Nikomiko, ai pus bine problema. Eu cred ca standardul trebuie ridicat cat mai sus, dar asta inseamna totodata , pe langa cresterea perormatelor si a calitaii fotografice, si exigente mult mai mari.
Pe imaginile pe care le fac din pura placere, sau de test, ori ca am fost intr-un loc la un anumit moment, nici nu ma astept sa primesc ceva. Nici nu o sa incerc vreodata sa iau bani pe ele.
Eu ma refer la imaginile comandate, pentru practic asta faci si la fotografiile stock, te uiti ce se cauta cel mai mult si te conformezi. Deja incepi sa abordezi niste subiecte, te straduiesti sa iti iasa cat mai bine ,luminii, umbre, aranjare, editare, toate astea inseamna in primul rand munca si daruire, si valoareaza mai mult de 20c/poza. Cel putin din punctul meu de vedere. smile.gif
BlaK
Te contrazici singur...

"Ca sa fiu mai explicit , eu nu fac fotografie doar din pasiune, si ma bucur daca mai primesc si bani pe aceasta. Eu am ca scop intr-un viitor relativ apropiat fotografia comerciala, si ma astept la $ seriosi , asta bineinteles daca munca mea e pe masura"

vs.

"Pe imaginile pe care le fac din pura placere, sau de test, ori ca am fost intr-un loc la un anumit moment, nici nu ma astept sa primesc ceva. Nici nu o sa incerc vreodata sa iau bani pe ele. "
Gabi Udrea
BlaK te rog sa imi explici unde m-am contrazis ca eu nu-mi dau seama !!!??? blink.gif blink.gif blink.gif

Prima oara am zis ca nu fac fotografie din pasiune si ma bucur daca primesc bani pe ea, NU ?
Iar a doua oara am zis, ca nu ma astept si nici nu vreau sa primesc bani pe ea [adica pe cea facuta din pura placere], NU ?

Unde e contrazicerea ??? Nu vad unde am gresit afirmand aceasta huh.gif
Eu vreau sa sugerez, ca doresc sa fac imagini comerciale, care nu au treaba cu imaginea artistica, si pe astea ma astept eu sa primesc mai mult de 20c/poza.

Deci te intreb inca o data, UNDE E CONTRAZICEREA !!!!!!!??????????? blink.gif
BlaK
pai...ori faci fotografii din placere ori nu...
ori faci fotografii artistice ori stock?!!?

este o mare diferenta intre artistic si stock.... te cobori la stock doar pentru bani???
Gabi Udrea
te cobori la stock doar pentru bani???

BlaK, tu te uiti ce prostii scrii ? mad.gif , eu tocmai incerc sa zic ca nu fac fotografii la gramada pe bani putini [adica stock]. Si tu pui o intrebare care sugereaza exact contrariul ! blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.