Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> copacii nu voteaza, nu-i asa?
tic
post 22 Mar 2007, 18:58
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: slobozia
Member No.: 1.947

Cand am plecat de dimineata la serviciu, totul era normal. seara, cand m-am intors, m-a izbit lumina. Nu mi-am dat seama imediat, am crezut ca a venit primavara mai repede pe strada mea. Apoi am vazut hartiile prinse in piuneze pe copacii de pe dreapta strazii: „fiecare pom e un om!”; „si pomii sunt fiinte!”; „salvati copacii, nu ii taiati!”. Atunci am vazut: copacii de pe stanga lipseau. De la gradinita, pe sute de metri, pana aproape de soseaua brailei. Taiati de la sol; daca nu citeam afisele ramaneam cu senzatia imprimavararii vremelnice.
Totul ras-tuns-frezat, cum a mai facut si altadata primarul; doar ce nu s-a maturat rumegusul de pe jos – nici nu ti-ai fi dat seama ca acolo au fost copaci. In urma doar lacrimile copilului nestiut, care a plans langa drujbe sa-i lase copacii in pace. Atat a putut face: sa scrie afise si sa le prinda de copacii ramasi in picioare.
Obsesia primarului pentru parcari e bine-stiuta. In cei 2 ani de cand e mare si tare a distrus hectare intregi de spatii verzi pe care le-a transformat in parcari. Ca o culme a ............, si-a tras si sub balconul personal parcare, desi ar fi putut sa arunce o mana de gazon si sa planteze 3 copaci care sa mascheze tomberonul spre care are priveliste. Sau poate asta ii place lui.
Noi, totusi, ce vina avem? Copii nostrii ce vina au? Da’ lasa, ca se fac ei mari. Si peste 10 ani vor avea drept de vot. Si peste 10 ani o sa te vrei primar, Ionascule!
„Daca ati fi fost voi in locul copacilor!”, scrie pe un afis. cu semnul exclamarii, nu interogatie. Asta zic si eu: daca ai fi in locul copacilor!

si pentru ca nu pot incarca pozele, o las balta... mad.gif

This post has been edited by tic: 22 Mar 2007, 19:02

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
T||und3r
post 22 Mar 2007, 19:33
Post #2

Golden Member

Group: Members
From: Iasi
Member No.: 1.200

Un articol foarte bun! Modernizarea asta ce poate sa faca..... unsure.gif ss0029.gif

--------------------
1. CaNoN A60
2. 400d
3. 40d
4. 18-55mm + 50mm f1.8 + Tamron 55-200 + 580EX II

www.tudorghioc.ro
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20 Oct 2019 - 08:20