Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Mini demonstratie Nikon la torino, cica review
AlexAlly
post 20 Dec 2007, 12:50
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Bucicuresti Berechet
Member No.: 3.429

Frecam menta prin oras si am ajuns "intamplator" intr-un magazin foto (un coleg m-a rugat sa-l ajut sa-si ia camera) in care o echipa nikon facea expozitie cu noile lor jucarii. Asa ca m-am jucat si eu cu ele.. dar cred ca aveam fata de canonist, ca nu prea m-au placut biggrin.gif. Anyway, pe d300 abia daca am pus mana, nu ma interesa nimic la el, dar am tinut cam mult d3-ul. Voi incepe cu IQ, care ,avand in vedere ca l-am evaluat cu LCD-ul camerei (nici nu am intrebat daca pot folosi un card propriu) este mai putin decat orientativ. Ok, am vazut zgomot destul de grosolan (grain mare) in midtones chiar si la iso 800, iar imaginile la iso mare imi dadeau impresia prezentei unui NR puternic. Totusi detaliile erau pastrate bine, mi-e greu sa explic acest aspect al imaginii. La chestii de genul culoare nu ma bag din motive care devin si mai evidente cand va spun ca nu m-am uitat ce WB era setat. smile.gif In rest camera arata foarte bine, LCD-ul e fain, dar nu mi-a facut nici pe departe impresia la care am asteptam dupa tot ce am citit despre el. "Joystick-ul" din spate mi se pare mult mai fain decat cel pe care il tin minte de la d200 si pe care il avea parca si d2h. Vizorul e WOW, desi parca nu groaznic de luminos, dar mare, evident mai mare decat 1d2n, pentru mine aproape deranjant de mare. tongue.gif Nu discut ergonomii, dar camera sta bine in mana(parca mai putin pe verticala), si desi prefer camera mea sunt convins ca cei mai multi se pot adapta foarte usor la gripul si balansul d3-ului fara dificultati. Imi pare rau ca nu am dat drumul la rafala (nu mi-a trecut prin cap sad.gif), ar fi fost interesant. Focalizarea este evident rapida si precisa in cele 10-20 cadre pe care le-am tras eu (magazinul era bine luminat si nu punea probleme in acest sens). Expunearea parca a supraexpus un pic, dar foarte putin si s-ar putea sa fi fost oricum de la luminiozitatea ecranului. Well, cam atat despre camera... Erau si cele 2 obiective FF noi acolo, 14-24 si 24-70. Sincer 24-70 mi-a facut o impresie nu tocmai extraordinara din exterior, in rest, ce sa spun, it probably delivers. In schimb 14-24 arata.. deosebit. smile.gif Trebuie sa-l vezi ca sa-l crezi si trebuie sa-l vezi pe FF ca sa afli lucruri noi. smile.gif Bine, e adevarat ca m-am jucat cu 14mm si pe 1ds, dar continuu sa fiu impresionat de fiecare data cand vad asemenea fov-uri. Daca tragi pe verticala de la nivelul capului si scapi putin camera indreptata spre sol iti prinzi si picioarele in cadru... trebuie sa fii atent la asta. biggrin.gif Oricum, e un obiectiv foarte interesant, care daca nu va avea vignetari, distorsionari, CA sau flare pronuntate va fi foarte puternic, as zice eu, indiferent de rezolutie sau uniformitatea ei. S-ar putea sa fie deja reviewuri legate de toate performantele astea, eu doar vreau sa spun ca iti largeste posibilitatile.

Eu am incheiat, nu cred ca am fost foarte informativ, dar anyway, am incercat doar sa va impartasesc impresiile la prima vedere despre noul sistem nikon. Daca aveti intrebari.. cu placere.

PS: AF-ul acopera o zona destul de mare a vizorului, cam ca 1ds2, daca nu chiar mai mare. Deci va dati seama cum sta in vizorul d300-lui. wink.gif

--------------------
you can
Canon
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18 Sep 2019 - 09:07