Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> 10 megapixeli pentru amatorii cu pretentii, care este DSLR cel mai potrivit?
AlexAlly
post 25 Jun 2007, 17:06
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: Bucicuresti Berechet
Member No.: 3.429

@ any: personal mi se par posturile lui baietel mai logice si cu mai mult sens; cred ca eu si el citim aceleasi situri. smile.gif o spun ca sa stii ca sunt unii care cred asta si pentru ca poate o sa le mai dai o sansa (posturilor).

In rest, numai bine!

PS: " A folosi doar o parte a obiectivului pentru ca senzorul este mai mic decat deschiderea posterioara a lentilei se numeste factor de crop." - Deschiderea posterioara a obiectivului (banuiesc ca te referi la deschidere optica, nu montura) si dimensiunea ei in raport cu dimensiunea senzorului nu au legatura directa cu factorul de crop. (Vezi un obiectiv Leica f=50mm pt film de 35mm)

--------------------
you can
Canon
Go to the top of the page

+Quote Post
any
post 25 Jun 2007, 19:17
Post #22

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 4.016

QUOTE(AlexAlly @ 25 Jun 2007, 17:06)
@ any: personal mi se par posturile lui baietel mai logice si cu mai mult sens; cred ca eu si el citim aceleasi situri. smile.gif o spun ca sa stii ca sunt unii care cred asta si pentru ca poate o sa le mai dai o sansa (posturilor).

In rest, numai bine!

PS: " A folosi doar o parte a obiectivului pentru ca senzorul este mai mic decat deschiderea posterioara a lentilei se numeste factor de crop." - Deschiderea posterioara a obiectivului (banuiesc ca te referi la deschidere optica, nu montura) si dimensiunea ei in raport cu dimensiunea senzorului nu au legatura directa cu factorul de crop. (Vezi un obiectiv Leica f=50mm pt film de 35mm)

http://www.the-digital-picture.com/Canon-L...rop-Factor.aspx

Nu am inteles foarte exact ce ti se pare mai logic in posturile lui

Nu am inteles exact ce trebuie sa vad la obiectivul Leica

Nu am inteles deloc cum poti sa spui ca "deschiderea posterioara a obiectivului (banuiesc ca te referi la deschidere optica, nu montura) si dimensiunea ei in raport cu dimensiunea senzorului nu au legatura directa cu factorul de crop"

Si in sfarsit nu am inteles daca ai pus mana pe o camera Olympus sau daca esti familiarizat cu sistemul celor de la Olympus ca sa poti vorbi

--------------------
...and may the force be with u...

Olympus E-500

+Quote Post
AlexAlly
post 25 Jun 2007, 20:34
Post #23

Advanced Member

Te rog, nu o lua personal. Intentia mea nu a fost sa te jignesc sau sa te deranjez in vreun fel, ci doar sa dau o opinie pe care puteai sa o folosesti sau nu.

Pe rand:

- nu am precizat ce mi se pare mai logic la ce a spus baietel, nu am intentionat sa fac o analiza amanuntita, ci doar sa dau o impresie;

- obiectivul Leica pe care l-am pomenit era unul din multele exemple in care un obiectiv (vezi daca ai un EF 50/1.8 sau chiar si un EF-S 18-55) are deschiderea posterioara a lentilei (in cazul lui 50/1.8 se aplica si pentru deschiderea anterioara) mult mai mica decat dimensiunea unui cerc care ar putea cuprinde senzorul. In fine, era un detaliu, daca nu m-am exprimat in asa fel incat sa ma intelegi, nu-i bai, nu era asa important.

- am pus mana pe o camera Olympus, dar aici se opreste experienta mea cu aceste camere.. totusi, eu nu apreciam cat de adevarate sunt afirmatiile lui baietel, ci cat de logice sau cat de bine argumentate; pentru asta nu am nevoie sa cunosc nimic despre subiect, ci doar sa urmaresc argumentul/ discutia/ dezbaterea/ etc..

This post has been edited by AlexAlly: 25 Jun 2007, 20:34

--------------------
you can
Canon

+Quote Post
any
post 25 Jun 2007, 21:00
Post #24

Advanced Member

In niciun caz nu m-ai jignit ( ce draq doar discutam de aparate foto biggrin.gif ) si in niciun caz nu ma deranjeaza posturile tale.
Cred ca vorbim de acelasi lucru dar ne exprimam diferit.
Am si spus mai sus: este vorba de cat foloseste un senzor din rezolutia produsa de obiectiv iar la Olympus acest procentaj sau proportie cum vrei sa-i spui este maxima adica full frame transfer (la fel cum un senzor de full frame clasic). Din aceasta cauza sistemul celor de la Olympus este full frame. Eu atat am vrut sa explic. Dar este greu daca nu esti familiarizat cu sistemul 4/3 sa intelegi ca obiectivele sunt special construite pentru acest senzor digital si ca nu se pot compara cu alte obiective din punctul de vedere al focalei. Atat! Oricum nu inteleg de unde atata incrancenare sa refuzi sa acepti o chestie care nici nu ar trebui explicat fiind evidenta. Dar asta este.
Chestia cu full frame este ca la momentul in care au aparut DSLR toti senzorii erau mai mici decat 35mm si se raportau ca si proportii la acesta. Atunci a aparut si denumirea conventionala de full frame. Ulterior insa au aparut senzori de dimensiuni mai mari sau care aveau un raport diferit al proportiilor pentru care s-au realizat obiective dedicate (vezi hasselblad sau olympus).

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
Gabi Udrea
post 25 Jun 2007, 21:52
Post #25

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Any te rog sa ma ierti ca ma bag si eu in discutie, deoarece recunosc din start, nu am atins vreodata un Olympus. smile.gif

Dar! Din fraza: "Dar este greu daca nu esti familiarizat cu sistemul 4/3 sa intelegi ca obiectivele sunt special construite pentru acest senzor digital si ca nu se pot compara cu alte obiective din punctul de vedere al focalei." Eu pot sa inteleg ca si senzorii APS-C (de la Canon) sunt full frame pentru ca se fabrica obiective speciale pentru ei (EF-S) ? huh.gif

PS: Formatul "full frame" nu se raporteaza la dimeniunea nici unui senzor sau a cercului de proiectie al vreunui obiectiv, ci a filmului 135 , 24x36 mm, introdus de catre Leica in 1934.

Inca o chestiune. Backurile digitale pentru formatul mediu si large (gen Linhof, Cambo, Sinar, Hasselblad, Mamiya, Pentax & Contax 645 etc) exista dinaintea crearii primului DSLR. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
any
post 25 Jun 2007, 22:27
Post #26

Advanced Member

Senzorii APS-C de la Canon de care amintesti beneficiaza de intreaga rezulutie a obiectivului. Citeste pe linkul de mai jos si vei vedea

http://www.bhphotovideo.com/c/product/3515...6_EF_S_USM.html

Insa senzorul in discutie poate functiona si cu alte obiective si in continuare se raporteaza la formatul 35mm prin proportii. Dar atunci cand ai pe 400d sau pe 30d un obiectiv fabricat special pentru senzorul in discutie ai un full frame. Iar Canon are o intreaga serie de obiective fabricate special ptr digital tocmai pentru a beneficia de acest full frame, adica acest trensfer total al rezolutiei de la lentila la senzor.
La Olympus pe langa obiectivele dedicate cu full frame transfer avem si o alta proportie a senzorului fata de 35 mm iar din coroborarea acestor doua elemente rezulta intrun sistem full frame.

In legatura cu sistemul Leica lucrurile au stat asa. Termenul de full frame trebuie luat ca atare. El semnifica o proprietate fizica a unui senzor de a beneficia de intreaga rezolutie pe care o poate oferi optica din fata lui. Simplu!

Iar in legatura cu formatele mediu si largi ai dreptate numai ca ele nu erau comercializate pe scara mare si astfel ca nu puteau sa fie luate in considerare la stabilirea unui standard, de fapt nici acum nu este cazul.

Este o chestie de semantica daca vrei insa fizic, optic, digital cum vrei senzorul de care tot vorbesc beneficiaza de full frame transfer ca si in cazul Canon pe care il aminteai si mai are in plus sau in minus biggrin.gif , cum vrei sa-i spui, si proportii diferite.

beer.gif Sa auzim numai de bine biggrin.gif

Scuze asta era linkul:

http://www.efoto.ro/articol.php?a=060928175134

Dupa cum se observa avem un Hasselblad full frame de 48mm. Care este problema! Se poate si altfel. Eu pe bune ca nu stiu ce este asa greu de inteles!!! biggrin.gif

This post has been edited by any: 25 Jun 2007, 22:56

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
any
post 25 Jun 2007, 22:35
Post #27

Advanced Member

Scuze asta era linkul:

http://www.efoto.ro/articol.php?a=060928175134

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
Gabi Udrea
post 25 Jun 2007, 23:01
Post #28

Moderator

OMG! laugh.gif Incep sa cred ca noi vorbim de doua lucruri complet diferite ! Caci daca am inteles bine din penultimul tau post, tu vorbesti prin acel "full frame transfer" de faptul ca se elimina din discutie "focala echivalenta".

Totusi nu inteleg de ce se modifica dimeniunea senzorului in functie de obiectivul pus pe aparat ? huh.gif Caci senzorul e acelasi mereu... Mai degraba obiectivul e cel care se schimba, implicit si cercul de proiectie, de la EF la EF-S. tongue.gif

Pe cand eu cand zic de full frame nu ma gandesc decat la dimensiunea fizica a senzorului. Adica acel 24x36.
PS: Poate ca Hasselblad H3D are constructie asemanatoare unui DSLR dar e deja medium format. smile.gif

--------------------

+Quote Post
any
post 25 Jun 2007, 23:23
Post #29

Advanced Member

Incepem sa ne intelegem beer.gif biggrin.gif

Nu are nicio legatura focala aici! Corect!

Trebuie privit conceptul de full frame, ce a reprezentat el la data aparitiei si care este situatia acum.

Dimensiunea senzorului nu se modifica/ unsure.gif aici nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.

Iar Hasselblad este medium format, large nu are importanta cum este dar este tot un DSLR full frame de 48mm.

Ca a ramas o denumire conventionala "full frame" care te duce la 35mm este una iar ca au aparut camere cu alt tip de senzori care functioneaza tot pe principiul full frame este alta. beer.gif

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
Gabi Udrea
post 25 Jun 2007, 23:34
Post #30

Moderator

QUOTE(any @ 25 Jun 2007, 21:23)
Dimensiunea senzorului nu se modifica/ unsure.gif aici nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.

La portiunea asta ma refeream:
Dar atunci cand ai pe 400d sau pe 30d un obiectiv fabricat special pentru senzorul in discutie ai un full frame. Iar Canon are o intreaga serie de obiective fabricate special ptr digital tocmai pentru a beneficia de acest full frame, adica acest trensfer total al rezolutiei de la lentila la senzor.

La faptul ca poti pune pe 400D sau pe 30D atat EF-S care elimina focala echivalenta cat si obiective EF proiectate initial pentru formatul 135 (DA! Full Frame tongue.gif). De asta spun ca dimensiunea fizica a senzorului nu se schimba. Se schimba, sau elimina, factorul de crop, dar senzorul tot APS-C ramane, in cocluzie (logica biggrin.gif) nu e full frame. laugh.gif

PS: Ca sa ne intelegem, am inteles perfect la ce te referi tu (vezi AICI! imaginea a 3-a), doar ca asa cum ai remacat deja, ne refeream la lucruri diferite. smile.gif

beer.gif

--------------------

+Quote Post
any
post 26 Jun 2007, 00:16
Post #31

Advanced Member

UUUURRRAAAAA!!!! angel.gif biggrin.gif tongue.gif gun2.gif beer.gif

Esti primul care a inteles!!!
Ca doar d-asta esti moderator biggrin.gif

p.s. Si sa nu trecem cu vederea ultima propozitie din articolul evidentiat de tine tongue.gif

This post has been edited by any: 26 Jun 2007, 00:19

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
Gabi Udrea
post 26 Jun 2007, 00:31
Post #32

Moderator

QUOTE(any @ 25 Jun 2007, 22:16)
p.s. Si sa nu trecem cu vederea ultima propozitie din articolul evidentiat de tine tongue.gif

tongue.gif

--------------------

+Quote Post
baietel
post 26 Jun 2007, 06:53
Post #33

Advanced Member

Member No.: 1.971

OOki, am inteles ca Oly are full frame transfer.
Adica la fel cu toate DSLR-urile care au obiective proiectate pe dimensiunea senzorului digital, si care beneficiaza da toata "rezolutia" lor.
De fapt au doar cercul de imagine mai mic, rezolutia se masoara in lpmm si este o proprietate ce tine strict de designul optic si sticla utilizata. Ce vreau eu sa spun este ca Rezolutia la digitale este limitata de capacitatea senzorului.Poti sa-i pui obiectiv de `jde mii de euro cu putere de rezolvare de 3000 lpmm, daca senzorul nu poate decat 1300, atata va capta.

Dupa cum ziceam.... chestia cu senzor unic.....ca e FF pentru ca are obiective desenate special pentru dimensiunea lui....e doar marketing bullshit.Singurul avantaj este faptul ca se face economie la sticla si obiectivele au dimensiuni mai reduse. But, of course, avantajul asta e pentru producator....

Si P&S au obiective proiectate pe masura senzorului.Asta nu le face Full Frame.

--------------------
...brain?....No, thank you....

+Quote Post
baietel
post 26 Jun 2007, 15:53
Post #34

Advanced Member

Member No.: 1.971

Nu mai pot edita.
Voiam sa arat cateva diferente intre senzorul cu factor de crop 1,5 si cel de la Oly cu 2:
La crop 1,5 - suprafata senzorului este de ~369mm patrati dimensiunile: 23,5mm x 15,7mm
La crop 2 - suprafata senzorului este de~ 225mm patrati dimensiunile 17,3 x 13 mm

Pe ambii senzori avem 10 milioane de pixeli.
Puteti observa ca e diferenta destul de semnificativa de aria in care sunt "imprastiati" acei pixeli - sau daca ne raportam doar la lungime/latime atunci putem vedea faptul ca senzorul 4/3 are lungimea cu doar 1,6 mm mai mare decat latimea senzorului 3/2 (1,5).

Aici cred ca nu mai poate nimeni spune ca nu aduc argumente sau ca fac confuzie de termeni.Datele sunt luate din specificatiile de pe dpreview; banuiesc ca n-am uitat sa calculez aria...

Prin urmare este foarte simplu.Obiectivele "digitale" pentru senzorii 1,5 descriu un cerc de imagine in care sa se inscrie senzorul.Cele "full frame" pentru Olympus fac acelasi lucru doar ca cercul e mai mic.

--------------------
...brain?....No, thank you....

+Quote Post
andreibobia
post 17 Sep 2007, 19:48
Post #35

Senior Member

From: Craiova
Member No.: 3.457

Nu e adevarat ca folosind obiectivele proiectate special pt un anumit tip de senzor se elimina factorul de crop. Am fol 18-55 f/3.5-5.6 dx setat la 50 mm si 50mm f/1.8 d, iar cadrele au fost identice.

--------------------
2007-2008 FA Barclays Premiership Champions - Manchester United F.C.
2007-2008 UEFA Champions League Winners - Manchester United F.C.

+Quote Post
any
post 15 Oct 2007, 15:11
Post #36

Advanced Member

QUOTE(andreibobia @ 17 Sep 2007, 19:48)
Nu e adevarat ca folosind obiectivele proiectate special pt un anumit tip de senzor se elimina factorul de crop. Am fol 18-55 f/3.5-5.6 dx setat la 50 mm si 50mm f/1.8 d, iar cadrele au fost identice.

Evident ca au fost identice. Pentru ca denumirea focalelor la 18-55 este data in continuare raportata la standardul de 35mm desi nu este foarte corect. Tu ai folosit de fapt un 29-88mm si un 50mm. Iar in timp ce 18-55 (a se citi 29-88mm) nu a avut factor de crop la 80mm (la cat ai facut tu fotografiile adica), 50mm a avut crop x1,6 adica s-a transformat, datorita senzorului, intr-un 80mm.

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
any
post 15 Oct 2007, 15:15
Post #37

Advanced Member

QUOTE(any @ 15 Oct 2007, 15:11)

Evident ca au fost identice. Pentru ca denumirea focalelor la 18-55 este data in continuare raportata la standardul de 35mm desi nu este foarte corect. Tu ai folosit de fapt un 29-88mm si un 50mm. Iar in timp ce 18-55 (a se citi 29-88mm) nu a avut factor de crop la 80mm (la cat ai facut tu fotografiile adica), 50mm a avut crop x1,6 adica s-a transformat, datorita senzorului, intr-un 80mm.

scuze x1,5 am vrut sa spun...acum am vazut ca esti utilizator de Nikon biggrin.gif

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
andreibobia
post 15 Oct 2007, 16:04
Post #38

Senior Member

From: Craiova
Member No.: 3.457

Deci am dreptate ca factorul de crop nu este eliminat indiferent de ce obiectiv folosesti.

--------------------
2007-2008 FA Barclays Premiership Champions - Manchester United F.C.
2007-2008 UEFA Champions League Winners - Manchester United F.C.

+Quote Post
AlexAlly
post 15 Oct 2007, 16:29
Post #39

Advanced Member

QUOTE(any @ 15 Oct 2007, 15:11)

Evident ca au fost identice. Pentru ca denumirea focalelor la 18-55 este data in continuare raportata la standardul de 35mm desi nu este foarte corect. Tu ai folosit de fapt un 29-88mm si un 50mm.

Exemple de two wrongs make a right. E clar ca intelegi cum sa folosesti echipamentul, dar as preciza ca 18-55mm EF-S nu este incorect numit 18-55. Exact asta e focala.. imaginea data de el pe o coala alba A4 este aceeasi pe care ar da-o un EF 18-55, ma refer la <object magnification>, doar ca ar avea un diametru mai mic. Numai ca diametrul imaginii nu este influentat de focala, ci de formatul folosit. De asta medium format are obiective mai mari, cu sticla mai mare, pentru aceeasi focala: pentru ca desi obiectul arata la fel de mare pe A4-ul nostru , se vad si alte chestii pe A4-ul ala.

In fine, ce vroiam sa spun este ca 18-55 este cat de corect se poate si nu este influentat de format. Field of view-ul se schimba odata cu formatul, cand pastrezi focala constanta.

--------------------
you can
Canon

+Quote Post
any
post 15 Oct 2007, 19:20
Post #40

Advanced Member

QUOTE(andreibobia @ 15 Oct 2007, 16:04)
Deci am dreptate ca factorul de crop nu este eliminat indiferent de ce obiectiv folosesti.

Nu! Nu ai dreptate! 18-55 nu are factor de crop ...

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18 Sep 2019 - 19:54