Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> 10 megapixeli pentru amatorii cu pretentii, care este DSLR cel mai potrivit?
any
post 7 Jun 2007, 23:30
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 4.016

Canon 400d vs Nikon D80 vs Olympus E-510 vs Pentax K10D vs Samsung GX-10 vs Sony Alpha A100

--------------------
...and may the force be with u...

Olympus E-500

Go to the top of the page

+Quote Post
Gabi Udrea
post 7 Jun 2007, 23:41
Post #2

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Mai potrivit pentru ce ? Caci nu exista nici unul perfect sau cel mai bun la toate...

smile.gif

--------------------

+Quote Post
AlexAlly
post 8 Jun 2007, 12:40
Post #3

Advanced Member

From: Bucicuresti Berechet
Member No.: 3.429

QUOTE(Gabi Udrea @ 7 Jun 2007, 23:41)
Mai potrivit pentru ce ? Caci nu exista nici unul perfect sau cel mai bun la toate...

smile.gif

Exact, mai putin 400D-ul, care e PERFECT! Cu celelalte am putea face un top in functie de ce te intereseaza. tongue.gif

PS: don't take me more seriously than i take myself. biggrin.gif

--------------------
you can
Canon

+Quote Post
any
post 8 Jun 2007, 16:28
Post #4

Advanced Member

Vezi Gabi cum apar parerile...smile.gif Ajunge cu Canon si Nikon; mai exista si alte aparate bune in segmentul asta si castiga tot mai mult teren biggrin.gif

M-am gandit in primul rand la faptul ca in momentul actual exista acest segment al DSLR de 10 mp pentru amatori in care toate firmele au cate un produs competitiv prin care incearca sa-si castige clientii. Mi se pare ca piata pentru acest segment s-a maturizat foarte mult si a devenit foarte concreta. Din acest punct de vedere am zis eu ca este interesanta o discutie prin care fiecare sa puncteze punctele forte si punctele slabe ale produsului pe care il cunoaste pentru a sesiza directiile pe care le adopta fiecare firma in parte. Aceste 6 dslr reprezinta cred zona spre care se va orienta cam 90% dintre cei care isi vor cumpara ceva nou in anul urmator asa ca poate ca merita o analiza...

P.S. In plus imi place ca ne vom certa intre noi fiecare sustinand o marca anume biggrin.gif ...poate doar Samsung sa ramana mai in spate. In rest toate cate au ceva aparte...Vom vedea.

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
Gabi Udrea
post 8 Jun 2007, 16:35
Post #5

Moderator

Chiar ma intreb cand va aparea primul utilizator de Samsung care sa-si dea cu parerea... smile.gif

--------------------

+Quote Post
baietel
post 9 Jun 2007, 12:11
Post #6

Advanced Member

Member No.: 1.971

Pentaxul k10d si Samsungul GX 10 sunt acelasi aparat.Singurele diferente sunt:
-culoarea meniului
-Doar un singur mod RAW la samsung (la pentax ai pef si dng)
-o mica diferenta in designul gripului
-butoanele patrate la samsung vs rotunde la pentax.

Atat.

--------------------
...brain?....No, thank you....

+Quote Post
any
post 10 Jun 2007, 19:02
Post #7

Advanced Member

QUOTE(baietel @ 9 Jun 2007, 12:11)
-culoarea meniului

Atat.

Cred ca ai uitat ceva...dar poate nu e asa important biggrin.gif ....obiectivele... beer.gif

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
AlexAlly
post 11 Jun 2007, 20:52
Post #8

Advanced Member

Au montura diferita?

--------------------
you can
Canon

+Quote Post
baietel
post 20 Jun 2007, 12:57
Post #9

Advanced Member

QUOTE(any @ 10 Jun 2007, 19:02)
-culoarea meniului

Atat.

Cred ca ai uitat ceva...dar poate nu e asa important biggrin.gif ....obiectivele... beer.gif

N-am uitat.Obiectivul e acelasi doar ca pe unul scrie Pentax smc 18-55 si pe celalalt Samsung 18-55.Optica este exact aceeasi, constructia la fel, foarte putin difera designul la inelul de focus (are zimti mai mari la samsung)

--------------------

+Quote Post
Gabi Udrea
post 20 Jun 2007, 13:15
Post #10

Moderator

Samsung nu utilzeaza obiective Schneider Kreuznach ? huh.gif

--------------------

+Quote Post
any
post 21 Jun 2007, 00:13
Post #11

Advanced Member

QUOTE(baietel @ 20 Jun 2007, 12:57)
QUOTE(any @ 10 Jun 2007, 19:02)
-culoarea meniului

Atat.

N-am uitat.Obiectivul e acelasi doar ca pe unul scrie Pentax smc 18-55 si pe celalalt Samsung 18-55.Optica este exact aceeasi, constructia la fel, foarte putin difera designul la inelul de focus (are zimti mai mari la samsung)

Asta am vrut sa spun si eu...de fapt chiar am spus insa sunt ceva probleme cu forumul pentru ca au disparut niste posturi...in sfarsit. Obiectivele sunt la fel doar ca cel pentru Samsung este produs de Schneider Kreuznach si asta si scrie pe el. O diferenta este si ca Samsung nu va beneficia de batery grip...

In legatura cu topicul am sa incerc eu un clasament:
1. Olympus
2. Nikon
3. Canon
4. Pentax
5. Samsung
6. Sony

Acum sa vezi:)

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
baietel
post 21 Jun 2007, 10:50
Post #12

Advanced Member

Any, gresesti.
Samsung are LICENTA de utilizare a patentului schneider kreuzak; la fel cum Panasonic are pentru Leica... asta nu inseamna ca obiectivele sunt produse de aceste firme ci doar ca ele permit utilizarea patentului (aka numelui) pe produsele lor.
Recomand sa urmaresti gama de produse Samsung si Pentax si vei observa ca sunt identice, uneori si la parti din serie.Normal ca Samsung se va folosi de licentele achizitionate, pentru a se prezenta ca o entitate separata, asta nu inseamna insa ca ei folosesc Schneider.
Ca un exemplu ti-l mai pot da pe Sony, care a cumparat KM si a scos produsele pe piata sub numele Sony(cu 20% mai scumpe).Crezi ca s-a apucat Sony de cercetare pentru a lansa alte obiective?Ar fi fost oricum mult prea complicat, ar fi trebuit un alt design optic (facut de Schneider), cheltuieli suplimentare - ceea ce este total nerentabil mai ales in cazul unui obiectiv de 100$.

Ca un clasament eu as pune asa:
1.Pentax (pentru stabilizarea x,y,z; noile moduri introduse -unice;vizorul bun; sealingul contra apei si prafului;pretului deosebit de atractiv;etc)
2.Nikonul(pentru disponibilitatea accesoriilor, viteza de lucru,vizorul bun)
3.Canonul (pentru noise-ul ceva mai scazut la iso mare, disponibilitate accesorii, viteza - e tras in jos de constructie si vizor)
4.Samsungul (doar pe 4 datorita faptului ca nu-i poti pune grip)
5.Sony alpha....
6.Olympus. Pe ultimul loc din cauza semiimposibilitatii de wide, senzorului/vizorului minuscul; accesorii scumpe; gama de accesorii third party foarte limitata.

This post has been edited by baietel: 21 Jun 2007, 11:00

--------------------

+Quote Post
any
post 21 Jun 2007, 23:51
Post #13

Advanced Member

QUOTE(baietel @ 21 Jun 2007, 10:50)
Any, gresesti.
Samsung are LICENTA de utilizare a patentului schneider kreuzak; la fel cum Panasonic are pentru Leica... asta nu inseamna ca obiectivele sunt produse de aceste firme ci doar ca ele permit utilizarea patentului (aka numelui) pe produsele lor.
Recomand sa urmaresti gama de produse Samsung si Pentax si vei observa ca sunt identice, uneori si la parti din serie.Normal ca Samsung se va folosi de licentele achizitionate, pentru a se prezenta ca o entitate separata, asta nu inseamna insa ca ei folosesc Schneider.
Ca un exemplu ti-l mai pot da pe Sony, care a cumparat KM si a scos produsele pe piata sub numele Sony(cu 20% mai scumpe).Crezi ca s-a apucat Sony de cercetare pentru a lansa alte obiective?Ar fi fost oricum mult prea complicat, ar fi trebuit un alt design optic (facut de Schneider), cheltuieli suplimentare - ceea ce este total nerentabil mai ales in cazul unui obiectiv de 100$.

Ca un clasament eu as pune asa:
1.Pentax (pentru stabilizarea x,y,z; noile moduri introduse -unice;vizorul bun; sealingul contra apei si prafului;pretului deosebit de atractiv;etc)
2.Nikonul(pentru disponibilitatea accesoriilor, viteza de lucru,vizorul bun)
3.Canonul (pentru noise-ul ceva mai scazut la iso mare, disponibilitate accesorii, viteza - e tras in jos de constructie si vizor)
4.Samsungul (doar pe 4 datorita faptului ca nu-i poti pune grip)
5.Sony alpha....
6.Olympus. Pe ultimul loc din cauza semiimposibilitatii de wide, senzorului/vizorului minuscul; accesorii scumpe; gama de accesorii third party foarte limitata.

Pe cata dreptate ai avut in legatura cu Samsung-Pentax pe atat de mult te inseli in legatura cu Olympus E-510.
Sa le luam pe rand:
-"semiimposibilitate de wide" smile.gif asta tre sa recunosc ca nu o mai auzisem
Olympus produce wide-angle real chiar cu obiectivul din kit (14-45mm) iar wide-angle insemna nu numai lungimea senzorului ci si latimea lui. Super angularul pe care-l produce senzorul 4/3 este oarecum mai natural pentru ca proportiile sunt echilibrate. Poate te referi la panorame.
-"senzorul/vizorul minuscul" - in legatura cu senzorul ar fi doua aspecte la care probabil te-ai referit-un aspect ar fi zgomotul dat de inghesuirea unui numar mare de pixeli pe o suprafata mica; E-510 rezolva acest aspect prin mai multe nivele de filtrare a zgomotului iar fotografiile la iso mare sunt practic identice cu cele de pe 400d sau d80
-al doilea aspect ar fi DOF mai mare al senzorului 4/3-nu cred ca este un dezavantaj si poate ca in anumite situatii chiar ajuta
-in legatura cu vizorul este singurul lucru corect din ce ai spus; insa este si mult folclor aici; sunt sigur ca nu ai pus mana pe un Olympus ptr ca ai fi constatat ca vizorul nu este cu mult mai mic decat cel de pe Canon ( am si un 350d si pot face comparatie ) si in orice caz nu este deranjant
-"accesorii scumpe"- aici esti departe rau de tot; nu sunt nici mai scumpe nici mai ieftine dar calitativ obiectivele Zuiko sunt peste ce ofera ceilalti la acelasi pret ( hai sa comparam obiectivele din kit de la Olympus cu cele de la Canon) 14-45 de la Zuiko este mult peste 18-55 de la Canon. Iti mai dau un exemplu- 50mm f/2 macro ED- gaseste alt obiectiv mai bun si mai ieftin de la Canon sau de la Nikon; si iti mai dau un exemplu: Fl-50 este blitzul varf de gama de la Olympus si are g.n. 50 si costa 320$, gaseste unul mai bun si mai ieftin de la nikon sau canon
-"gama de accesorii third party"- numai anul acesta Sigma a lansat 13 obiective pentru formatul 4/3 iar panasonic prin leica 4; inca ceva; acestea sunt companiile care sprijina dezvoltarea sistemului 4/3: Eastman Kodak Company, Fuji Photo Film Co., Leica camera AG, Matsushita Electric Industrial Co., Olympus Imaging Corp., Sanyo Electric Co., Ltd., Sigma Corporation.

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
AlexAlly
post 22 Jun 2007, 09:20
Post #14

Advanced Member

E normal sa-ti respecti aparatul, dar DOF-ul mai mare este un avantaj intr-o singura situatie.. in totate celelate te face sa te simti mai aproape de un digicam. Iar un vizor mic pe cei mai multi ii deranjeaza totusi... Imi dau si eu cu parerea.

--------------------
you can
Canon

+Quote Post
baietel
post 23 Jun 2007, 08:36
Post #15

Advanced Member

Pe cata dreptate ai avut in legatura cu Samsung-Pentax pe atat de mult te inseli in legatura cu Olympus E-510.
Sa le luam pe rand:
-"semiimposibilitate de wide"  asta tre sa recunosc ca nu o mai auzisem
Olympus produce wide-angle real chiar cu obiectivul din kit (14-45mm) iar wide-angle insemna nu numai lungimea senzorului ci si latimea lui. Super angularul pe care-l produce senzorul 4/3 este oarecum mai natural pentru ca proportiile sunt echilibrate. Poate te referi la panorame.
-"senzorul/vizorul minuscul" - in legatura cu senzorul ar fi doua aspecte la care probabil te-ai referit-un aspect ar fi zgomotul dat de inghesuirea unui numar mare de pixeli pe o suprafata mica; E-510 rezolva acest aspect prin mai multe nivele de filtrare a zgomotului iar fotografiile la iso mare sunt practic identice cu cele de pe 400d sau d80
-al doilea aspect ar fi DOF mai mare al senzorului 4/3-nu cred ca este un dezavantaj si poate ca in anumite situatii chiar ajuta
-in legatura cu vizorul este singurul lucru corect din ce ai spus; insa este si mult folclor aici; sunt sigur ca nu ai pus mana pe un Olympus ptr ca ai fi constatat ca vizorul nu este cu mult mai mic decat cel de pe Canon ( am si un 350d si pot face comparatie ) si in orice caz nu este deranjant
-"accesorii scumpe"- aici esti departe rau de tot; nu sunt nici mai scumpe nici mai ieftine dar calitativ obiectivele Zuiko sunt peste ce ofera ceilalti la acelasi pret ( hai sa comparam obiectivele din kit de la Olympus cu cele de la Canon) 14-45 de la Zuiko este mult peste 18-55 de la Canon. Iti mai dau un exemplu- 50mm f/2 macro ED- gaseste alt obiectiv mai bun si mai ieftin de la Canon sau de la Nikon; si iti mai dau un exemplu: Fl-50 este blitzul varf de gama de la Olympus si are g.n. 50 si costa 320$, gaseste unul mai bun si mai ieftin de la nikon sau canon
-"gama de accesorii third party"- numai anul acesta Sigma a lansat 13 obiective pentru formatul 4/3 iar panasonic prin leica 4; inca ceva; acestea sunt companiile care sprijina dezvoltarea sistemului 4/3: Eastman Kodak Company, Fuji Photo Film Co., Leica camera AG, Matsushita Electric Industrial Co., Olympus Imaging Corp., Sanyo Electric Co., Ltd., Sigma Corporation.

-N-ai inteles la ce m-am referit.Obiectivul din kitul Oly 14-45 este "echivalentul" unui 28-90, asta adaugand factorul de crop.La 28 mm, desi relativ wide, nu ai acelasi camp de cuprindere cu un 18-55 pe senzor cu factor de crop 1,5 care te duce undeva pe la 26,5 mm.Trecem peste asta. Un super-wide gen 10-20 mm, care pe factor de crop 1,5 ramane super wide (15-30mm) pe olympus va fi 20-40, adica doar wide. Pentru echivalentul de 15 mm ar trebui sa achizitionezi un obiectiv de 8mm care induce si distorsiuni geometrice importante, pentru ca este deja aproape fisheye.
In plus, senzorul mic, indiferent cat de multi pixeli ar avea ingramaditi pe el, va fi mult mai limitat in captura detaliilor decat un senzor mai mare (aka 1,5).
-Sensorul/vizorul mic.Ca fost detinator de Olympus si ca fost utilizator (oarecum limitat) de Oly 500 pot spune fara indoiala ca vizorul Oly e nasol rau de tot.Este ca un timbru asezat in capatul unui tunel.Ma rog, sa zicem ca poti supravietui cu asta, DACA ai un sistem AF foarte bun.Din pacate... la Oly chiar si sistemul AF (la cele pe care le-am testat eu) sta destul de rau, intr-o biserica ortodoxa iluminata doar de candelabre a dat 50% rateuri.
-Formatul 4/3 este nerentabil pentru utilizator.E adevarat, se potriveste cu raportul monitorului, insa tendinta, si la monitoare si la televizoare este spre formatul wide 16:9 care este mult mai apropiat si de formatul hartiei fotografice (3:2).Deci, ca utilizator de Oly 4:3 cand duci pozele la printat , intotdeauna te vei lovi de o mare dilema: - sa faci crop din imaginea 4:3 pentru a o aduce la 3:2 (taierea unei bucati importante -pe lungime) sau incadrarea imaginii in hartia fotografica - lucru care va avea ca rezultat 2 margini albe(destul de mari) pe latime.
-Filtrarea zgomotului pe 2 nivele se face din softul aparatului - si stim cu totii ca oricat de bun ar fi, orice algoritm de filtrare de zgomot se face cu pierdere de detalii.
-Referitor la accesorii - iti dau eu un exemplu de la Pentax care are flashul AF 540FGZ la acelasi pret "varful de gama" de la Oly, doar ca are GN 54.

--------------------

+Quote Post
any
post 24 Jun 2007, 09:57
Post #16

Advanced Member

Vezi ca dai multe date gresite si faci comparatii care nu sunt relevante pentru subiectul in discutie.
Nu poti sa compari obiective ptr canon sau nikon cu senzorul de pe olympus si sa tragi concluzii iar canon are de exemplu 1,6 iar 18-55 devine 29mm (daca ar fi sa aplic logica ta).
Insa nu asa se fac comparatiile; senzorul de pe olympus este considerat full frame iar obiectivele existente sunt special construite pentru acest senzor si pentru digital si acopera toate distantele focale necesare. Pentru wide (si te asigur ca este cat se poate de real smile.gif ) exista un 7-14mm si un 11-22mm care sunt obiective de exceptie si care nu sunt fish-eye. Insa, repet, confunzi termenii si omiti ca un senzor are 2 dimensiuni. Daca ar fi sa mai urmez din nou logica ta atunci si eu as putea spune ca senzorul 4/3 scoate wide mai bun ptr ca are inaltimea mai mare. Dar nu se face asa ptr ca este vorba de sisteme diferite. Mai studiaza review-urile si ai sa constati ca inclusiv la nivelul detaliului Olympus sta cel putin la fel de bine.

http://www.letsgodigital.org/en/camera/rev...135/page_1.html

http://www.cameralabs.com/reviews/OlympusE410/

Nu stiu ce aparate ai mai folosit dar sa stii ca sistemul AF da rateuri si la 350d in lumina scazuta. Cat despre proportia de 50% asta mai tine si de fotograf. In biserica gasesti multe puncte de contrast ca sa poti face focus. Eu folosesc E-500 de un an jumatate si AF este la fel cu cel de pe 350d. Daca ai fi spus de faptul ca are doar 3 puncte de focus fata de 7 sau 9 de la canon ti-as fi dat dreptate. Sau poate nu ai remarcat acest lucru!

In legatura cu printurile poti sa te duci la orice orice fotodigital si sa-i spui sa-ti printeze 4 fotografii 4/3 pe un A4 si ti le poate decupa dupa iar o coala A4 este mai ieftina decat 4 coli 10x15.

Sa stii ca la toate aparatele filtrarea zgomotului se face din softul aparatului, discutia era cu totul alta iar afirmatia ta nu aduce nimic nou.

Iar in legatura cu blitzurile nu ai dovedit nimic; sa stii ca g.n. nu este singurul lucru care conteaza la un blitz. Preturile sunt la fel iar pentaxul este ca performate sub fl-50 (fl-50 iti ofera sincronizare la 1/4000 sec)

http://www.17photo.com/product.asp?id=30425&p=specs

http://www.17photo.com/product.asp?id=260101&p=specs

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
baietel
post 24 Jun 2007, 10:25
Post #17

Advanced Member

Ha, ha, chestia cu senzorul full frame este cel putin hilara.
Nu conteaza cum CONSIDERA ei ca producatori.Marketingul iti pote spune orice, nu inseamna insa ca e si real.
Ca chestie informativa, Full frame este considerat formatul Leica, adica marimea cadrului normal de pe film (36x24 mm).
Nu inteleg treaba cu senzorul care are 2 dimensiuni.Si senzorii 1,5 (sau 1,6) au tot doua dimensiuni, diferenta este raportul intre lungime si latime.La senzorii 1,5 aceasta este aproximativ acelasi cu al hartiei fotografice, la senzorii cu factor 2x (oly) formatul este aproximativ acelasi cu al monitorului.Doar ca e mai mic, ceea ce inseamna fotosituri mai mici si mai ingramaditi lucru care duce inevitabil la comportament mai nasol in lumina redusa.
Proportia de poze bune tine si de fotograf, insa aici vorbim despre ce poate aparatul, nu despre ce poate fotograful.

Oricum,dupa cum ti-am spus, eu nu vorbesc din review-uri de pe net.Am avut Olympus DSLR, am folosit si un Oly 500 pentru ceva vreme si oricat ai incerca sa-mi aduci date tehnice si sloganuri de marketing stiu ce poate.Si mai stiu ca in comparatie cu celelalte aparate descrise aici e pe ultimul loc - pentru mine. Asta e parerea mea si nu poti sa mi-o schimbi, tinand seama ca am experienta cu modelele amintite.

--------------------

+Quote Post
any
post 24 Jun 2007, 14:33
Post #18

Advanced Member

Sa stii ca acesta este si scopul meu in viata: sa-ti schimb tie parerea despre Olympus.
Ai dreptate oricat am discuta nu vom ajunge la nicio concluzie ptr ca iti lipsesc cunostinte elementare de tehnica (nu te supara pe mine, nu vreau sa degenereze discutia dar tre sa fii constient de lucrurile total aberante pe care le afirmi)
Senzorul de la Olympus este considerat full frame nu de marketingul companiei ci de profesionisti, de oameni cu mult mai multa experienta si decat tine si decat mine. As posta si niste linkuri dar cum tu nu vrei sa citesti review-uri de pe net... Este considerat asa tocmai ptr ca nu are legatura cu formatul 35mm, este ceva nou si nu poate fi facuta comparatie. Chestia cu factorul de crop 2 este putin fortata pentru a ajuta publicul sa aiba un reper in stabilirea distantelor focale; in realitate cele doua formate nu se pot raporta unul la celalalt, asa cum faci tu, pentru ca sunt diferite. Din cauza asta senzorul 4/3 este full frame, nu pentru ca ar avea dimensiunile celui de pe film, ci pentru ca este unic si nu are alt senzor de o alta dimensiune la care sa se raporteze.
Iata rezolutiile a doua modele Canon 400d si Olympus E-510 ( apropo ai remarcat ca aici vorbim de E-510 si nu de E-500?):3888 x 2592 vs 3648 x 2736. Dupa cum observi rezolutia pe verticala la Olympus este mai mare decat la Canon. Asta tot incerc sa-ti spun cand iti vorbesc de obiective wide. Nu incearca nimeni sa-ti schimbe parerea dar omiti foarte multe lucruri cand vorbesti de sistemul Olympus pe care fie nu le cunosti fie nu te intereseaza (desi ar trebui). Ai plimbat discutia pe toate palierele de la obiective mai scumpe la imposibilitatea de imagini wide si nu ai spus nimic logic si concret pana acum. Ti-am mai spus ca am un E-500 si un 350d. 350d iese castigator doar in 2 privinte. Vizorul (desi este doar cu 5% mai mare dacat la Oly) si imaginile la peste iso400. In rest Oly este mai bun. Scoate culori mai naturale, obiectivele din kit sunt mult peste cele de la Canon, are sistem de inlaturare a prafului de pe senzor (sa nu-mi spui ca nu se pune ca ar fi tragic), bateria este mai buna, calitatea fabricatiei mult de tot mai buna, lcd mai mare, meteringul mai bun, mai mic si mai usor etc.

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post
baietel
post 25 Jun 2007, 08:23
Post #19

Advanced Member

Poate ca mie imi lipsesc unele notiuni tehnice (cui nu-i lipsesc?) insa parerea mea este ca ar trebui sa nu mai iei de bun tot ce iti serveste marketingul.
Despre Full Frame poti studia aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Full-frame_digital_SLR

Chestia cu factorul de crop 2x nu e deloc fortata, este chiar realitatea.Vad ca o tot tii pe a ta ca senzorul este mai inalt.Oki, am inteles asta - insa nu inteleg ce avantaj imi aduce mie acest format, in afara de faptul ca voi obtine poze identice cu cele ale unui P&S la raportul imaginii.
Chestia cu obiectivele facute pe dimensiunea senzorului special la oly e o vrajeala.Cred ca esti constient de faptul ca imaginea proiectata de orice obiectiv este rotunda. Ori... intr-un cerc poti inscrie un dreptunghi sau un patrat la fel de bine.Sau poate cercul de la obiectivele Oly este mai rotund.....
Sa inteleg din postul tau anterior ca daca Sony face un senzor de 20mm x 20mm acesta va fi Full frame, pentru ca e unic ( ca dimensiuni si ca raport).....
Sunt de acord cu tine referitor la obiectivele din kit mai bune (si in general ca optica oly este buna), sistemul de inlaturare a prafului are rolul lui insa nu scoate din discutie curatarea manuala care va fi necesara la un moment dat, inevitabil (la iso mare sensorul se incalzeste mai tare si anumite granule se lipesc de sensor - lucru care necesita curatare umeda).
Revin cu dezavantajele pe care, zici tu ca nu le-am sustinut:
-Semiimposibilitate de superwide. Un obiectiv superwide de 10-20 mm, care costa ~ 500$, pe olympus va deveni doar wide adica 20-40mm.E un avantaj la tele, un 100mm devenind 200mm. Bineinteles, oly are un obiectiv citat de tine, 7-14mm/4 care ar fi echivalentul unui 14-28 mm, care ne duce cu discutia la partea a doua..
- Accesorii scumpe.Obiectivul de mai sus, care ti-ar da posibilitatea de supewide costa 1500$ - adica de 3 ori mai scump decat unul pentru format 3/2 sau format APS-c.
- Vizorul.Ar trebui sa compari vizorul de la oly cu cel de la pentax sau de la nikon d80.O sa ai o revelatie.....
- Senzorul.Nu ma mai cert cu tine. Sigur, are alt raport (acelasi cu P&S) insa tot mic ramane.Asta inseamna profunzime mai crescuta, asta inseamna mai putine sanse de izolare a subiectului cu diafragma, asta inseamna noise mai mult la imaginea captata de senzor.N-o spun eu, o spune fizica. Da, noise-ul se filtreaza, insa atunci cand filtrezi noise mai puternic, inevitabil pierzi si detalii mai multe.

Si avantajele (fata de canon in special)
- Constructia
- Ergonomia - accesul direct la setari prin butoane dedicate
- Optica kit decenta.

N-o sa ma refer la culori pentru ca si aici e chestie de preferinta, asa cum unii prefera culori mai puternice, mai vii, gen oly; altii prefera culori mai apropiate de cele ale filmului (eu intru in ultima categorie)

--------------------

+Quote Post
any
post 25 Jun 2007, 14:37
Post #20

Advanced Member

Da! Exact asta vreau sa spun! Daca Sony face maine un senzor 20x20 si face si obiective speciale pentru el acesta va fi un senzor full frame pentru ca beneficiaza de toata rezolutia obiectivului si nu doar de o parte a ei. A folosi doar o parte a obiectivului pentru ca senzorul este mai mic decat deschiderea posterioara a lentilei se numeste factor de crop. Insa la Olympus nu este cazul pentru ca senzorul foloseste tot obiectivul, adica senzorul este incadrat perfect de lentila, nu este nici mai mare nici mai mic adica, asa cum se spune in engleza, full frame.
Dupa logica ta spune-mi si mie ce fel de senzor au aparatele gen Hasselblad ( la cat esti de turc cred ca o sa gasesti un factor de crop si aici).
In rest este ultimul meu post in discutia cu tine ptr ca nu are niciun sens. Continui sa compari obiectivele fara niciun fel de logica, crezi in continuare ca obiectivele ptr Olympus sunt facute de Canon special pentru Nikon d80 si asa mai departe. Oricum topicul se referea la la alte lucruri si ne-am indepartat mult de subiect.
Numai bine!

--------------------

Olympus E-500

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 16 Sep 2019 - 23:11