Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> sony dslr a-100
buddhy
post 21 Mar 2007, 07:39
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 4.183

cum vi se pare sony dslr a-100 cu un obiectiv SAL 18-70 mm F3.5-5.6?

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/page3.asp

--------------------
Love me, Feed me, Never leave me
Go to the top of the page

+Quote Post
baietel
post 21 Mar 2007, 10:42
Post #2

Advanced Member

Member No.: 1.971

Pai eu am o parere proasta tongue.gif
Sony a preluat sistemul de la KM si nu a facut nici un efort sa schimbe ceva.Decat, bine, cateva aspecte legate de senzor si ceva imbunatatiri software a dinamicii la .jpeg-uri.
In rest.....obiectivele sunt aceleasi de la konika minolta,evident redenumite sony (zeiss.etc) si cu pret marit cu 30%....o MARE problema este talpa blitzului care este total diferita de talpa obisnuita aflata pe Canon, Nikon,Pentax; practic nu vei putea folosi un blitz care nu e facut special pentru Sony.Asta mai inseamna ca o sa ai probleme si cu accesoriile de studio(in cazul in care vei avea vreodata de gand sa folosesti asa ceva)
O alta problema sta in sistemul de blitz care in orice mod ar fi setat da un preflash.Asta inseamna ca iti iei adio de la folositea de blitzuri slave normale si va trebui sa iei de 3 ori mai scumpe - care stiu sa declanseze la flashul nr2.

In concluzie...ca aparat de week-end ar fi bunisor. Ca sistem....e nasol.
Eu ti-as recomanda sa mergi pe unul din sistemele Canon/Nikon/Pentax; care au preturi rezonabile la accesorii , pot fi folosite si in studio fara sa trebuiasca sa iti vinzi masina pentru asta.

--------------------
...brain?....No, thank you....

+Quote Post
Tiesto
post 22 Aug 2008, 12:07
Post #3

Junior member
*

From: Galati
Member No.: 8.272

Intr-adevar accesoriile is mai greu de gasit si mult mai scumpe dar asta e politica celor de la SONY si nu sunt compatibile nici intre modele.Deci pt fiecare model de aparat sony alte cabluri acumultarori etc etc

--------------------
Olympus E 500 14-42mm 1:3.5-5.6 ED LENS HOOD LH-61C ZUIKO DIGITAL 40-150mm 1:3.5-4.5

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18 Sep 2019 - 09:32