Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Obiectiv pentru panorama, Cel mai potrivit obiectiv macro peisaje si panorama
Adonis
post 5 Dec 2007, 08:32
Post #1

Junior member
*

Group: Members
Member No.: 1.755

Buna,
vreau sa intreb pe cei mai experimentati: care este obiectivul cel mai indicat pentru Canon Eos 400D pentru fotografierea naturii si realizarea panoramelor. Ma gandesc ca ar trebui sa fie un obiectiv cu distorsiuni de camp cat mai mici. Ce ziceti de EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM? E potrivit? Sau este ceva mai bun?
Multumesc,
Radu.

--------------------
Canon Eos 400D
Lens: Canon EF-100mm f/2.8 Macro USM, EFS 18-55mm, EF 50mm f/1.8 II
Blitz: Canon 430EX Speedlite, WF-480M Macro
LCD ZigView S2, filtre Hoya si Merkury
Go to the top of the page

+Quote Post
AlexAlly
post 5 Dec 2007, 11:22
Post #2

Advanced Member

From: Bucicuresti Berechet
Member No.: 3.429

Trebuie sa recunosc ca nu am facut niciodata o panorama, DAR, uite ce parere am eu: 50/1.8II! Mai ieftin decat zoom-ul pe care s-ar putea sa nu-l apreciezi prea tare. E foarte intunecos. sad.gif Cu 50-ul mai poti sa umpli un eventual gol la capitolul portrete sau aplicatii in bezna.

50mm 1.8 are distorsiuni minore(conform photozone.com), "neprotestabile", sta ok cu vignetarea (in orice caz, la ce aperturi il vei folosi tu pentru panorame nu vei avea absolut nici o problema). Ar mai fi niste probleme.. de exemplu am citit despre un zoom foarte scump si foarte nou de la nikon ca produce o curbura a campului in sensul ca planul de focalizare nu este plan, ci mai degraba o suprafata curbata(asta se poate vedea cand fotografiezi un zid cu textura, obiectivul fiind perpendicular pe zid si focalizat pe zid, rezultatul fiind ca nu toata textura va fi clara), . Asta ar putea fi problema daca defectul e pronuntat, desi nu cred ca e cazul pentru nikon si aproape sigur nu pentru 50-ul de la Canon. Doar ceva de avut in vedere, cu toate ca nu stiu daca chiar si asa ar fi o problema avand dof-ul adanc cu care vei lucra. In fine... chestiunea cea mai importanta cred ca este focala. In principiu cu cat mai telefoto cu atat mai bine, dar practic nu prea merge sa faci 20 de expuneri pentru a obtine imaginea finala. Am recomandat 50mm pentru ca am vazut o panorama excelenta facuta cu 6 expuneri (parca) cu un 24-70 zoom-at la 50mm.

Acestea fiind spune, in programele pe care le piratam zilele astea se pot face corectii complete de obiectiv.. doar sa zoom-am si sa focalizam(+ dof) nu putem cu ele, in rest, curburi, vignetari, aberatii cromatice.. Asa ca pentru panorame poti sa-ti iei orice peste 30mm si apoi sa trudesti in PP. tongue.gif

--------------------
you can
Canon

+Quote Post
Adonis
post 12 Dec 2007, 09:09
Post #3

Junior member
*

Member No.: 1.755

Mi-am luat si EF 50mm f/1.8 II...nou pe stoc.Ce ma deranjeaza e ca am observat o particula de praf mai mare intre lentile... ss0068.gif Sa vedeti si voi ce e si cu obiectivele astea noi...

--------------------
Canon Eos 400D
Lens: Canon EF-100mm f/2.8 Macro USM, EFS 18-55mm, EF 50mm f/1.8 II
Blitz: Canon 430EX Speedlite, WF-480M Macro
LCD ZigView S2, filtre Hoya si Merkury

+Quote Post
nemesiss
post 15 Jun 2009, 08:33
Post #4

Junior member
*

From: BUCURESTI
Member No.: 8.601

AM CITIT TARZIU ACEST TOPIC.
Pentru peisaje si multe altele, recomand cu mare caldura 10-22mm CANON; 10-20mm SIGMA sau echivalentele de la TAMRON si TOKINA. Dau rezultate foarte bune.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23 Jul 2019 - 15:35