Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> FOTOGRAFIA, ...De ce ?
sithmaster
post 3 Aug 2007, 00:54
Post #61

Member
**

Group: Members
Member No.: 4.663

.... de ce fotografia? poate ca nu am talent la pictat.... biggrin.gif sau poate e o scuza sa ne cumparam sculu scumpe (a nu se intelege Mark sau Hassie tongue.gif )si sa hoinarim liberi cand ne permite timpul.... Sau poate e o unealta creativa pentru un suflet subexpus intr-o lume in care cotidianul mediocru e mai amar decat cafeaua fara zahar.... Sincer, inca nu stiu de ce fotografiez... De multe ori constat ca doar din inertie....

This post has been edited by sithmaster: 3 Aug 2007, 00:54

--------------------
May The LIGHT be with You!

user posted image
PENTAX K10 D kit + SMC PENTAX DA 50-200 mm, SMC PENTAX FA 28-80 mm, SMC PENTAX FA 80-320 mm, m42 ZENITAR 50mm f/2
"If a K9 can bark, imagine what a K10 can do!"
Go to the top of the page

+Quote Post
313foto
post 6 Dec 2007, 18:36
Post #62

Advanced Member

From: Simleu Silvaniei
Member No.: 7.670

Dece foto?? Eu cred ca este pentru ca este un mod relativ usor de ati exprima talentul. Iar pentru unii aparatul este o extensie a bratului smile.gif

+Quote Post
zzz
post 7 Dec 2007, 00:42
Post #63

Admin

Group: Admin
From: Bucuresti
Member No.: 6

De ce?

In primul rand pentru ca este foarte la indemana, toata lumea are un aparat foto sau cel putin un telefon cu camera smile.gif. Si daca-l ai, de ce sa nu-l folosesti? smile.gif

In al doilea rand pentru ca este calea cea mai facila de a accede la arta (sau pseudo-arta pentru unii) sau cel putin de a ne complace in ideea de a face arta (definita ca nevoie de frumos).

In al treilea rand pentru faptul ca suntem fiinte sociale, gregaritatea noastra avand nevoie de dovezi si una dintre ele este tocmai imortalizarea momentelor unice si impartasirea lor celorlalti prin fotografie.

--------------------
Kodak Z812IS

+Quote Post
stzesk2
post 10 Dec 2007, 12:51
Post #64

Advanced Member

From: Ploiesti
Member No.: 2.150

QUOTE(zzz @ 7 Dec 2007, 00:42) *
In al doilea rand pentru ca este calea cea mai facila de a accede la arta (sau pseudo-arta pentru unii) sau cel putin de a ne complace in ideea de a face arta (definita ca nevoie de frumos).

Desi este cea mai facila, este mult mai greu sa faci dintr-o fotografie o opera decat in alte domenii -cum ar fi desenul- (cred eu). Cu creionul pe hartie poti evada intr-o lume ireala foarte usor, insa cu aparatul in mana pleci de la o lume reala si trebuie sa cladesti una imaginara. e mai greu, nu?

This post has been edited by stzesk2: 10 Dec 2007, 12:54

--------------------
Canon 400D
Canon EF-S 18-55 din KIT (de care o sa scap in curand)

+Quote Post
Gabi Udrea
post 10 Dec 2007, 13:18
Post #65

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Depinde si de intentiile autorului.
Fotografia iti permite si sa fi psiholog. Sa vezi realitatea asa cum e ea si sa te bucuri de asta. Prin ea (fotografia) poti vedea (sau arata) ca lumea e plina de lucruri frumoase, atat cele naturale cat si cele de natura umana.

Poate ati observat ca tendinta umana spre a creea e mult mai mare atunci cand suntem nemultumiti de o situatie data. La fel cu omul si-a creat unelte tot mai performante atunci cand a ajuns sa fie nemultumit de cele actuale, la fel si-a creat si realitati noi atunci cand viziunea sa asupra celei prezente nu mai corespundea cu asteptarile sale.

Desi din astfel de sentimente s-au nascut capodopere, mie imi place sa cred ca menirea mea ca fotograf nu e aceea de a crea, ci de a arata prin fotografie celorlalti cat de frumoasa/minunata poate fi lumea in care traim. De a nu mai avea nevoie sa ne creeam locuri imaginare precum in copilarie atunci cand suntem dezamagiti de greutatile vietii.

santa1.gif

--------------------

+Quote Post
Anca Robu
post 10 Dec 2007, 17:07
Post #66

Advanced Member

Member No.: 7.580

Cred ca omul a simtit intotdeauna nevoia sa creeze, sa se exprime, ca un fel de prelungire a naturii lui divine. Simtim nevoia sa impartasim ce se afla in interiorul nostru, ne simtim mai liberi, mai impliniti si astfel si cei din jur cunosc viata mai plenar prin intermediul nostru. Si fotografia, chiar daca este abstracta sau surprinde elemente din natura, ne exprima personalitatea prin abordare, prin subiect..intr-un fel vrem sa aratam lumii ceea ce-am vazut noi, ceea ce ne-a imbogatit sau ne-a marcat sufleteste. Noi ne aflam intr-o continua transformare si vrem intr-un fel sa lasam ceva in urma, sa transformam si lumea din jur. In creatie se gaseste intotdeauna o parte din autor...
Cu siguranta noi n-am fi ajuns la gradul de dezvoltare si cunoastere la care ne aflam astazi daca generatiile dinaintea noastra nu ar fi creeat intr-un fel sau altul. Prin creatie putem transforma lumea fie in bine fie in rau, de aici cred ca trebuie sa avem si un grad de responsabilitate fata de ceea ce aducem la lumina.

Nu pot sa-mi explic cum m-am apucat sa fac fotografii..cred ca am fost atrasa de mica de treaba asta, ca si de pictura si poezie (poate anumite hobby-uri sau ocupatii ne-au fost transmise si genetic..intrebati-va daca ati avut cumva rude directe care au fost pasionate sau au cochetat cu aceleasi hobby-uri..eu da tongue.gif ). Dupa parerea mea, imaginile si poezia reprezinta esenta a ceea ce traim intr-un anumit moment. In poezie ai cuvintele si incerci sa reconstitui imaginea in mintea ascultatorului, iar in fotografie ai imaginea, iar cel care priveste isi inchipuie cuvintele.

This post has been edited by Anca Robu: 10 Dec 2007, 17:07

--------------------

+Quote Post
umbro
post 10 Dec 2007, 18:02
Post #67

Golden Member

Member No.: 851

QUOTE(Anca Robu @ 10 Dec 2007, 18:07) *
Cred ca omul a simtit intotdeauna nevoia sa creeze, sa se exprime, ca un fel de prelungire a naturii lui divine. Simtim nevoia sa impartasim ce se afla in interiorul nostru, ne simtim mai liberi, mai impliniti si astfel si cei din jur cunosc viata mai plenar prin intermediul nostru. Si fotografia, chiar daca este abstracta sau surprinde elemente din natura, ne exprima personalitatea prin abordare, prin subiect..intr-un fel vrem sa aratam lumii ceea ce-am vazut noi, ceea ce ne-a imbogatit sau ne-a marcat sufleteste. Noi ne aflam intr-o continua transformare si vrem intr-un fel sa lasam ceva in urma, sa transformam si lumea din jur. In creatie se gaseste intotdeauna o parte din autor...
Cu siguranta noi n-am fi ajuns la gradul de dezvoltare si cunoastere la care ne aflam astazi daca generatiile dinaintea noastra nu ar fi creeat intr-un fel sau altul. Prin creatie putem transforma lumea fie in bine fie in rau, de aici cred ca trebuie sa avem si un grad de responsabilitate fata de ceea ce aducem la lumina.

Nu pot sa-mi explic cum m-am apucat sa fac fotografii..cred ca am fost atrasa de mica de treaba asta, ca si de pictura si poezie (poate anumite hobby-uri sau ocupatii ne-au fost transmise si genetic..intrebati-va daca ati avut cumva rude directe care au fost pasionate sau au cochetat cu aceleasi hobby-uri..eu da tongue.gif ). Dupa parerea mea, imaginile si poezia reprezinta esenta a ceea ce traim intr-un anumit moment. In poezie ai cuvintele si incerci sa reconstitui imaginea in mintea ascultatorului, iar in fotografie ai imaginea, iar cel care priveste isi inchipuie cuvintele.

Foarte bine spus.
La fel si Gabi.

--------------------
:: Dragostea este triumful imaginatiei impotriva inteligentei. ::

http://photo.net/photos/Dorin%20Vancea

+Quote Post
Simona.B
post 11 Dec 2007, 04:08
Post #68

Senior Member

From: Indianapolis USA
Member No.: 3.177

QUOTE(Anca Robu @ 10 Dec 2007, 10:07) *
poate anumite hobby-uri sau ocupatii ne-au fost transmise si genetic..intrebati-va daca ati avut cumva rude directe care au fost pasionate sau au cochetat cu aceleasi hobby-uri..eu da tongue.gif ).

ma pui pe ganduri rolleyes.gif biggrin.gif , da, la asta m-am gandit si eu avand ceva stramosi iubitori de pictura...

pentru mine inseamna eternizarea unui moment, cel putin acum asta simt, ca opresc timpul sa curga atunci cand fac o fotografie si cum in ultima vreme sunt mult mai atrasa de idee si de mesaj decat de incadrari si culori mi se pare ca fur clipa ca sa mi-o pot aminti mai tarziu. Stiu si ca fotografiile mele sunt rand pe rand tot mai rare dar asa am emotia vie de fiecare data cand imi privesc imaginile, de exemplu fotografia fetitei blonde cu ochi albastrii , imi este imposibil sa uit ochii si privirea ei chiar daca toata scena a durat exact o clipa.

This post has been edited by Simona.B: 11 Dec 2007, 04:09

--------------------
www.simonabuna.com
www.simonabunaphotography.com

+Quote Post
cheiko_ada
post 23 Jan 2008, 14:52
Post #69

Junior member
*

Member No.: 7.965

de ce foto?
hm

chiar asa! ce ne facem cu fotografia in Romania?
Am o bataie de cap si eu :

Am adunat mai multe opinii in cadrul unui studiu mic de piata , si se pare ca in general nu suntem interesat de calitatea si aspectul pozelor noastre.
Nu ma refer la toti ,cei ca noi , care perindam aceste siteuri suntem ok.
Ce vrea publicul? Ce vor tinerii cu telefoane smechere?

Mi-ar placea sa aflu parerea voastra si mi-ar fi de un real folos totodata. Asa ca , sunteti invitati sa fiti cat de pertineti va tine :

http://foto-design.forumakers.com/primul-f...-romania-t2.htm

+Quote Post
robog00
post 24 Jan 2008, 14:09
Post #70

MODERATOR - cu puteri minime :)

Member No.: 908

QUOTE(cheiko_ada @ 23 Jan 2008, 14:52) *
de ce foto?
hm

chiar asa! ce ne facem cu fotografia in Romania?
Am o bataie de cap si eu :

Am adunat mai multe opinii in cadrul unui studiu mic de piata , si se pare ca in general nu suntem interesat de calitatea si aspectul pozelor noastre.
Nu ma refer la toti ,cei ca noi , care perindam aceste siteuri suntem ok.
Ce vrea publicul? Ce vor tinerii cu telefoane smechere?

Mi-ar placea sa aflu parerea voastra si mi-ar fi de un real folos totodata. Asa ca , sunteti invitati sa fiti cat de pertineti va tine :

http://foto-design.forumakers.com/primul-f...-romania-t2.htm

Pe mine nu ma incanta in niciun fel prelucrarile din link. Nu astfel de "distorsionari" dau valoare unei fotografii, ci dimpotriva, o degradeaza.
Spor!

--------------------
- update: Mai 2011 -=Zaragoza=-

1. MODERATOR cu puteri minime..., dar inca mai pot sa editez postarile in anumite zone ale forumului ;)

2. Cel care mai aprinde lumina din cand in cand pe aici.

+Quote Post
Nikko
post 10 Sep 2008, 22:12
Post #71

Advanced Member

Member No.: 1.318

Cand am inceput sa ma preocup de fotografie nu stiam decat ca imi plac unele imagini pe care le gaseam pe internet. Incet, incet, mi s-au format unele abilitati si gusturile. Am aflat in timp ca fotografia este accesibila tuturor, dar nu toate fotografiile impresioneaza.

Eu una am renuntat sa mai fotografiez orice de dragul fotografiei. In ultimul timp m-am rezumat doar la orhidee, pentru ca am simtit ca doar asa am ceva de comunicat. Si doar daca te straduiesti si studiezi suficient un anume subiect, reusesti sa transmiti ceva. Dar, ori de cate ori incerc sa fotografiez, imi dau seama ca nu e suficient doar un cadru, doar 5 minute de lucru. Cu cat efortul este mai mare, cu atat rezultatele sunt mai bune. Asta este un punct de vedere. Poate ca exista si "genii" care nu au nevoie de zeci si sute de cadre ca sa obtina ceva impresionant smile.gif... nu stiu...

Imi place ideea ca fotografia este accesibila oricui, dar doar putini sunt artisti cu adevarat. Si chiar daca nu toti suntem talentati, ni se ofera posibilitatea exprimarii libere si eu cred ca, daca ai ceva de spus, cineva va observa...

--------------------
Canon EOS 350D

+Quote Post
nemesiss
post 14 Nov 2008, 17:04
Post #72

Junior member
*

From: BUCURESTI
Member No.: 8.601

QUOTE(piticu @ 27 Sep 2005, 07:18) *
umbro: am cunoscut cel putin doi oameni care pozau in sictir. parerea mea e ca la asta o sa ajungem cu totii, ideea e sa ajungem cit mai tirziu.

gabi: fotografia? pt ca ma furnica.

Daca nu continui sa te perfectionezi si nu cauti sa avansezi in arta fotografica , vei ajunge asa cum ai prezis. Daca faci ceva si cauti sa evoluezi , sa descoperi noi granite ale fotografiei, nu vei ajunge sa pozezi in sictir ( vorba ta ). In arta foto sunt multe de surprins.

+Quote Post
nemesiss
post 14 Nov 2008, 17:08
Post #73

Junior member
*

From: BUCURESTI
Member No.: 8.601

QUOTE(Nikko @ 10 Sep 2008, 22:12) *
Cand am inceput sa ma preocup de fotografie nu stiam decat ca imi plac unele imagini pe care le gaseam pe internet. Incet, incet, mi s-au format unele abilitati si gusturile. Am aflat in timp ca fotografia este accesibila tuturor, dar nu toate fotografiile impresioneaza.

Eu una am renuntat sa mai fotografiez orice de dragul fotografiei. In ultimul timp m-am rezumat doar la orhidee, pentru ca am simtit ca doar asa am ceva de comunicat. Si doar daca te straduiesti si studiezi suficient un anume subiect, reusesti sa transmiti ceva. Dar, ori de cate ori incerc sa fotografiez, imi dau seama ca nu e suficient doar un cadru, doar 5 minute de lucru. Cu cat efortul este mai mare, cu atat rezultatele sunt mai bune. Asta este un punct de vedere. Poate ca exista si "genii" care nu au nevoie de zeci si sute de cadre ca sa obtina ceva impresionant smile.gif... nu stiu...

Imi place ideea ca fotografia este accesibila oricui, dar doar putini sunt artisti cu adevarat. Si chiar daca nu toti suntem talentati, ni se ofera posibilitatea exprimarii libere si eu cred ca, daca ai ceva de spus, cineva va observa...

Ai incercat sa pozezi oameni, imagini ale strazii, ceva in actiune ? Imagini nocturne, sport...etc.
Daca te rezumi numai la un anumit subiect, te vei plafona.
http://www.flickr.com/photos/9239826@N06/3027598606/

+Quote Post
Nikko
post 22 Nov 2008, 14:59
Post #74

Advanced Member

Member No.: 1.318

QUOTE(nemesiss @ 14 Nov 2008, 17:08) *
Ai incercat sa pozezi oameni, imagini ale strazii, ceva in actiune ? Imagini nocturne, sport...etc.
Daca te rezumi numai la un anumit subiect, te vei plafona.
http://www.flickr.com/photos/9239826@N06/3027598606/

Sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa te rezumi doar la un singur subiect, dar, dupa cum am spus, decat sa fotografiez orice doar de dragul de a fotografia, mai bine astept momentul potrivit. Chiar daca trec luni de zile fara nicio fotografie, e mai bine decat 1000 de poze slabe. Pana la urma fotografia e un hobby si nu profesia mea. Decat mult si prost, mai bine putin si bun. Evident ca nu intotdeauna ce mi se pare bun este asa. Dar cred ca se intelege ideea smile.gif

--------------------
Canon EOS 350D

+Quote Post
west
post 9 Feb 2009, 03:05
Post #75

Junior member
*

From: UK
Member No.: 8.235

Pentru mine fotografia a inceput ca o pasiune insuflata de unchiul meu,el avand la activ numeroase premii fotografice dinainte de aparitia lumii digitale,a renumitului photoshop and so on...
primul meu aparat a fost un banal 35 mm focus free camera.....luam filme decat de 24 de exponate cu diferite iso..de la ieftinul 100 pana la mai scumpul 600...nu am fotografii de exceptie de atunci..insa sunt cateva care prin incadrare si culori obtinute merita un plus...
a urmat de aici direct era digitala si doua aparate..unul kodak c130x parca...si altul bridge fuji s5600...cel alaturi de care am "invatat" cele mai multe tehnici...
de foarte curand am reusit sa achizitionez un canon eos 1000D .....inca nu-i stiu toate functiile la perfectie...dar sunt perseverent ....
imi place sa vad lucrarile altora insa prefer sa nu ma inspir din ele ci doar sa le admir si sa-mi transmita mie un spirit competitiv...

un singur lucru nu prea-l agreez...modificarea ulterioara a fotografiei...mai ales la aparatele DSLR...nu cred ca ar mai fi nevoie sa modifici ulterior...ai tot ce-ti trebuie de la inceput sa scoti imaginea dorita...saturatie,contrast,WB,filtre,lentile,liveView.....etc etc.

este doar parerea mea big_smile.gif

--------------------
Canon EOS 1000D 18-55 EF-S IS
Tamron 70-300 mm Di

+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 15 Oct 2019 - 03:08