Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> GIMP in loc de Photoshop?
Horhellito
post 12 Jul 2005, 14:27
Post #21

Golden Member

Group: Special Members
From: Bucuresti
Member No.: 1.691

QUOTE(Taxon @ 12 Jul 2005, 14:21)
QUOTE(zanzibar @ 11 Jul 2005, 10:52)
eu si un coleg de servici lucram sub windows, nu avem nici o problema (deocamdata).
personal folosesc ultima versiune, 2.2.8 cu gtk 2.6.8.

care windows?
pe 98-ul de la job, asta - ultimul - imi crapa chiar din start.

stii ca intre timp a aparut Me, 2000, XP smile.gif)) big_smile.gif
oricum 98 a fost cel mai penal OS de la Microsoft din toate timpurile...

This post has been edited by Horhellito: 12 Jul 2005, 14:33

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
monolith
post 16 Jul 2005, 23:36
Post #22

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 2.145

Daca vrei sa folosesti calculatorul pt altceva in afara de editare de text simpla, jocuri si alte lucruri pt distractie, alegi linux

Cea mai buna poanta pe ziua de azi biggrin.gif

+Quote Post
ioannicolae
post 17 Jul 2005, 00:06
Post #23

Advanced Member

Member No.: 2.105

Deoarece e in firea oamenilor sa se teama de ceea ce nu cunosc, normal ca utilizatorii de Windows privesc cu mare reticenta Linuxul. Iar cel mai rau este ca multi isi dau cu parerea fara sa fi lucrat in Linux nici macar 5 minute...

--------------------
ioan.nicolae photography
--
Bis vincit qui se vincit...

+Quote Post
monolith
post 17 Jul 2005, 00:09
Post #24

Advanced Member

Si am spus prelucrare comerciala de imagini, pt ca daca e vorba de prelucrari de imagini stiintifice, la care vrei sa stii exact ce se intampla cu pixelii, prima alegere este tot linux pt care exista programe specializate super-tari de analiza de imagine (de tip linie de comanda, desigur

Spune-ne si noua cum e cu "prelucrarea de imagini stiintifice"????!?!?! ohmy.gif ca nu prea s-a auzit la mine la tara ....."la care vrei sa stii exact ce se intampla cu pixelii" ?!?!?! ohmy.gif . Ceata totala!
Care e diferenta dintre prelucrarea comerciala si aia de imagini stiintifice, in afara de programele "specializate super-tari", evident din line de comanda si .... ati ghicit, sub linux tongue.gif ???

Ca o mica precizare: in "prelucrarea comerciala" (aici presupun ca te referi la tipografii, agentii, etc) nu ai sa vezi niciodata DECAT PHOTOSHOP! Poate Corel Photopaint (foarte putine cazuri), dar niciodata Gimp, Pixia sau alte surogate.

Celealte "argumente" nici macar nu merita a fi comentate. Grow up, man!

+Quote Post
icounter
post 17 Jul 2005, 06:56
Post #25

Senior Member

From: Ploiesti
Member No.: 1.681

interesanta discutia .... biggrin.gif

Eu am lucrat si cu linux acum cativa ani ... si cand l-am descoperit mi s-a parut super, o gramada de chestii pe care eu ca programator le adoram !
Si mai am ocazia si azi sa lucrez cate putin .... dar SA FIM SINCERI nu e un sistem de operare pentru toti ! PAREREA MEA !
Si in plus de asta cand o sa pot sa fac tot ce vreau (sa rulez orice aplicatie, joc ... sau mai stiu eu ce) pe sistemul LINUX, atunci o sa-l folosesc si eu !
Voi ziceti ca e cel mai tare LINUX-ul ... dar cati dintre voi aveti acasa doar LINUX-ul instalat (adica sa nu aveti si windows-ul instalat) ???
cand aplicatiile o sa fie doar pentru linux .... si nu merg pe windows ... atunci da .... linux-ul a invins ... tongue.gif

Nu am nimic cu linux-ul .... sunt programator ... si imi place .... dar asta nu inseamna ca folosesc linux-ul ... din motive de fiabilitate, stabilitate etc. ( si nu ma luati cu prostii de genul ca linux-ul e mult mai stabil ca xp-ul sau alte alea tongue.gif ... daca stii sa configurezi xp-ul .... stii ca poate fi foarte stabil, mie linux-ul mi s-a blocat in unele cazuri de imi venea sa sterg partitia de linux .. si pana la urma asta am facut )

Bine ... dar pentru un server de internet, un server de mail , etc LINUX-ul e mult mai bun ... recunosc ... mai ales pentru firme .... pt ca totul e gratis !
Dar sa fim iar seriosi .... cati dintre noi au servere pe acasa ? laugh.gif

Asa si GIMP asta ...... ca despre asta era discutia tongue.gif
O fi si el bun ... si lumea l-o lauda .... si lumea il compara cu photoshop .....
Parerea mea este ca Adobe Photoshop-ul este numarul 1 la fotografie ....
Stiu photoshop-ul din liceu (nu mai stiu ce versiuni erau atunci) .... am avut colegi care lucrau la studiouri foto ..si lucrau cu Adobe Photoshop.
Bineinteles ca GIMP e gratis .... si e bun ... dar nu inseamna ca e mai bun ca Photoshop, el castiga teren din motivul ca e gratis ... dar nu ca ar fi mai bun!
Si cat timp la noi gratis sau 1000 euro se rezolva usor ( exista crack ) ... o sa folosesc ADOBE !
PAREREA MEA !
beer.gif

--------------------

+Quote Post
zanzibar
post 17 Jul 2005, 08:58
Post #26

Senior Member

Member No.: 2.033

Taxon: eu windows XP iar colegul windows 2000.

--------------------

+Quote Post
tamiel
post 17 Jul 2005, 20:00
Post #27

Advanced Member

From: Amsterdam
Member No.: 2.045

QUOTE(monolith @ 17 Jul 2005, 01:09)
Spune-ne si noua cum e cu "prelucrarea de imagini stiintifice"????!?!?! ohmy.gif ca nu prea s-a auzit la mine la tara ....."la care vrei sa stii exact ce se intampla cu pixelii" ?!?!?! ohmy.gif . Ceata totala!
Care e diferenta dintre prelucrarea comerciala si aia de imagini stiintifice, in afara de programele "specializate super-tari", evident din line de comanda si .... ati ghicit, sub linux tongue.gif ???

Ca o mica precizare: in "prelucrarea comerciala" (aici presupun ca te referi la tipografii, agentii, etc) nu ai sa vezi niciodata DECAT PHOTOSHOP! Poate Corel Photopaint (foarte putine cazuri), dar niciodata Gimp, Pixia sau alte surogate.

In prelucrarea fotografiilor nu te intereseaza ce se intamplain "cutia neagra" a calculatorului: misti de niste bar-uri, etc.. apoi te uiti pe ecran la ce a iesit. Nu te apuci sa construiesti matrici cu valorile intensitatii luminoase de pe fiecare pixel... Prelucrarea se apreciaza strict pe criterii estetice. Dar, surpriza! In alte domenii este esential sa stii ce se intampla cu fiecare pixel al imaginii, sa stii cum codeaza software-ul imaginea respectiva, cum afecteaza imaginea fiecare actiune a ta asupra ei. Ei bine, pt asa ceva utilizezi programe specializate, care sunt pt Linux. Nu cred ca are rost sa intram in detalii.
Apoi, sunt intru-totul de acord, si am si spus-o, ca acum ps este deasupra gimp-ului, dar asta doar prin numeroasele plugin-uri care sunt disponibile pt el... daca ne referim strict la operatiile de baza, atunci in opinia mea gimp este cu nimic mai prejos decat ps.
Da, majoritatea editurilor, tipografiilor, folosesc photoshop, corell si alte programe pt windows. Dar cele care au nevoie sa lucreze cu lucruri mai complicate decat text+imagini (cum ar fi formule, simboluri speciale, caractere mai neobisnuite; ex. Springer-Verlag, EDP, etc) folosesc LaTeX, sub Linux (exista o versiune ceva mai limitata in facilitati si pt Windows).

--------------------
Canon EOS 350D
Canon PowerShot S1 IS

+Quote Post
monolith
post 17 Jul 2005, 23:52
Post #28

Advanced Member

Este TOTAL GRESIT a compara pere cu elicoptere. LaTex este un editor de text, Photoshop este un editor de imagini, Corel este un program de grafica vectoriala.
Prima chestie care mi-a sarit in ochi.

O alta precizare: Nu majoritatea editurilor, tipografiilor, etc. folosesc Photoshop, ci TOATE (99,9%) iar majoritatea ruleaza mac os!

Cele care au nevoie sa lucreze cu lucruri mai "complicate" (nu stiu ce legatura are cu GIMP sau PS dar elucidam si misterul asta) folosesc QuarkXpress sau InDesign. In mediile academice se foloseste LaTex din ratiuni pur financiare. E moca si e sub linux (moca also). Celelalte motive (portabilitate de ex.) sunt motive secundare. Si ca idee, QuarkXpress sau InDesign si LaTex au la baza concepte diferite. Deci nici macar aici nu avem o comparatie.

+Quote Post
tamiel
post 18 Jul 2005, 01:23
Post #29

Advanced Member

From: Amsterdam
Member No.: 2.045

Eu nu am incercat sa fac o comparatie intre corell, ps gimp, LaTeX, etc. Doar am raspuns la solicitarile tale nu tocmai prietenesti wink.gif

Nu am informatii statistice precise asa ca tine, deci nu pot sa te contrazic: TOATE editurile (adica 99.9% din ele) folosesc ps (sic!).

Eu am alta parere legata de motivele folosirii LaTeX-ului de catre editurile mai "speciale", dar deja suntem off-topic.

--------------------
Canon EOS 350D
Canon PowerShot S1 IS

+Quote Post
webber
post 18 Jul 2005, 02:37
Post #30

Advanced Member

From: http://www.fotodigital.ro/detaliuuser.php?user=436
Member No.: 1.450

QUOTE(monolith @ 18 Jul 2005, 00:52)
Este TOTAL GRESIT a compara pere cu elicoptere. LaTex este un editor de text, Photoshop este un editor de imagini, Corel este un program de grafica vectoriala.
Prima chestie care mi-a sarit in ochi.

O alta precizare: Nu majoritatea editurilor, tipografiilor, etc. folosesc Photoshop, ci TOATE (99,9%) iar majoritatea ruleaza mac os!

de acord
mac rulz! biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
monolith
post 19 Jul 2005, 09:39
Post #31

Advanced Member

La solicitarile mele "nu tocmai prietenesti" (scuze daca am dat aceasta impresie) ai raspuns gresit de fiecare data si cu o argumentatie mai mult decat vaga. Nu ar fi o problema daca discutia era intre noi 2 dar poll-ul asta este citit si de altii iar eu aveam impresia ca are rol de informare. Drept pentru care informatia ar trebui sa fie cat de cat corecta. Asa ca m-am simtit dator sa indrept acolo unde era stramb.
Nu am absolut nimic cu tine si putem merge la o bere oricand beer.gif si sa fim off-topic oricat (ma rog, oricat ... rezistam biggrin.gif ). Peace?

Ca o concluzie:
- vrei performanta, curba rapida de invatare (prietenii stiu de ce) si nu esti constrans de problema unui eventual control in problema licentelor (il pui pe calc acasa), ori ai un business, alegi Photoshop
- ai timp de descoperit, esti constrans de problema licentelor (il pui pe calc de la servici, de ex) ori folosesti ca so linux dar vrei un editor de imagini bun, alegi GIMP.
Grosier vorbind cam asta e.

Howgh!

+Quote Post
ioannicolae
post 19 Jul 2005, 09:59
Post #32

Advanced Member

Domnilor...deviem de la topic... E vorba de GIMP vs. Photoshop, nu de Linux vs. Windows...

Desi eu folosesc numai linux, deci nu am instalat nici o versiune de windows, consider ca cel mai bun sistem de operare este acela de care te folosesti mai bine pentru a-ti atinge scopul... End of story!

--------------------
ioan.nicolae photography
--

+Quote Post
Gabi Udrea
post 19 Jul 2005, 10:29
Post #33

Moderator

From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Haideti sa ne mai apropiem de subiect.
Am avut si eu instalat GIMP, dar nu l-am folosit decar 1-2 ori. Atunci mi s-a parut cam incalcit. Dar am vazut ca are suficiente optiuni pentru un program freeware.
Intrebare pentru cunoscaorii programului (GIMP) : Exista asa [sa zicem printr-o sclipire a creatorilor], vreo functie/unealta pe care PS sa nu o aiba ? huh.gif

--------------------

+Quote Post
zanzibar
post 19 Jul 2005, 10:51
Post #34

Senior Member

Member No.: 2.033

gabi: ca sa iti raspund mai altfel.
gimp-ul da voie sa ai scripturi facute de tine cu procesarile preferate

de ex am scris un script care foloseste tehnica recomandata de robert mekis ptr resize: sharpening, resize, sharpening, resize, unsharpening... si acum pot lua o poza si ii fac direct un resize fara sa trec manual prin toate etapele.

sunt site-uri cu plugin-uri scrise de altii (gratis)

nimeni nu spune ca PS sau gimpul este mai bun unul ca altul.
pentru mine gimpul nu este decit o alternativa, fiindca nu am vrut sa dau banii pe photoshop.

--------------------

+Quote Post
Taxon
post 19 Jul 2005, 11:06
Post #35

Junior member
*

From: Galati
Member No.: 1.951

@horhellito : pai, am zis - la job. acasa e alta treaba smile.gif si, off topic, sa stii ca cel mai jaf de os de la ms e me-ul.

@zanzibar: ceva tutoriale de gimp care ti-au atras atentia, ti-au placut, etc. ?

--------------------
Smena 8m
Zenit E
Pentax MZ-50
Canon Axx
Canon Sx IS
Canon 3x0d
Canon x0d

+Quote Post
ioannicolae
post 19 Jul 2005, 11:10
Post #36

Advanced Member

Da, da... are dreptate zanzibar... cred ca GIMP-ul, in privinta flexibilitatii, nu poate fi egalat de PS...sau de orice alt program similar...
Chiar! Varianta de GIMP sub Windows a folosit-o cineva?

--------------------
ioan.nicolae photography
--

+Quote Post
Gabi Udrea
post 19 Jul 2005, 11:15
Post #37

Moderator

Ei uite, chiar azi am sa instalez cea mai noua versiune pt Windows, si o sa va spun concluziile. wink.gif

--------------------

+Quote Post
Horhellito
post 19 Jul 2005, 11:23
Post #38

Golden Member

From: Bucuresti
Member No.: 1.691

QUOTE(Taxon @ 19 Jul 2005, 12:06)
@horhellito : pai, am zis - la job. acasa e alta treaba smile.gif si, off topic, sa stii ca cel mai jaf de os de la ms e me-ul.

Este posibil sa ai dreptate cu ME smile.gif Eu l-am instalat foarte scurt si l-am dat jos pentru ca mi se parea ca nu era nimic nou sub soare fatza de 98, cu mici diferente de "design":)

Cat despre ce a zis ioannicolae si zanzibar ref. la flexibilitate asa este...partea de scripturi e geniala cand configurezi cam orice sub un linux de ex. fara sa treci prin niste pasi standard pe care trebuie sa ii urmezi cu o interfatza grafica tipica.

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!

+Quote Post
monolith
post 19 Jul 2005, 12:24
Post #39

Advanced Member

Varianta de GIMP sub Windows a folosit-o cineva?

Da. Mi-a trecut repede tongue.gif
Nu aveam un kit de PS la indemana. Partea frumoasa a fost ca nu am mai luat ecrane albastre ca acum 2 ani. Partea nasoala a fost ca obisnuit sa lucrez din taste a trebuit sa o iau la fuga prin meniuri sa vad despre ce e vorba si sa le identific. Colac peste pupaza a fost cand am vazut ca nu o pot transforma in CMYK, desi dezvoltatorii "ameninta" de ceva vreme cu includerea acestei facilitati.

+Quote Post
Gabi Udrea
post 19 Jul 2005, 12:34
Post #40

Moderator

Aoleu...am ametit ! ss0003.gif
Stiam eu ca e incalcit programu asta. rolleyes.gif
M-am chinuit juma' de ora pentru a ajusta putin fotografia asta. Toata ajustarea e facuta in GIMP. Numai resize-ul nu l-am facut, pentru ca efectiv nu am gasit functia asta. banghead.gif Ori am fost eu cam nevazator, ori functia asta poarta vreo denumire pe care eu nu o cunosc. sad.gif Sunt dezamagit si de felul in care lucreaza "unsharp mask", iar zgomotul nu am reusit sa-l scot. sad.gif
Desi programul nu sufera deloc la capitolul functii, sunt (probabil), cele mai aiurea dispuse dintre toate programele pe care le-am probat pana acum. mad.gif
E tare obositoare si interfata grafica. dry.gif
Pentru orice persoana obisnuita cu unul dintre programele de seama (si nu e vorba doar de PS ci de multe altele), acest program e un adevart chin la capitolul acomodare ! wacko.gif

Copacul din imagine era "din fabrica" putin neclar. Poza e facuta din tren.
LATER: Nu am idee de unde a aparut acea linie in partea superioara, imediat sub rama

This post has been edited by Gabi Udrea: 19 Jul 2005, 12:37
Attached File(s)
Attached File  PIC00360__409_x_600_.jpg ( 64.37K ) Number of downloads: 0

--------------------

+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17 Oct 2019 - 00:39