Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Sa dispara de pe FD?, fotografii considerate nedemne de FD
Gabi Udrea
post 5 Aug 2006, 02:13
Post #61

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Para eu iti dau dreptate in mare parte. Problema apare in special datorita unei experiente destul de mici in a face comentarii. A face fotografii bune nu inseamna a fii un bun comentator si nici invers. Cine le poate "stapani" pe amandoua sa fie o persoana fericita ca are de ce.

Vorbeai de subiectul centrat, asta deja este un tabu. Incet incet devine o obsesie. Regulile de compozitie sunt bine gandite, dar trebuie intelese si aplicate de la caz la caz, de la subiect la subiect. Nu poti aplica un standard (fix) pentru orice fotografie pentru ca ti-ar reduce orizonturile creatiei la 1%. Dar nici nu te poti arunca sa fotografiezi in stanga si'n dreapta fara sa intelegi/sa stii de ce anume ocolesti acea regula.
Apoi mai apare o problema foarte banala, de multe ori intalnita, pur si simplu locatia subiectului (cand acesta nu poate fi mutat, nici punctul de statie al fotografului) nu permite decat o incadrare centrala. (Altfel riscand sa introduci in cadru tot felul de elemente nedorite, cabluri, stalpi, crengi etc.)

Titulaturile de golden , member sau junior member sunt date exclusiv de numarul de posturi, fara sa aiba nici o legatura cu experienta userului.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
BlaK
post 5 Aug 2006, 03:19
Post #62

Golden Member

From: Bucuresti
Member No.: 719

@para

au fost create 2 site-uri: fotodigital.ro respectiv fotocamera.ro. primul fiind pentru un nivel mai ridicat iar cel de-al 2-lea pentru incepatori ( ca sa fiu direct ). Pe fotocamera isi fac simtita prezenta si utilizatori fd.ro de calitate, dar sunt atacati foarte dur in momentul in care dau un sfat. Daca te deranjeaza ca suntem duri... nu am ce spune decat ca toti am trecut prin asta si eu am trecut prin asta si sincer NU IMI PARE RAU. Un comentariu dur mai ales pe fd.ro este extrem de bine venit.

Acum nu stiu sigur de ce esti atat de suparat. Pe faptul ca se sterg fotografiile slabe sau din cauza comentariilor. Eu sunt de acord cu amandoua, cel putin atata timp cat comentariul respectiv nu este un atac la persoana.

Si repet pentru a nu stiu cata oara. Din cate stiu eu de la sedintele care se tineau o data candva smile.gif: Fotodigital a fost creat sa reprezinte elita fotografilor, sa prezinte fotografii surprinzatoare nu de inceput.

Toate cele bune.
Razvan Tulai

--------------------
D300, D70s IR, P5100, P50, SB800 + sb900, multe obiective si umbrele :D
www.say-cheese.ro
Razvan Tulai

+Quote Post
Para
post 5 Aug 2006, 15:27
Post #63

Junior member
*

Group: Members
Member No.: 3.203

Mai... nu m-ati inteles.

Practic, nu sint de foarte mult timp pe forum, nu am postat imagini, nu am cont la voi. De ce sa ma deranjeze ceva? Chiar e alegerea voastra ce faceti.

Am vrut sa va spun, pe foarte scurt, ca arati cu degetu cind pui un link catre o poza slaba. Ai stelutzele in schimb si comentariile care le poti face la poza respectiva in site, nu si pe forum. Pe de alta parte am incercat sa atrag atentia membrilor "golden" ... etc, sa fie mai rezervati in comentarii. Daca aceste titulaturi tin numai de numarul de comentarii, m-am linistit, are dreptate dl. Gabi Udrea.

Din comentariul meu pot sa spun ca a fost o fraza idioata si lipsita de sens urmatoarea: "Calitatea site-ului nu cred ca este data, in primul rind de fotografiile ce apar." Restul le sustin in continuare. Horhellito, chiar am citit tot thread-ul si nu m-am pripit. Chiar am apasat cu strasnicie pe taste. wink.gif

Numai bine, deci sa ciocnim o halba beer.gif

This post has been edited by Para: 5 Aug 2006, 15:37

+Quote Post
Para
post 5 Aug 2006, 17:15
Post #64

Junior member
*

Member No.: 3.203

Cum se spune "prostu' nu e prost pina nu e si fudul". M-am gindit mai bine si am ajuns la concluzia ca m-am bagat in seama aiurea si nu trebuia. Imi pare rau ca am scris. N-o sa se mai intimple. Puteti sa dati un "ignore" la ce am spus in cele 2 comentarii.

+Quote Post
Gabi Udrea
post 5 Aug 2006, 20:40
Post #65

Moderator

From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Ma tem ca nu ti-am inteles reactia. huh.gif
Este un forum public, deschis tuturor pentru discutii , pareri, opinii etc. Oricine este bine-venit. In plus este bine sa auzim si altele decat propriile pareri.

--------------------

+Quote Post
Horhellito
post 5 Aug 2006, 21:51
Post #66

Golden Member

From: Bucuresti
Member No.: 1.691

QUOTE(Para @ 5 Aug 2006, 17:15)
Cum se spune "prostu' nu e prost pina nu e si fudul". M-am gindit mai bine si am ajuns la concluzia ca m-am bagat in seama aiurea si nu trebuia. Imi pare rau ca am scris. N-o sa se mai intimple. Puteti sa dati un "ignore" la ce am spus in cele 2 comentarii.

biggrin.gif Dupa cum vezi, chiar daca ai criticat una alta, nu ti-a sarit nimeni in cap decat intr-un mod argumentativ smile.gif
Daca ai o parere, poti sa o exprimi ...
Nu interpreta reactiile la ce ai scris tu ca lovituri...ci ca explicatii..
Nu cred ca te-ai bagat aiurea....smile.gif

Bafta!

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!

+Quote Post
ROMUALD
post 24 Oct 2006, 10:59
Post #67

Junior member
*

From: arad
Member No.: 3.425

Nici dupa 1 luna nu ma pot loga pe FOTOcamera.ro. M-am inregistrat ....dar degeaba. mi s-a spus sa astept....in zadar. E posibil sa nu functioneze?

--------------------
Cu stima, Dani
Canon 30D
canon 18-55
sigma 18-200

+Quote Post
nadiamihu
post 24 Oct 2006, 21:26
Post #68

Senior Member

From: Timisoara
Member No.: 2.813

ti-ai trimis pozele pentru inscriere si sa inteleg ca n-ai primit mailul cu validarea contului? verifica si in bulk! wink.gif cred ca iti trebuie rabdare. si mie mi-a parut atat de mult pana am resit sa ma inscriu, dar nu renunta biggrin.gif
PS: foloseste un alt topic, unul mai adecvat. mult succes! beer.gif

--------------------
canon 400d,
canon a620

fotografiile mele pe fotolitera

+Quote Post
guerrilla_spikes
post 6 May 2007, 02:53
Post #69

Member
**

Member No.: 4.630

unle s-au cam sters din alea considerate banale, restu pe care le-am vazut sunt chiar penale, eu ma intreb ce fotografii iar face pe toti sa zica un DA ferm convins la candidaturi, si daca pe cineva un exemplu

--------------------
Doar pentru ca opreste timpul

+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 14 Nov 2018 - 17:19