Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> voi cum faceti?
tamiel
post 15 Feb 2007, 02:02
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: Amsterdam
Member No.: 2.045

Drepturile fotografului (varianta americana):
http://www.krages.com/ThePhotographersRight.pdf

Drepturile fotografului (varianta americana); cu exemple:
http://www.kantor.com/blog/Legal-Rights-of...otographers.pdf

Drepturile fotografului (varianta britanica):
http://www.sirimo.co.uk/media/UKPhotograph...phersRights.pdf

--------------------
Canon EOS 350D
Canon PowerShot S1 IS
Go to the top of the page

+Quote Post
T||und3r
post 15 Feb 2007, 14:33
Post #22

Golden Member

From: Iasi
Member No.: 1.200

QUOTE(tic @ 14 Feb 2007, 13:42)
cam asta e una din aventurile mele ca fotograf ilegalist.... mai am una, dar macabra, de la un accident...

daca nu e prea macabra poate ne-o expui cand ai timp .....

--------------------
1. CaNoN A60
2. 400d
3. 40d
4. 18-55mm + 50mm f1.8 + Tamron 55-200 + 580EX II

www.tudorghioc.ro

+Quote Post
buddhy
post 18 Mar 2007, 10:42
Post #23

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 4.183

este foarte interesant topicul. Imi place.

Ideea ca ar trebui sa le ceri voie persoanelor pe care le fotografiezi este necesara, dar nu intotdeauna suficienta. Ar trebui sa ii si intrebi daca te lasa sa o postezi pe net. Va dau un exemplu: am o prietena care a fost fotografiata, alaturi de iubitul ei, la TNB. Ei stateau pur si simplu pe banca, nu faceau nimic, povesteau, si au fost fotografiati fara sa le fi cerut cineva acordul. Cum ei nu au realizat ca au fost imortalizati, fotograful a crezut ca nu o sa mai dea de oamenii astia. El a postat fotografia pe deviantart (era un portret relativ ok). Atata doar ca si prietena aceasta a mea avea cont pe site. Si nu i-a picat foarte bine cand si-a vazut poza ei in galeria unui user strain. In fine, pana la urma si-a cerut fotograful scuze si a scos fotografia de pe site.

Oricum, ideea e ca daca atunci cand ii rogi sa te lase sa ii fotografiezi e posibil sa primesti un raspuns afirmativ, cand vine vorba de postarea si comercializarea fotografiilor...eh, e o poveste diferita

This post has been edited by buddhy: 18 Mar 2007, 10:44

--------------------
Love me, Feed me, Never leave me

+Quote Post
ira
post 20 Apr 2007, 23:23
Post #24

Junior member
*

Member No.: 4.584

trebuie sa mergi in Egipt, acolo toti stau sa le faci poze, dupa care iti cer "ten pounds", minim si nu scapi de ei pana nu le dai, deci nici o problema morala biggrin.gif

+Quote Post
sithmaster
post 2 May 2007, 22:16
Post #25

Member
**

Member No.: 4.663

Va zic si eu patzania mea. M-am plimbat in padure (domeniu public) cu 2 colegi de hobby cand la un moment dat am auzit un sunet de motor. Au si aparut imediat catzva motocross-ist, vreo 10 cred.... locul unde eram, o curba, raze de lumina printre frunze, praful de la primul motocrosist, a creat o scena ce am vrut s-o imortalizez. Zis si facut. dar in cateva minute toti trei am fost inconjurati de acesti "free riders" si ne-au solocitat sa stergem poza. Mentionez ca toti aveau casca, echipament de protectie, etc, deci nu se punea problema identificarii faciale ale lor. Cum nu avea sens sa explicam ca el nu era subiectul in poza ci doar un element de completare, am sters acele poze in care ei au aparut. Totul a fost amiabil si rece.
Intrebare: pot eu pe domeniul ublic sa pozez ce doresc? Teoretic da!
Intrebare: Cerand colaborarea subiectului in prealabil, voi mai prinde acel cadru? Teoretic, da... dar practic NU cred.

Am vizionat un documentar despre Canon XT, produs in SUA. Autorul materialului didactic, a pozat portrete, de la distantza, dupa care a mers cu poza din aparat si cu FORMULAR DE ACCEPTARE si a cerut acordul persoanei pozate de a pastra si a publica eventual. Daca a obtinu-o, era ok.. daca nu.. a stres poza. Simplu ca buna ziua. Acum, trebuie verificat din punct de vedere juridic, ce se ascunde in spatele "dreptului la propria imagine". Ca e foarte probabil ca sa umblam si noi cu mapa plin de formulare in geanta de fotografiat.

Cred ca inimitatea fiecaruia nu trebuie violat, e necesar obtinerea acordului subiectului, dar prefer ulterior sa-l obtin, ca sa am subiect natural, neinhibat.

--------------------
May The LIGHT be with You!

user posted image
PENTAX K10 D kit + SMC PENTAX DA 50-200 mm, SMC PENTAX FA 28-80 mm, SMC PENTAX FA 80-320 mm, m42 ZENITAR 50mm f/2
"If a K9 can bark, imagine what a K10 can do!"

+Quote Post
raduq
post 13 May 2007, 22:59
Post #26

Junior member
*

Member No.: 4.735

smile.gif Interesanta patanie... in general oamenii se uita suspect la fotografii amatori . E placut sa fii retras, dar nu gasesti mereu cel mai bun unghi... mai bine ceri voie... incerci ... smile.gif

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 14 Nov 2018 - 17:18