Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sa dispara de pe FD?, fotografii considerate nedemne de FD
Horhellito
post 11 Jul 2005, 09:15
Post #21

Golden Member

Group: Special Members
From: Bucuresti
Member No.: 1.691

QUOTE(DRAKo @ 10 Jul 2005, 21:17)

nu stiu cine, intr-adevar este slaba...poate ca ar fi avut un pic de potential prelucrata altfel si eventual din alt unghi.
ar fi fost ... posibil ... o fotografie care sa reprezinte "viata din spatele blocurilor" sau ceva, dar nu in forma asta - parerea mea !

This post has been edited by Horhellito: 11 Jul 2005, 09:54

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
zzz
post 11 Jul 2005, 10:05
Post #22

Admin

Group: Admin
Member No.: 6

QUOTE(mariot @ 11 Jul 2005, 04:41)
cum se impaca critica acerba si respingerea unor candidaturi cel putin decente( vezi sile01), cu acceptarea unor candidaturi care contzin pisici, floricele shi alte bazaconii? probabil domnul zzz o sa-mi spuna ca nu am vazut fiorul artistic din http://www.fotodigital.ro/detaliufoto.php?foto=8274 dar, totusi... ce se intampla ? mi se pare mie sau ceva nu e in regula ?

1. sile01 a cerut cu insistenta sa-i fie inchis topicul deoarece renunta la candidatura.
2. mai usor cu afirmatiile gratuite, facute la misto, cu referire la oricare membru, inclusiv eu.
3. repet, pentru a nu stiu cata oara: de ce nu vad comentarii negative la pozele slabe?!?

--------------------
Kodak Z812IS

+Quote Post
Horhellito
post 11 Jul 2005, 10:13
Post #23

Golden Member

Salut la toata lumea.

Scopul acestui thread asa cum l-am vazut eu a fost sa se puncteze anumite fotografii care nu sunt de FD.

Din pacate din asta uneori deriva si anumite certuri si orgolii care ies la suprafata.

Pentru a se evita aceste lucruri, rugamintea mea umila este sa punctati pur si simplu cu un link fotografiile care in opinia voastra nu sunt de FD, fara alte comentarii care ar putea duce la certuri si implicit la transformarea acestui thread in unul plin de off-topicuri si cearta.

Multam!

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!

+Quote Post
mariot
post 12 Jul 2005, 04:38
Post #24

Member
**

Group: Members
Member No.: 2.089

am o sugestie. dat fiind ca sistemul de notare de pe FD functzioneaza pe baza de stelutze, nu ar fi posibila introducerea unui sistem aditzional de notare negativa ? sa zicem triunghiuri sau ceva de genu'... astfel, asa cum se noteaza cea mai buna imagine se vor putea da triunghiuri pentru cea mai proasta. cred ca in timp, obtinerea de punctaj negativ ar determina membrii sa posteze mai cu grija wink.gif ce spunetzi ?

--------------------
Canon 350D

+Quote Post
Bogdan Grosu
post 12 Jul 2005, 06:02
Post #25

Senior Member

Member No.: 1.603

in noua varianta (sistemul cu puncte) 1 stea = -1 punct iar 2 stele = 0 puncte deci o fotografie care primeste 1 stea este practic depunctata

deisur ca depunctarea ar putea/trebui sa fie mai severa, dar asta ar duce la si mai multe voturi razbunatoare... mad.gif

+Quote Post
Laura
post 12 Jul 2005, 06:53
Post #26

Junior member
*

Member No.: 2.059

Pai, ca idee... Nu ar fi mai simplu pentru toata lumea sa se noteze toate pozele de pe FD si alea care au punctaj sub 3 stele sa fie sterse din bun-simt de autor ? Toate pozele ar fi comentate si autorul ar sti ce e in neregula cu ele, voi l-ati mai invata cate ceva, site-ul ar fi curatat fara suparare in mod automat. Fara ca Administratorul sa stea sa stearga poze, sa iasa certuri si asa mai departe. Facem un site de cat mai multe stele, deocamdata sa incercam sa pastram pozele notate cu peste trei stele. Mi se pare rezonabil si pentru incepatori si pentru profesionisti.

+Quote Post
to3oths
post 12 Jul 2005, 11:08
Post #27

Golden Member

From: Craiova, Romania / Corfu, Grecia
Member No.: 1.596

Laura, e mai usor de zis, decit de facut. Adica, multa lume este teoretic pentru stergerea multor imagini care sint postate aiurea pe FD, dar cind e cazul si sint ei cei vizati, incep cu chestii de genul "ba mie imi place", "de ce sa o sterg pt ca eu consider ca e de FD", etc. .

--------------------
HP 945 Photosmart - un tun cu 350De bile

Vizitati TravelCorfu.ro

+Quote Post
Horhellito
post 12 Jul 2005, 12:58
Post #28

Golden Member

QUOTE(to3oths @ 12 Jul 2005, 12:08)
Laura, e mai usor de zis, decit de facut. Adica, multa lume este teoretic pentru stergerea multor imagini care sint postate aiurea pe FD, dar cind e cazul si sint ei cei vizati, incep cu chestii de genul "ba mie imi place", "de ce sa o sterg pt ca eu consider ca e de FD", etc. .

Eu cred ca ai dreptate. E greu. Si subiectivitatea e greu de blocat in multe cazuri.

Insa...uite o ipoteza:

Daca eu postez o fotografie, si apai vin altii si o comenteaza pozitiv, iar adminul zice ca nu e de FD...!

Atunci zic eu ca intervine o problema, pentru ca subiectivitatea "postatorului" este alimentata (si poate uneori justificat) de parerile pozitive ale unui grup de membrii.

In cazul in care toata lumea zice "II NASOALA" atunci bunul simt te cam obliga sa o dai jos de pe FD. Sau sa nu te superi cand iti este data jos.

Asa ca fac o alta propunere, care e menita sa reuseasca ceea ce acest thread a esuat sa realizeze:
Sa se faca un poll saptamanal (de exemplu) cu 10 fotografii alese in saptamana respectiva (prin propuneri secrete la admin pe PM - to avoid revenge and bloodshed).
Un poll antitetic cu cel "FD - Fotografia saptamanii". Fotografia "castigatoare" va fi stearsa de pe FD de admini in termen de x zile, daca nu este stearsa de autor

How about that!!! ?

sau daca ocupa prea mult timp, poate un poll lunar cu 30 de poze...care din care primele 10 locuri sa fie sterse...

This post has been edited by Horhellito: 12 Jul 2005, 13:03

--------------------

+Quote Post
umbro
post 12 Jul 2005, 14:42
Post #29

Golden Member

Member No.: 851

Eu zic ca e o idee foarte buna.
Eu voi fi unul din care va propune multe fotografii.

--------------------
:: Dragostea este triumful imaginatiei impotriva inteligentei. ::

http://photo.net/photos/Dorin%20Vancea

+Quote Post
Laura
post 12 Jul 2005, 14:50
Post #30

Junior member
*

E o idee buna. Dupa parerea mea, cred ca se mergea pe bun-simt. Administratorul nu cred ca o sa stearga aiurea poze. In plus, ai o perioada de timp de o saptamana sa zicem in care iti expui ideea si aperi fotografia. Daca nu castigi simpatia altora in nici un fel, va fi stearsa. are timp toata lumea sa o vada.
Sau, toate fotografiile ce urmeaza a fi postate sunt supuse obligatoriu parerii forumistilor. Insa asta chiar e dificil.
"Democratic" mi s-ar parea sa dai note avand bunul simt de a judeca rational anumite chestii ( adica sa nu intervina ideea de "razbunare" "invidie" sau altele ). Sau sa aiba dreptul de a da note NUMAI cei care sunt cu adevarat buni. Cei din "Elita" sa fie alesi dupa cum sunt notate fotografiile. Administratorul le va sterge pe cele care au punctajul cel mai rau. TREBUIE COMENTATE TOATE.

+Quote Post
Horhellito
post 12 Jul 2005, 14:56
Post #31

Golden Member

QUOTE(Laura @ 12 Jul 2005, 15:50)
E o idee buna. Dupa parerea mea, cred ca se mergea pe bun-simt. Administratorul nu cred ca o sa stearga aiurea poze. In plus, ai o perioada de timp de o saptamana sa zicem in care iti expui ideea si aperi fotografia. Daca nu castigi simpatia altora in nici un fel, va fi stearsa. are timp toata lumea sa o vada.
Sau, toate fotografiile ce urmeaza a fi postate sunt supuse obligatoriu parerii forumistilor. Insa asta chiar e dificil.
"Democratic" mi s-ar parea sa dai note avand bunul simt de a judeca rational anumite chestii ( adica sa nu intervina ideea de "razbunare" "invidie" sau altele ). Sau sa aiba dreptul de a da note NUMAI cei care sunt cu adevarat buni. Cei din "Elita" sa fie alesi dupa cum sunt notate fotografiile. Administratorul le va sterge pe cele care au punctajul cel mai rau. TREBUIE COMENTATE TOATE.

Pai sigur ca se mergea pe bun simt, cum e si normal, doar ca uneori conceptul asta o disparut la anumiti oameni smile.gif
Chestia cu votul, plus perioada de "aparare" cum zici tu acolo e buna...

Insa faza cu toate fotografiile ce urmeaza a fi postate sa fie supuse la vot este imposibila, si in plus daca sunt deja comentate intr-un thread prepostare aici, poate nu o sa mai fie comentate si acolo...

Oricum...sa le comentezi pe toate e al naibii de dificil smile.gif

--------------------

+Quote Post
to3oths
post 12 Jul 2005, 16:02
Post #32

Golden Member

From: Craiova, Romania / Corfu, Grecia
Member No.: 1.596

Horhellito, e buna ideea! smile.gif

--------------------
HP 945 Photosmart - un tun cu 350De bile

Vizitati TravelCorfu.ro

+Quote Post
Horhellito
post 12 Jul 2005, 16:25
Post #33

Golden Member

QUOTE(to3oths @ 12 Jul 2005, 17:02)
Horhellito, e buna ideea! smile.gif

Pai atunci e bine:) Daca place si adminii sunt de acord...hai sa o punem in aplicare smile.gif
rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
umbro
post 12 Jul 2005, 16:36
Post #34

Golden Member

Cel mai bine ar fi ca Adminul sa aleaga acei useri care au dreptul de a vota acele poze. Cel mai bine ar fi ca acel thread sa fie privat, sa poata intra acolo numai membri alesi de admin.
Cei care au dreptul la vot sa poata sa demonstreze prin portofoliul lor ca au experientza in fotografie.

--------------------

+Quote Post
x_king
post 12 Jul 2005, 18:38
Post #35

Senior Member

Member No.: 1.393

Da ... nu, ... nu mai stiu nimic ...

Sa spuneti va rog parerea la aceste fotografii, ca am tendinta de a le sterge, si ideea de a judeca mult mai mult inainte de a posta pe fotodigital si de a mai posta ceva pe fotodigital. Poate nu am nici talentul, nici aparatura, nici compatibilitatea stilistico-tematica cu acest site.

http://www.fotodigital.ro/detaliufoto.php?foto=8316

http://www.fotodigital.ro/detaliufoto.php?foto=8317

--------------------
Nikon D50
- Nikon 18-70mm f/3.5-4.5
- Nikon 105mm f/2.8 VR (Vibration Reduction)

+Quote Post
Gabi Udrea
post 12 Jul 2005, 18:56
Post #36

Moderator

From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Prima eu zic ca e, chiar daca nu e de 5*. A doua...nu e prea fericita incadrarea.
Dar sunt departe de a fi groaznice. wink.gif

--------------------

+Quote Post
Laura
post 13 Jul 2005, 10:34
Post #37

Junior member
*

De acord. Mie mi-au placut. Nu m-am bagat pana acum la comentat imagini si nici nu am sa fac asta pana nu am sa am dreptul de a-mi sustine o parere in calitate de fotograf "profesionist" ( ma rog, adica nu "amator" ). Cu toate astea mi s-a parut ca prima poza este chiar buna. Imi place cromatica. Si da, ochiul "fuge" pe imagine, insa asta e si ideea, sa cuprinzi cat mai mult din frumusetea subiectului. Nici nu poti sa te concentrezi mereu asupra unui singur punct in cazul unei fotografii, e ca si cum mergand prin padure nu ai vedea decat un singur copac. O "aglomerare" de elemente frumoase nu are cum sa dea un rezultat "neplacut".
In legatura cu "evaluarea fotografiilor" ar fi bun un thread rezervat doar celor pe care ii alege Administratorul. Pozele trebuie totusi notate si pe FD. Si daca va trece prin aceasta evaluare, un fotograf nu va mai trebui sa isi depuna candidatura, pentru ca imaginile pe care le va alege pentru site vor fi oricum "strecurate" de afirmatiile critice ale "Elitei".
Personal, as prefera ca imaginile sa fie puse pe FD sau pe o sectiune a site-ului separat pentru a fi discutate, notate pentru o anumita perioada de timp, si apoi, in functie de notare sa fie trecute in "Albumul FD" ( pagina oficiala a site-ului ) doar acelea care au meritat trei sau mai multe stelute. Si sa fie atasata si nota fotografiei.

+Quote Post
Horhellito
post 13 Jul 2005, 10:47
Post #38

Golden Member

QUOTE(Laura @ 13 Jul 2005, 11:34)
De acord. Mie mi-au placut. Nu m-am bagat pana acum la comentat imagini si nici nu am sa fac asta pana nu am sa am dreptul de a-mi sustine o parere in calitate de fotograf "profesionist" ( ma rog, adica nu "amator" ).

Recitez pentru tine un fragment scris de Harris Wallmen care mi-a placut foarte tare, relativ la ce inseamna fotograf profesionist si fotograf amator.

Care e diferenta dintre un fotograf profesionist si unul amator? Am auzit frecvent aceasta intrebare, in general din gura celor nesiguri pe valoarea creatiei lor. Cea mai importanta si, in opinia mea, singura diferenta semnificativa consta in faptul ca fotograful profesionist isi castiga painea cu ajutorul aparatului foto. Creatia in sine, imaginea, fotografia, nu cunoaste astfel de delimitari intre profesionalism si amatorism, ci se hraneste mai mult in filoanele pasiunii, ale autoperfectionarii si experientei

--------------------

+Quote Post
Horhellito
post 13 Jul 2005, 10:51
Post #39

Golden Member

QUOTE(Laura @ 13 Jul 2005, 11:34)
Personal, as prefera ca imaginile sa fie puse pe FD sau pe o sectiune a site-ului separat pentru a fi discutate, notate pentru o anumita perioada de timp, si apoi, in functie de notare sa fie trecute in "Albumul FD" ( pagina oficiala a site-ului ) doar acelea care au meritat trei sau mai multe stelute. Si sa fie atasata si nota fotografiei.

Deja devine extrem de complicat si anumite lucruri de care zici implica niste modificari structurale ale site-ului.
Ideea mea relativa la fotografii ce ar trebui scoase de pe FD cu vot secret si propunere secreta, se poate realiza si acum dpdv tehnic, fara complicatii.

Nu zic ca ideea ta nu ar avea potential, dar trebuie sa avem in minte scopul final...curatarea FD de anumite fotografii.
Metoda cea mai rapida si ... deocamdata acceptata pare a fi cu poll/propunere secreta/vot secret...pentru a nu creea animozitati si "spree-uri" de notari razbunatoare smile.gif

--------------------

+Quote Post
umbro
post 13 Jul 2005, 11:17
Post #40

Golden Member

Cred ca cel mai bine si cel mai omeneste ar fi ca userul care intr-o saptamana are poza fara nici o nota sau cu note slabe sa le stearga. Ca altfel vad ca nu se poate ...

--------------------

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 16 Nov 2018 - 11:29