Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Lentile macro + 10
gratian_666
post 23 Dec 2007, 21:14
Post #1

Junior member
*

Group: Members
Member No.: 7.918

salut la toata lumea.
am un aparat de fotografiat Canon S3 si mi-am cumparat un adaptor pt lentile tot de la canon (LAH-DC20).
problema ca doresc sa pun o lentila macro de + 10 insa n-am gasit sa se potriveasca cu diametrul adaptorului (58 mm)
se poate pune o lentila mai mica pe acest adaptor cu ajutorul unui inel de reductie? (daca da se pierde mult din campul vizual?)
sau stie cineva unde pot sa gasesc lentile macro +10 cu diam 58 mmm?

--------------------
www.spiderzz.3x.ro
Go to the top of the page

+Quote Post
Gabi Udrea
post 26 Dec 2007, 17:52
Post #2

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Vezi aici > http://www.f64.ro/det.php?id=187&pid=2959

Mai bine pui un adaptor step-up astfel incat diametrul lentilei/lor aditionale sa fie mai mare decat al adaptorului nu mai mic.
E posibil ca adaptorul sa vigneteze, daca pui o lentila mai mica decat normal va fi si mai rau.

--------------------

+Quote Post
gratian_666
post 19 Jan 2008, 15:33
Post #3

Junior member
*

pai mie imi trebuia puternica
in magazinele din romania " profesionale " nu am gasit, asa ca mi-a adus de afara si a costat 13 euro lentila nu peste 50 cat costa la noi laugh.gif hotie curata s444.gif
si dovada ca exista aceasta lentila insa la f24 nu a ajuns

--------------------
www.spiderzz.3x.ro

+Quote Post
c_baias
post 19 Jan 2008, 21:47
Post #4

Advanced Member

Member No.: 3.308

Ce marca este? "noname"? ca alea care se vand in magazinele profesionale de pe la noi au o oarecare calitate, garantata de renumele anumitor producatori.
(fara suparare)

This post has been edited by c_baias: 19 Jan 2008, 21:48

--------------------
site blog
Canon

+Quote Post
gratian_666
post 19 Jan 2008, 23:46
Post #5

Junior member
*

QUOTE(c_baias @ 19 Jan 2008, 21:47) *
Ce marca este? "noname"? ca alea care se vand in magazinele profesionale de pe la noi au o oarecare calitate, garantata de renumele anumitor producatori.
(fara suparare)

da n-am de ce sa ma supar
da-mi un link de la ceva magazin din romania unde au de vanzare lentile close up +10 cu diametru de 58 mm indiferent de firma

--------------------
www.spiderzz.3x.ro

+Quote Post
gratian_666
post 21 Jan 2008, 01:15
Post #6

Junior member
*

deci c_baias cum e?
indiferent de marca eu ma bucur ca am gasit

--------------------
www.spiderzz.3x.ro

+Quote Post
raresh_r
post 14 Jun 2008, 01:22
Post #7

Junior member
*

From: Constanta
Member No.: 8.165

as vrea sa imi iau si eu niste lentile macro dar nu inteleg cum functioneaza ... le montez la camera si pot da zoom fara sa pierd distanta focala ?

--------------------
Samsung GX20 (Tamron 70-300mm f/4-5.6; samsung 18-55mm si alte accesorii), Panasonic Lumix DMC-FZ18E S
My Website. My Blog.

+Quote Post
florintt
post 4 Jul 2008, 07:14
Post #8

Member
**

From: Zalau
Member No.: 2.102

QUOTE(raresh_r @ 14 Jun 2008, 02:22) *
as vrea sa imi iau si eu niste lentile macro dar nu inteleg cum functioneaza ... le montez la camera si pot da zoom fara sa pierd distanta focala ?

Sint niste lucruri tare interesante lentilele astea de close-up. Avantajul dupa montarea lor este ca poti sa te apropii mult mai mult pe "subiectul" fotografiat - adica iti micsoreaza distanta minima de focalizare. Pacatul lor cel mai mare este ca-ti reduc foarte mult DOF-ul (Deep of field) si ai claritate doar intr-o felie tare ingusta. Eu am lucrat cu ceva lentile de close-up (+4 si +2) montate pe canon 20D + EF 24-105 mm F/4 dar nu am fost deloc multumit. Am fotografiat niste albine pe rama (cu 2 lentile de close up montate una peste alta +4 si +2)... dar DOF-ul era atit de ingust incit nu era nici macar toata albina in zona de focus. Cu o singura lentila (+4 sau +2) au iesti pozele destul de OK... dar albinele "au iesit" destul de mici fata de dimensiunea pozei... si nu prea mai erau poze macro...

Daca vrei macro extrem, incercati cu ceva lentile dedicate de macro.

Lentila de close-up pe Canon S3... hmmm... pe linga ca ai la modul de fotografie macro o distanta focala minima destul de redusa... o sa poti folosi lentila asta de close up la fotografiat lucruri f mici... da daca nu vei avea lumina suficienta o sa te omoare noise-ul (care si asa e cam mare la S3 rolleyes.gif ).

Oricum daca luati lentilele astea de close-up postati niste poze... sa vedem ce o iesit... chiar sint curios!!

--------------------
Daca vrei mai multe informatii despre vinzarile de poze pe stock trimite-mi un mail sau un mesaj privat (PM). O sa incerc sa raspund la toata lumea!!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 16 Oct 2019 - 13:42