Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Macau, Aceeasi tenta de familie
Tiberius
post 4 Dec 2005, 20:10
Post #21

Golden Member

Group: Members
From: Hong Kong SAR, China
Member No.: 1.760

QUOTE(rorickdeckard @ 4 Dec 2005, 09:30)
Intr-o tarla nesfarsita de oras-arhipeleag, intins pe 80 de insule, cu 40% imigranti si cu cateva sub-orase-cartier cu specific national diferit, oras plasat la randul lui intr-o tara-continent, e greu sa te simti atras de foto-povestiri, daca nu-ti spun ceva nou. Si cum chinezii si portughezii sunt bine reprezentati aci... smile.gif Si nici nu zic ceva doar ca sa gadil orgoliul cuiva. Gandesc ca si altii la fel.

Mai e si factorul istoric. Si intalnirea pe un alt plan al civilizatiilor. Cred ca difera de un amalgam modern de emigranti.
Nu prea stiu cum sa inteleg comentariul, sincer.
Oricum multam pentru apreciere. Stiu cum e cu dorul de duca. Sunt 8 ani in total de China si inca imi doresc sa ajung in Tibet. Am fost totusi la Shaolin prin 96. Daca am timp (trebuie sa scanez) poate pun de o povestire beer.gif

Edit: Pozele sunt pe pagina anterioara.

This post has been edited by Tiberius: 4 Dec 2005, 20:11

--------------------
Stiu Kungfu si multe alte cuvinte in chineza. Ba chiar pot sa le si scriu!
Canon 40D
Canon 50/1.8 II/Canon 100/2.8 USM Macro
Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 XR Di/Tokina 12-24 f/4
Tripod Velbon Sherpa 750R
Vinde foto si fa bani acum!
Go to the top of the page

+Quote Post
rorickdeckard
post 5 Dec 2005, 08:12
Post #22

Advanced Member

Member No.: 1.721

Adica, mai direct, mie mi se par plictisitoare foto-povestirile. Au o mare valoare sentimentala pentru autor, dar eu ce vina am ca sa trebuiasca sa le vad? Asa cum ai remarcat mai sus in legatura cu propriile posturi, sunt aruncate la gramada niste imagini, sa puna de-o prezentare, dar de cele mai multe ori, desi au impact emotional deosebit asupra autorului, e destul de greu sa miste pe altcineva daca nu-i spun ceva nou, daca nu-i prezinta calatoria (in cazul acesta) in ipostaze care sa-l faca sa si-o doreasca. Iar mie, sincer, cel mai adesea nu-mi trezesc nik imaginile de la sectiunea foto-povestiri. Cred ca e vorba de filosofia existentei pe acest gen de forumuri. Probabil ca multi o fac (in ciuda declaratiilor proprii) cam cum faceam eu in facultate. Trisam crunt la examene, in sensul ca mi se pareau scarboase, o belea necesara pentru a obtine diploma care nu mai venea; invatam numai in sesiune, cele mai cumplite examene pe care le-am avut vreodata, vreo 3 la numar, parca, s-au bucurat de atentie din partea mea cam 5 zile fiecare, in rest maxim 3 zile de invatat, inainte de examen. Chiar nu ma dusesem acolo ca sa invat ceva, ci era o prezenta obligatorie si neplacuta ca sa obtin altceva decat cunostintele pe care teoretic eram acolo sa le dobandesc. Pauzele erau o cadere a cenzurii si ipocriziei, ne dadeam frau liber adevaratelor ganduri si injuram tot, inclusiv sistemul (si uite-asa pusaram pana la urma de-o revolutie smile.gif ). Cam asa mi se pare ca este privita sectiunea asta, o recreatie de la o munca neplacuta, in care lumea lasa autocenzura la o parte. Problema aici este ca, spre deosebire de scoala, fiecare dintre colegii tai este totodata si examinator. Ori, pune-te in situatia profului aflat intre elevii care-si baga picioarele in ea de scoala smile.gif Aici, din punctul meu de vedere, este locul in care se pun in practica cunostintele acumulate in celelalte sectiuni. Scopul pe care l-am declarat eu este sa invat sa fac poze de vacanta care sa-mi placa mie si amicilor, care imi solicita asa ceva. Care deci sa le spuna si lor ceva, nu numai mie. Eu unul aici as posta pozele care mi se par cu adevarat reusite, rezultate in urma studiului prin expunere si dezbatere in alte sectiuni. Fapt pentru care aici nu am nici una, inca nu sunt pregatit pentru examen smile.gif Asta e dovada de snobism, de ipocrizie, sa te chinuiesti atat sa te incadrezi in niste canoane pe care nu le intelegi, fara finalitate. Sa te straduiesti sa ajungi la niste performante deosebite, sa aduni niste aprecieri de la cei din jur, doar pentru ca asa se cere. Si atunci cand ajungi realmente la examen, cand incerci sa comunici ceva despre ceva care pe tine te-a emotionat, sa esuezi. Si foarte adesea, la foto-povestiri cam asta se intampla.

Na, ca am dezvoltat ideea mai mult decat imi propusesem smile.gif Care idee, in cazul in care s-a uitat, era aceea ca oameni si locuri am vazut fie direct (si nu-mi ajunge o viata ca sa cunosc nici macar tara in care locuiesc, cu suprafata sa imensa si diversitatea sa culturala extraordinara, dar altele...) fie la TV, fie pe Internet etc. Personal, ca sa ma simt atras de ceva, trebuie sa fie nou, sa fie deosebit, sa ma traga de mana cu ceva. Asa-zisa arta, in care un neica mester pozar respecta niste reguli doar ca sa obtina un produs standard, de gasit la Kg in piata, e doar o gluma. In definitiv, asta se si declara zgomotos pe celelalte threaduri, nu? E unul din cele mai jerpelite de atata purtat sabloane: "mie poza asta nu-mi spune nimic..."

Nota: aici am explicat ce ma plictiseste pe acest thread si de ce trec rar pe aici si de ce nu las urme smile.gif . Dar trec! Exista ca peste tot poze bune si mai putin bune. Dar pretentiile mele sunt altele, iar cei care expun aici nu o fac in general nici in scopul obtinerii unor pareri despre calitatea fotografiilor, nici pentru a da ce e mai bun si a lasa privitorul cu gura cascata. Abordari diferite. Sper ca dupa efortul asta de a scrie atatea cuvinte am reusit sa spun ca nu mi se pare cea mai reusita sectiune a forumului fara sa lezez pe nimeni; si voi starni mai degraba compasiune pentru chinul meu de a raspunde, decat resentimente smile.gif

--------------------
Canon PS A80

+Quote Post
Tiberius
post 5 Dec 2005, 09:16
Post #23

Golden Member

Am inteles. Sunt de acord. Ai compasiunea mea pentru chinul de a raspunde si respectul meu pentru o gandire matura si inchegata.

--------------------
Canon 40D

+Quote Post
Horhellito
post 7 Dec 2005, 09:31
Post #24

Golden Member

Group: Special Members
From: Bucuresti
Member No.: 1.691

QUOTE(Tiberius @ 5 Dec 2005, 09:16)
Am inteles. Sunt de acord. Ai compasiunea mea pentru chinul de a raspunde si respectul meu pentru o gandire matura si inchegata.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif beer.gif

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!

+Quote Post
Horhellito
post 7 Dec 2005, 09:32
Post #25

Golden Member

Mie imi place mult sa vad locuri pe care n-am apucat sa le vizitez ... inca smile.gif

--------------------
ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 350D;ZZZ COME BACK!!!Canon EOS 400D;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 17-85mm f/4-5.6 IS USM;ZZZ COME BACK!!!Tamron SP90mm f/2.8 Macro;ZZZ COME BACK!!!Canon 70-200L USM;ZZZ COME BACK!!!Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6 II;Canon 100-400 L;ZZZ COME BACK!!!Canon 580EX;ZZZ COME BACK!!!

+Quote Post
Tiberius
post 7 Dec 2005, 17:59
Post #26

Golden Member

QUOTE(Horhellito @ 7 Dec 2005, 09:32)
Mie imi place mult sa vad locuri pe care n-am apucat sa le vizitez ... inca smile.gif

beer.gif poate la primavara sunt prin bucuresti. Sigur bagam o bere!

--------------------
Canon 40D

+Quote Post
Horhellito
post 8 Dec 2005, 17:18
Post #27

Golden Member

QUOTE(Tiberius @ 7 Dec 2005, 17:59)
beer.gif poate la primavara sunt prin bucuresti. Sigur bagam o bere!

Excelent smile.gif Just don't kick my ass biggrin.gif
Oricum, la cat de mult ajung sa merg in locuri neasteptate, poate ajung si eu pe acolo pe la tine smile.gif

--------------------

+Quote Post
mangoojuice
post 15 Dec 2005, 01:37
Post #28

Member
**

Member No.: 2.388

Am ajuns sa citesc parerea lui rorickdeckard despre aceasta sectie si nu prea sunt de acord , unele poze din aceasta sectie pot sa ne trezeasca mai multa emotie decat altele din alte locuri care au o compozitie perfecta, de multe ori in poze spontane sau facute cand ceva nou ne-a impresionat foarte tare se citeste mai multa poveste decat in una de clasa ,

si nu cred ca acest forum este doar pentru poze puse la punct ci si pentru poze care sa ne transmita anumite informatii sau sa ne arate anumite locuri sau obiecte pe care cel mai probabil nu le vom vedea vreodata, iar daca pe unii ii lasa rece nu cred ca este pentru toata lumea la fel,

personal pe mine ma incanta unele de aici mai mult decat o poza cu un peisaj frumos dar lipsit de "poveste", dar ca si la altii aceasta e doar parerea mea , rolleyes.gif

--------------------
mangoojuice

deocamdata.......... Kodak Easy Share C300

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 8 Dec 2019 - 12:20