Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> FujiFilm S 9600, pareri...
tudor1986
post 25 Jun 2007, 13:25
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Sm
Member No.: 3.095

Salutare.Aici poate toata lumea sa isi spuna parerea despre Fuji S9600.Mie chiar mi se pare un aparat dregutz cu aspect slr-like, si chiar unele fuctii ca la slr-uri.Asa ca astept pareri de la detinatori/utilizatori si de la toti cei interesati.MUltumesc

--------------------
Ideea de a ne vedea strict de treaba noastra este pur si simplu aiurea.Cine poate fi atat de egoist?

>>ROMANIA<<
FUjiFilm S5600
upgraded to FujiFilm S 9600
Go to the top of the page

+Quote Post
Gabi Udrea
post 25 Jun 2007, 13:35
Post #2

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Daca detii un astfel de aparat, poate ar trebui sa incepi tu cu un (mini) review. Incepand de la punctele care ti-au motivat aceasta decizie (de cumparare) pana la dotari, lipsuri, performante, calitate, build quality etc. smile.gif

--------------------

+Quote Post
tudor1986
post 25 Jun 2007, 16:20
Post #3

Advanced Member

From: Sm
Member No.: 3.095

QUOTE(Gabi Udrea @ 25 Jun 2007, 13:35)
Daca detii un astfel de aparat, poate ar trebui sa incepi tu cu un (mini) review. Incepand de la punctele care ti-au motivat aceasta decizie (de cumparare) pana la dotari, lipsuri, performante, calitate, build quality etc. smile.gif

da...pai sa vedem...lucruri ca m-au motivat...fata de S5600.are unele lucruri utile cum ar fi rotita pt selectarea timpului de expunere(diafragmei),zoomul care nu mai este automat e manual si astfel poate fii folosit mult mai precis,pt timpul de expunere 1/4000 si 30 sec,bulb fata de 1/2000 si 15 sec,diafragma f2,8-f11 fata de f3,2-f8,existenta unui hot shoe,plus sta mult mai bine in mana deoarece este mai mare si ai un grip excelent...il am de 2 zile si nu am apucat sa ma joc asa de mult cu el...de aia astept pareri de la utilizatori mai vechi beer.gif

--------------------
Ideea de a ne vedea strict de treaba noastra este pur si simplu aiurea.Cine poate fi atat de egoist?

>>ROMANIA<<
FUjiFilm S5600
upgraded to FujiFilm S 9600

+Quote Post
m0n5t3r
post 29 Jan 2008, 00:26
Post #4

Junior member
*

Member No.: 7.977

dupa multe luni petrecute cu el si ~4k poze, pot sa spun ca sunt multumit de banii dati atunci; astept sa ajunga Nikon D40x la preturi civilizate inainte sa-l inlocuiesc smile.gif
de bine:
  • solid. foarte solid. al meu a cazut de la aproape 2m cu ocazia unui drum la munte (paturi suprapuse, aterizare pe parchet), singura paguba a fost lcd-ul croit, dar inca functional; alte aventuri au fost condens gramada, functionat la multe grade sub zero, zapada (la un drum in Buila n-am tras fermoarul la borseta, zicand ca o sa fac poze pe creasta; cum viteza viscolului batea spre suta la ora, am fost mai ocupat sa nu fac figura lui superman decat de poze, si am scos dupa aia un pumn de zapada din borseta, de pe langa/sub lcd, din parasolar, de pe langa capac, etc...)
  • sta bine in mana
  • scoate culorile foarte fain in lumina naturala, la lumina artificiala se intampla sa le mai buseasca pe auto, da le scoate ok cu custom wb
  • zoom-ul pe inel face toti banii
  • AF rezonabil de rapid si rezonabil de precis, testat la multe concerte
  • butoane multe, acces usor la functiile de baza (mi-ar fi placut un boton si pt flash power, totusi)
  • obiectiv luminos
de rau:
  • cam zgomotos pentru gusturile mele (comparat cu unul din aceeasi clasa de pret ca S5IS e la ani lumina in fata - s9600/iso1600 == S5IS/iso400, in schimb am vazut poze facute cu un Fuji S6500 la iso 1600 si nu mi-a venit sa cred); nu prea sunt utilizabile la dimensiuni peste flickr-size la iso 800
  • focus-ul manual inutilizabil (butoane sau inel, tot un drac cat timp e electromecanic, lent si cu ditai lag-ul)
  • nu stie TTL
  • declansator flexibil mecanic? come on...
  • aspectul: recent s-a luat o fatuca de mine la intrare la un concert (ea fiind "experta" pe care au chemat-o gorilele) si mi-a cerut cardul pentru ca ii parea prea profesionala camera (lectie invatata: always have a spare)

This post has been edited by m0n5t3r: 29 Jan 2008, 00:28

+Quote Post
Gabi Udrea
post 29 Jan 2008, 14:19
Post #5

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

Cum adica ti-a cerut cardul ? mad.gif
Sub nici o forma nu are cum sa pretinda asa ceva, asta e abuz!

Poti fi avertizat ca ai intrat pe teritoriu privat, ca nu ai respectat anumite reguli impuse, rugat sa stergi fotografiile, poftit sa pleci, poate chiar amendat, dar bunurile personale nu pot fi confiscate!

--------------------

+Quote Post
m0n5t3r
post 29 Jan 2008, 15:21
Post #6

Junior member
*

Member No.: 7.977

<offtopic>
s-a intamplat la intrare si l-am recuperat la iesire... aveam in aparat un CF de 2G si un XD de 512M, am lasat CF-ul si poze tot am facut.

organizatorii de spectacole in general interzic accesul cu aparate profesionale, dar de obicei se refera la SLR-uri (desi... cu SLR si obiectiv de pana in 200mm nu prea ai ce face daca nu ajungi chiar in fata), numai ca unii ajung la chestii aberante: "arme" si "obiecte periculoase" sunt "interzise", "aparatura foto profesionala", si "orice fel de aparatura de inregistrare audio si video" (ceea ce include cam toate telefoanele mai rasarite) sunt "strict interzise".

poate discutia asta ar merita un topic separat, mi se pare ca marketoizii sunt total deconectati de realitate: lasi fanii sa faca poze formatiei preferate, beneficiezi de publicitate gratis, toata lumea castiga. end of story.
Cei de la Fundatia Aquarius se pare ca au inteles treaba asta, la un concert Lacrimosa au avut niste bilete speciale la pret dublu pt stat in fata, si in general n-am vazut sa faca figuri la aparate foto. Pacat ca nu prea le au cu organizarea si mai au si ghinion, (de 2 ori am fost la chestii organizate de ei la arenele romane, si de fiecare data a plouat, la therion/sala palatului s-a un gasit geniu de la tvr care sa bage camera in priza de la generatorul formatiei si cu 3 ore inainte de spectacol n-aveau curent laugh.gif). oh, well...
</offtopic>

This post has been edited by m0n5t3r: 29 Jan 2008, 15:22

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23 Sep 2019 - 02:33