Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages V  « < 46 47 48 49 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vinde poze de stock!
zanzibar
post 5 May 2008, 09:14
Post #941

Senior Member

Group: Members
Member No.: 2.033

S-ar putea ca mai devreme sau mai tarziu poza sa fie deactivata.
Pe istock s-au retras poze de ex dupa ce au schimbat anumite policy (vapoare, masini in prim plan)

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Spin Artes
post 10 May 2008, 13:45
Post #942

Advanced Member

From: Philly, PA, USA
Member No.: 1.982

Am o intrebare pentru voi, cei care aveti deja portofolii pe stock: cam in ce procent ati intervenit asupra fotografiilor cu PS ? Si o a doua intrebare ar fi cam in ce masura ati folosit tool-uri de genul Healing Brush Tool sau Clone Tool, tool-uri care efectiv schimba pozitia/culoarea/structura ?

Mersi anticipat!

PS - Mai misca ceva pe stock ? Mai faceti bani ?

This post has been edited by Spin Artes: 10 May 2008, 13:50

--------------------
Please visit

____ www.spin-artes.com ____
The official web site!

CHILLOUT & ELECTRONICA

- Good Music for Good People -

"Spin Artes is a whole kettle of artistic fish [...] soundscapes that evoke a mystical tribal past!"

CNET Editor's Review - www.download.com

+Quote Post
poco_bw
post 11 May 2008, 23:21
Post #943

Advanced Member

From: botswana
Member No.: 3.317

Attached File  berry_comp.jpg ( 54.75K ) Number of downloads: 0

Toate fotografiile le hammer de le ia dracu.
Eu shoot exclusive in RAW, convert to TIFF, lucru pe ele si in ultima instanta JPG.
Procesul e destul de simplu dar e time consuming.
In RAW pentru simplicitate folosesc PS cu toate options disabled(ramine in preview only).
Multi iti vor spune de exemplu ca sharpening in RAW e mult mai bun, poate au dreptate dar o sa iei o gramada de rejectii.
In RAW fac numai exposure cind e necesar, remove color cast(nu stiu cum se zice in romaneste ), clarity, etc. in proportii minore.
TIFF-ul salvat il hammer si toate adjustarile de levels, contrast, culoare, curves etc . facute exclusiv in LAB mode.
IN RGB se buseste histograma rau si reviewer le va rejecta cu nelipsitul "your file is overfiltered".
Clone si patch sunt foarte des folosite sa remove (exemplu oameni) toate cosurile, zgiriiturile, diferente culoare in piele, fly hair, ....bla bla, bla...vrei sa mai continui :-)
Zgomot nu prea am caci shoot mainly in 100 ISO, dar cind e necesar bag low values in Noise Ninja.
Am pus un fisier mic sa vazi cam ce intra si cam ce iese dar nu e reprezentativ caci la dimensiunea aceasta mica nu prea vezi.

Depinde ce stock: microstock, midstock sau traditional stock..............????
Pe microstock $1800 daca poti sa numesti asta ca facut bani, sau numai supravietuire dar luna asta se va duce in jos 10-20% ca in fiecare an.
SAnatate si lumina buna la toata lumea.
Lucian

+Quote Post
Tiberius
post 12 May 2008, 02:42
Post #944

Golden Member

From: Hong Kong SAR, China
Member No.: 1.760

Lucian,

Cam cat te costa modelele? Doar de curiozitate.

--------------------
Stiu Kungfu si multe alte cuvinte in chineza. Ba chiar pot sa le si scriu!
Canon 40D
Canon 50/1.8 II/Canon 100/2.8 USM Macro
Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 XR Di/Tokina 12-24 f/4
Tripod Velbon Sherpa 750R
Vinde foto si fa bani acum!

+Quote Post
Spin Artes
post 12 May 2008, 21:26
Post #945

Advanced Member

Mersi Lucian de info! 1800$ ii consider ca fiind bani de intretinere, respectiv chirie + billuri + mancare, daca vrei sa numesti asta supravietuirea, atunci aia sa fie. Oricum pentru 1800 la luna cu siguranta ai nevoie de vreo 2-3000 de fotografii bune pe stoc, cred eu. Momentan nu am conturi pe SS sau IS, dar intentionez sa incep sa vand, insa vreau sa incerc sa pun calitate si nu cantitate. Veniturile mele momentan au alte surse si nu ma bazez pe stoc, insa poate fi o completare pentru un filtru, o lentila, un body poate.... in timp.... asa ca, de ce nu?

--------------------
Please visit

The official web site!

CHILLOUT & ELECTRONICA

"Spin Artes is a whole kettle of artistic fish [...] soundscapes that evoke a mystical tribal past!"

+Quote Post
poco_bw
post 12 May 2008, 23:31
Post #946

Advanced Member

ha ha ha eu mi-s in Africa asa ca nu platesc mult.
Oferta e simpla $6/h prima sedinta daca se vinde a doua e $8/h si daca sunt intradevar bune si le chem eu e $10/h.
La banii asti nu cred ca iti vine Naomi Chambel dar faci treaba, sunt multi tineri care le trebuie un ban de buzunar.
I Romania banuiesc ca e mai mult caci lumea e mai pretentioasa si vor cere bani mai multi.

Nu neaparat , eu nu am 2000 poze nici pe unul, bazic calculeaza $1/poza/luna overall pe principalurile siteuri de microstock.
Deci cu 100 poze faci $100/luna. Dar e dependent de calitatea pozelor, subiecte, marime.... ca peste tot e vorba de cerere si oferta.
DAca ai sa faci numai fete cu telefoane si laptopuri nu te astepta sa vinzi prea mult.
DAca faci ceva inedit unde cererea depaseste oferta nu te astepta sa vinzi o gramada in one shot dar vinzarile vor fi constante pe o perioada mai indelungata.
Perioada de viata a unei fotografii stock era considerata 3 ani dar acu cu librarii de milioane si zeci de mii de fotografi e maxim 1 an cit va produce bani.

Microstocul se bazeaza mai mult pe cantitate oposite la stockul traditional.
Eu am 2 seturi unul pe micro unul pe traditional si nu le mix niciodata.
La micro sa spunem ca vinzi la luna 3-400 poze pe un site, media la toate siteurile e de $0.79, care poze le vinzi cu $0.18 si pot ajunge pina la $7.5, dar e mass production trebuie sa ai destul de multe sa merite intradevar.
Pe traditional poate vinzi 1-2 pe luna pe un site sau chiar pe toate dar iei depinzind de noroc $34-$1800 dar media va fi $100-$300/poza
80% din microstock se vinde pentru mici companii,individuali care nu pot sa plateasca pretul stockului traditional.
Cele mai multe din pozele tale le vai gasi pe web, newsletters, broshures, etc...
Cineva care cumpara la $1 o puza sa o puna intro brosura nu prea vrea marea cu srea in privinta calitatii, si oricum nu pot face diferenta in calitatea tehnica a pozei, se vor uita doar la aspectul general.
Nici o companie care se respecta nu va cumpara pentru un advertising campaign o poza vindute inainte de ince 300 de ori.
DAr nu e regula generala citeva dintre ale mele le-am vazut pe AOL, Mens Helth, Nikolodian TV, etc si culmea sunt luate de pe microstock :-)
Well concurenta e acerba si cumva trebuie sa faci un compromis intre calitate si cantitate daca vrei sa intri pe micro.
SAnatate si lumina buna la toata lumea.
Lucian

+Quote Post
Spin Artes
post 14 May 2008, 20:08
Post #947

Advanced Member

QUOTE(poco_bw @ 12 May 2008, 23:31) *
DAca faci ceva inedit unde cererea depaseste oferta nu te astepta sa vinzi o gramada in one shot dar vinzarile vor fi constante pe o perioada mai indelungata.
Perioada de viata a unei fotografii stock era considerata 3 ani dar acu cu librarii de milioane si zeci de mii de fotografi e maxim 1 an cit va produce bani.

Si tare mi-e frica sa nu se reduca la cateva luni in urmatoarea perioada, totul se misca foarte rapid, iar tehnologia invadeaza incet-incet tari precum Romania, castigand multi adepti in fotografia digitala.

--------------------
Please visit

The official web site!

CHILLOUT & ELECTRONICA

+Quote Post
bravesoul
post 6 Jun 2008, 23:27
Post #948

Junior member
*

Member No.: 4.010

Nu se mai aude nimic pe aici? Care mai sunt statisticile lunare ale fiecaruia?

Pe ce site va merge mai bine? Ce noutati mai aveti?

--------------------

+Quote Post
poco_bw
post 7 Jun 2008, 13:34
Post #949

Advanced Member

eu unul m-am dus in jos la $1700 din nou, a mers prost luna trecuta.
Poate si din cauza ca nu am avut poze noi. O camera este in Romania cu pustiul sa ia poze cealalta camera e in USA la reparat, cealalta m-a mincat undeva si am vindut-o. asa ca somez de aproape 2 luni.
Luckyoliver a dat faliment si am pierdut banii, Fotolia a avut un crash la search engine si cistigurile sau injumatatit + au bagat subscriptie pe $0.25 poza indiferent de marime.
Istock a mers cel mai bine luna trecuta +$600 dar se schimba mereu raportul de vinzari, cred ca depinde si de noroc.
LA voi cum a mers ???
Lumina buna la toata lumea,
Lucian

+Quote Post
zanzibar
post 12 Jun 2008, 12:59
Post #950

Senior Member

Luna trecuta am iesit -30% (1100$) pe istock. Dar am observat ca au fost foarte multi care au iesit in minus.

--------------------

+Quote Post
bravesoul
post 17 Jun 2008, 10:49
Post #951

Junior member
*

Member No.: 4.010

Va multumesc. Eu sunt inca la inceput. De-abia mi-am luat un Canon 400D pe care deja il iubesc biggrin.gif Pana acum lucram cu Canon A 620. Am facut 60 $ luna trecuta. (237 poze in portofoliu)

--------------------

+Quote Post
alexandrupetrach...
post 22 Jun 2008, 00:55
Post #952

Junior member
*

Member No.: 8.027

am si eu 48 de poze pe istock si 15 $ dolari dar as fi curios sa stiu care este viitorul fotografiei , sunt cumva site-urile de micro si macrostock sau comenzile directe ? Are un viitor promitator sau exista posibilitate ca fotografia sa se stinga incet.

+Quote Post
robog00
post 23 Jun 2008, 11:11
Post #953

MODERATOR - cu puteri minime :)

Group: Special Members
From: Bucuresti
Member No.: 908

Mda, ai pus una dintre marile intrebari...

--------------------
- update: Mai 2011 -=Zaragoza=-

1. MODERATOR cu puteri minime..., dar inca mai pot sa editez postarile in anumite zone ale forumului ;)

2. Cel care mai aprinde lumina din cand in cand pe aici.

+Quote Post
alexandrupetrach...
post 23 Jun 2008, 23:13
Post #954

Junior member
*

Member No.: 8.027

si raspunsul?

+Quote Post
poco_bw
post 6 Jul 2008, 00:39
Post #955

Advanced Member

ce porcarie in iunie am scazut la $1700 desi am mai multe poze.
Deci productivitatea a scazut.
Subscriptiile de $0.25 ne omoara , nu era de ajuns $1 poza acu vor si mai ieftin.

Ce va adus iunie ???????

+Quote Post
zanzibar
post 28 Jul 2008, 13:19
Post #956

Senior Member

Iunie am avut acelasi nivel ca si in mai.
Insa iulie a mers mai jos ca iunie. Era de asteptat, ca multi au avut vacanta.

QUOTE(poco_bw @ 6 Jul 2008, 00:39) *
ce porcarie in iunie am scazut la $1700 desi am mai multe poze.
Deci productivitatea a scazut.
Subscriptiile de $0.25 ne omoara , nu era de ajuns $1 poza acu vor si mai ieftin.

Ce va adus iunie ???????

--------------------

+Quote Post
poco_bw
post 16 Sep 2008, 18:09
Post #957

Advanced Member

se pare ca septembrie va fi mai bine dar sa vedem e numai la mijloc.
August desi sa ridicat un pic e nesemnicativ aceeasi brinza.
Nu inteleg cum drac cu mai multe poze fac tot aceeasi bani.
Mai demult am postat $2000 cred ca a fost un accident luna ceia, din $1700-1800 curent nu mai ies.
Cumva m-am blocat cred ca si la munca si la creativitate................bla bla de nu se mai ridica productivitatea.
$2000 e un plafon de care nu pot sa sar indiferent ce fac.
Voi ce mama ursului faceti sa ridicati productivitatea?????

M-am gindit sa iau o camera video sa incep sa fac clipuri sa vedem daca fac ceva.
Care dintre voi face si video sa imi spuna si mie ce si cum ???????????????
Ce camere folositi?????
Eu spusei sa iau una mai ieftina un update la Sony FX 1000 sau ceva parca se numea cu transport si vama ajunge sub $6000 si face si PAL si NTSC.
M-am uitat la cele profesionale si cea mai ieftina era cam $12000 era un special luna asta de la Panasonic.
Asa ca m-am linistit de "profesionalism" cind am vazut preturile si m-am gindit sa iau panarama ceia mica, in caz ca nu merge treaba ma apuc de nunti :-)
Sanatate si lumina buna la toata lumea.
L

+Quote Post
Tiberius
post 30 Sep 2008, 02:16
Post #958

Golden Member

From: Hong Kong SAR, China
Member No.: 1.760

zanzibar face video.

--------------------
Stiu Kungfu si multe alte cuvinte in chineza. Ba chiar pot sa le si scriu!
Canon 40D
Canon 50/1.8 II/Canon 100/2.8 USM Macro
Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 XR Di/Tokina 12-24 f/4
Tripod Velbon Sherpa 750R
Vinde foto si fa bani acum!

+Quote Post
zanzibar
post 7 Oct 2008, 15:30
Post #959

Senior Member

Mai bine ar fi sa iti cumperi 5D mk2-ul.
Important este sa poti filma in HD.
Profesionalismul consta in editare si in puterea conceptului, nu in pretul camerei wink.gif

QUOTE(poco_bw @ 16 Sep 2008, 18:09) *
se pare ca septembrie va fi mai bine dar sa vedem e numai la mijloc.
August desi sa ridicat un pic e nesemnicativ aceeasi brinza.
Nu inteleg cum drac cu mai multe poze fac tot aceeasi bani.
Mai demult am postat $2000 cred ca a fost un accident luna ceia, din $1700-1800 curent nu mai ies.
Cumva m-am blocat cred ca si la munca si la creativitate................bla bla de nu se mai ridica productivitatea.
$2000 e un plafon de care nu pot sa sar indiferent ce fac.
Voi ce mama ursului faceti sa ridicati productivitatea?????

M-am gindit sa iau o camera video sa incep sa fac clipuri sa vedem daca fac ceva.
Care dintre voi face si video sa imi spuna si mie ce si cum ???????????????
Ce camere folositi?????
Eu spusei sa iau una mai ieftina un update la Sony FX 1000 sau ceva parca se numea cu transport si vama ajunge sub $6000 si face si PAL si NTSC.
M-am uitat la cele profesionale si cea mai ieftina era cam $12000 era un special luna asta de la Panasonic.
Asa ca m-am linistit de "profesionalism" cind am vazut preturile si m-am gindit sa iau panarama ceia mica, in caz ca nu merge treaba ma apuc de nunti :-)
Sanatate si lumina buna la toata lumea.
L

--------------------

+Quote Post
poco_bw
post 7 Oct 2008, 18:49
Post #960

Advanced Member

ZAnzibar, hai spune si tu cum merge cu video???
FAce bani nu face??? merita sa investesti niste bani sau nu ???
La ce dracu sa mai iau un 5D MKII am un Mark III 1Ds si un 40D nu mai im trebuie.
Tocmai de aceia ma uitai la cea mai ieftina camera care face amindoua in NTSC si PAL.
Nu e vorba de profesionalism, e vorba daca gasesc ceva mai ieftin e OK.
Sunt in Botswana deci PAL, trebuie sa fac un documentar pentru ambasada americana despre SIDA deci imi trebuie NTSC si le trebuie si PAL sa il difuzeze si acii.
Acu daca tot iau camera vreau si NTSC si PAL ca sa nu mai f....luleaua cu 2 camere.
Dupa cite citesc NTSC outsell 3 to 1 PAL pe siteurile de stock.
Intr-un cucint vreau si cu p...in c..... si cu sufletul in rai si mai vreau si bani de drum :-)
Hai dati si voi ceva sfaturi :-)

Pe stock ce ati mai facut ?????
A doua oara cind sar $2000/luna anul asta dar cred ca din greseala din nou, nu pot sa o tin constant.
Cumva a mers mai bine pe plan local am prins British Council, o companie de asigurari si 2 nunti asa ca cel putin traiesc din alea.
L

+Quote Post

49 Pages V  « < 46 47 48 49 >
Reply to this topicStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23 Aug 2019 - 10:45