Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

97 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> E de nivelul lui FOTOdigital.ro?, sa nu stricam siteul!
alina
post 5 Jul 2004, 14:34
Post #41

Advanced Member

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 946

Cutzu a fost respins de pe fotodigital.ro
De ce?

Blajin
Attached File(s)
Attached File  blajin.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 0

--------------------

Canon S2 IS
Go to the top of the page

+Quote Post
Mir
post 5 Jul 2004, 14:44
Post #42

Administrator

Group: Special Members
Member No.: 4

la mine nu se vede poza, incearca sa o mai uploadezi odata...

+Quote Post
silvius
post 5 Jul 2004, 15:00
Post #43

Golden Member

Member No.: 303

QUOTE(alina @ 5 Jul 2004, 15:34)
Cutzu a fost respins de pe fotodigital.ro
De ce?

Blajin

The requested URL /forums/uploads/post-18-1089030868.jpg was not found on this server.

--------------------

+Quote Post
aikon
post 5 Jul 2004, 15:28
Post #44

Advanced Member

From: Ploiesti
Member No.: 691

Poza asta aparuse la un post de-al meu cand "bagam" pozele de la mare.
Am crezut ca face Mir "mishto" de mine ?!?
E vorba de singurul post re-"editat" din "La Mare".
Ciudat!

--------------------
[color=gray]Canon - A70[/color] --------------------------------> [color=gray]Location:Ploiesti[/color]
[URL=http://www.aikon.ro][color=blue][u]www.aikon.ro[/u][/color][/URL]

+Quote Post
Mir
post 5 Jul 2004, 15:31
Post #45

Administrator

Proabil ambele fotografii au fost postate exact in acelasi moment si softul s-a incurcat dandu-le acelasi ID.... o rog inca odata pe Alina sa posteze iarasi.

+Quote Post
alina
post 5 Jul 2004, 15:48
Post #46

Advanced Member

Aha. Ok. Asadar mi-a fost respins cutzul de pe fotodigital biggrin.gif
De ce? smile.gif
Blajin

This post has been edited by alina: 5 Jul 2004, 15:50
Attached File(s)
Attached File  blajin.jpg ( 69.26K ) Number of downloads: 0

--------------------

Canon S2 IS

+Quote Post
amelie
post 5 Jul 2004, 15:57
Post #47

Advanced Member

Member No.: 625

Poate pentru ca are o ditamai arsura in crestet? biggrin.gif
sau pentru ca adminii sunt satui de pozele de familie care ar trebui sa stea acasa in album si nu intr-o galerie ARTISTICA?

--------------------
canon A60

+Quote Post
Calut
post 5 Jul 2004, 19:58
Post #48

Advanced Member

From: Suceava
Member No.: 815

Catelul e frumos, poza nu are un fundal bun. Daca mai ai catelul mai incerca poze similare, dar fii atent si la fundal.

--------------------
Canon A60, Canon300D

+Quote Post
alina
post 5 Jul 2004, 21:18
Post #49

Advanced Member

blink.gif Nu vad de ce fotografia unui catel este poza de familie... in fine. Intr-adevar crestetul e ars. Multumesc, amelie.
Calut, da, mai am catelul laugh.gif. O sa incerc sa il (sur)prind pe un fundal mai potrivit, desi mai greu sta el locului. Multumesc, Calut.

--------------------

Canon S2 IS

+Quote Post
voov-X
post 6 Jul 2004, 01:58
Post #50

Golden Member

From: Cluj Napoca
Member No.: 551

ESTE o fotografie "de familie". Pentru tine o poza cu catelul tau reprezinta foarte mult, dar pentru mine aproape nimic mai mult decat un alt caine care se uita ciudat (de obicei intr-un mod "blajin") la un aparat de fotografiat.

--------------------
Minolta S414 & Canon A60
My Gallery

+Quote Post
albertino
post 6 Jul 2004, 14:37
Post #51

Junior member
*

Group: Junior Members
Member No.: 1.090

Salut! Am incercat sa ma inscriu si eu la FotoDigital.ro si am inteles - ca mai intai fotografiile trebuie aprobate... La inceput mi s-a parut ciudat - dar dupa ce am citit mai mult pe forum - am inteles...
Am inteles si ca aveti multi din voi o tehnica - pe care eu nu stiu daca o posed inca. Ca sa nu mai vorbim de aparatele foto tongue.gif
Anyway - eu am un HP 850. Un aparat bunicel dupa standardele mele. Zoom optic 8X, cu un obiectiv de 4MP si o claritate a imaginii destul de buna - fac din el un aparat bun, zic eu, pentru un amator. Mai bun decat el (de la HP) este 945-ul, dar e mai scump. Anyway - pun aici pentru voi cateva poze - sa le "judecati"... Sunt curios....
Attached File(s)
Attached File  trandafir1.jpg ( 22.2K ) Number of downloads: 0

--------------------

+Quote Post
albertino
post 6 Jul 2004, 14:39
Post #52

Junior member
*

... si aceasta este a doua poza.......... aceasta facuta cu un aparat mai slab - HP 635
Attached File(s)
Attached File  trandafir_salbatic.jpg ( 20.49K ) Number of downloads: 0

--------------------

+Quote Post
Mir
post 6 Jul 2004, 14:49
Post #53

Administrator

albertino bine ai venit ! :
Uite, ca sa nu repet, desi pozele cu florile tale sunt mai bune din punct de vedere tehnic decat cea din threadul urmator (adica mprima macar este focalizata), celelalte comentarii ale mele sunt valabile :

http://www.digitalworld.ro/forums/index.ph...=ST&f=47&t=1588

+Quote Post
albertino
post 6 Jul 2004, 15:33
Post #54

Junior member
*

Cred ca am inteles punctul tau de vedere... Si totusi:
- voi puneti atat de mult accent pe fotografiile PRELUCRATE??? de ce? nu este cu atat mai buna o fotografie - cu cat iese mai bine din ecranul aparatului? deci daca iau o poza relativ nereusita - si reusesc sa o prelucrez suficient de bine astfel incat sa iasa un subiect abstract - e mai bine? hmm..... aici nu prea sunt de acord - dar tineti cont ca sunt un incepator.. biggrin.gif mai am de invatat.. dar pareri tot pot sa am...
- n-am taiat deloc din floare - mai am una si mai detaliata - dar surprinde doar o parte a florii - si am crezut ca intregul - arata mai bine
- de acord - poate ca e un subiect "destul" de banal... nu sunt in totalitate de acord cu tine aici - dar oricum... Dar in nici un caz nu se compara cu o poza de familie - cu catel, cu purcel! sa fim seriosi... Nici eu nu as pune pe forum asa ceva...
- unghi deosebit: (spre deosebire de cel la care te referi si de a doua poza a mea) - eu cred ca am filmat-o dintr-un unghi normal pentru asa ceva - adica nu de sus - si nici din "profil", ci un pic mai sus, pe "diagonala" tongue.gif exprimarea mea nu este prea tehnica, dar... e timp.... smile.gif ...Asta e parerea mea - dar am sa tin cont si de ideea cu unghiul - cu conditia - sa-mi explice si mie careva - cam ce inseamna un unghi mai deosebit... Ca sincer nu stiu de unde sa incep sa caut unghiuri biggrin.gif
- background - blur-ul din background - e facut direct cu camera - si nu cu Photoshop sau altceva.. Sunt mai apreciate cele care sunt prelucrate????
- iar focalizarea zic eu - ca e buna...
Astept noi critici - nu ma supar pt. critici si sper sa nu se supere nimeni daca am sa "raspund" la orice critica...Dar sunt convins ca stiti mai multe - si vreau si eu sa invat....

--------------------

+Quote Post
albertino
post 6 Jul 2004, 15:38
Post #55

Junior member
*

Am mai citit si undeva unde spuneai - ca o fotografie buna - trebuie sa-ti creeze un sentiment deosebit - sa-ti transmita ceva de prima oara... Nu sa fie ceva searbad...
E adevarat ca fotografiile cu flori - sunt ceva comun - si totusi - (ma refer la prima mea fotografie) - de fiecare data cand o vad - vad ceva deosebit - mai observ un detaliu; si (pana acum) - tuturor carora am aratat-o - au ramas la fel de impresionati... Nu e o fotografie de podium - dar in nici un caz una proasta...
Astept sa ma contraziceti! smile.gif) pt. ca presupun ca asta o sa faceti tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Mir
post 6 Jul 2004, 15:54
Post #56

Administrator

Albertino, uite ce inteleg printr-un unghi si o ILUMINARE deoasebita intr-o fotografie cu o floare :

http://www.digitalworld.ro/forums/index.ph...t=0&#entry19129

Observi diferenta ?

Ideea de arta, este ca fotograful sa surprinda subiectul pe care si-l propune spre prezentare intr-o ipstaza inedita, noua daca se poate pentru privitor, in care sa accentueze partile frumoase ale acestuia si sa rupa BANALUL cotidian, asa cum il vede fiecare ! Trandafirul acela l-ai expus asa cum il vedem de fiecare data intr- gradina ! iti dai seama ca fotografia NU ARE CUM sa depaseasca frumusetea florii IN IPOSTAZA IN CARE O PREZINTI TU !

Acum , ca sa fac legatura, APARATUL DE FOTOGRAFIAT este DOAR UNA din uneltele fotografului, daca vrei o comparatie, este ca FIERASTRAUL pentru sculptorul in lemn, FIERASTRAUL cu care taie trunchiul din care o sa scoata statuta ! Apoi mai are nevoie de dalta, ciocan, si alte scule mai fine cu care sa SCOATA din lemn, acel obiect de ARTA, sculptura, care va face sa vibreze simtamantul privitorului.
Nu este nici o lauda, nici bine, sa prezinti fotografiile asa cum le scoate aparatul. Aparatul este o scula IMPERFECTA, creeata de mana inginerilor, el iti da posibilitatea sa intrii in posesia materialului brut, pe care este nevoie sa-l CIZELEZI !

De cand a apararut fotografia exista prelucrarile si RETUSUL !

Imi pare rau, dar ai o conceptie TOATAL gresita depre fotografie, momentan....

+Quote Post
zzz
post 6 Jul 2004, 15:59
Post #57

Admin

Group: Admin
Member No.: 6

albertino, trebuie sa faci diferenta dintre subiect si poza care il cuprinde.
Un subiect poate sa fie foarte frumos (de ex. floarea ta), iar poza poate sa fie banala, uneori doar si prin faptul ca subiectul a fost de foarte multe ori fotografiat si s-a banalizat.

Fotografia, ca arta, trebuie sa aduca ceva nou in expresie, sa fie inedita. Altfel, desi tehnic corecta, cu subiect frumos, poate fi banala.

{edit later} biggrin.gif in timp ce eu scriam reply-ul, Mir tocmai punea unul care continea cam aceleasi idei...

This post has been edited by zzz: 6 Jul 2004, 16:12

--------------------
Kodak Z812IS

+Quote Post
_adrian_
post 6 Jul 2004, 21:24
Post #58

Member
**

Member No.: 801

Am gasit o poza pana acum care imi place ceva mai mult si as vrea sa stiu daca ar merge pe fotodigital.ro
Attached File(s)
Attached File  Publish___Puppy.jpg ( 37.71K ) Number of downloads: 0

--------------------
Fuji FinePix A101

+Quote Post
Calut
post 6 Jul 2004, 21:37
Post #59

Advanced Member

From: Suceava
Member No.: 815

Sa incerc un sfat mai practic, daca vroiai o fotografie mai frumoasa, trebuie sa incadrezi respectind regula de baza a compozitiei(cauta pe net) a treimii, trebuia sa fii atent la fundal, si eventual in fundal sa echilibrezi compozitia cu un alt boboc, blurat. Poate o lumina deosebita ar fi fost bine venita. Dar nu obtineai decit o poza mai frumoasa , de pus aici pe forum , la sectiunea flori. Situl FOTOdigital.ro are pretentii putin mai mari. Cit de mari? Vom vedea pe topicul asta.

--------------------
Canon A60, Canon300D

+Quote Post
zzz
post 6 Jul 2004, 22:39
Post #60

Admin

Group: Admin
Member No.: 6

QUOTE(_adrian_ @ 6 Jul 2004, 22:24)
Am gasit o poza pana acum care imi place ceva mai mult si as vrea sa stiu daca ar merge pe fotodigital.ro

Din pacate poza asta nu merge pe FOTOdigital.ro.
Sfatul meu este sa nu mai incerci poze cu catei decat ca amintiri.

--------------------
Kodak Z812IS

+Quote Post

97 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 13 Nov 2019 - 01:42