Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> TEMA SAPTAMINII, reguli, discutii, lamuriri, idei, etc. .
to3oths
post 31 Mar 2005, 14:57
Post #1

Golden Member

Group: Special Members
From: Craiova, Romania / Corfu, Grecia
Member No.: 1.596

Participantii vor afisa in intervalul afisat (ex. :22.03.2005, ora 00:00 - 04.04.2005, ora 24:00).
Regulile sint urmatoarele:
1. perioada este fixa, si anume cea afisata. Daca pina la sfirsitul perioadei nu se va inscrie nimeni, se va inchide. La interval de o zi dupa expirarea termenului de concurs (ex. : din ziua de 06.04.2005, ora 00:00), se va deschide poll-ul de votare.
2. topicul poll-ului va fi deschis timp de o saptamina(ex. : 06.04.2005, ora 00:00 - 12.04.2005, ora 24:00).
3. indiferent de cite participari vor fi, minim 3, se va vota pe baza acestor participari. In cazul a mai putin de 3 fotografii, nu se va vota si nu vor exista cistigatori.
4. fotografiile participante trebuie sa nu fi fost postate anterior nici pe forum(pe nici unul din topic-uri, inclusiv candidaturi), nici pe FD, nici pe FC, nici in concursurile prezente in cele 3 locuri amintite mai sus.
5. fotografiile nu trebuie neaparat facute in acest interval. Pot participa si fotografii anterioare, cu conditia sa respecte paragraful 4.
6. nu se accepta aminari de nici o natura (ca am vazut prea tirziu, ca n-am avut timp, ca una, ca alta, etc.).
7. participantii la concurs nu au voie sa voteze, chiar daca voteaza pentru alti participanti.
8. pe topic-ul concursului sint interzise comentariile de orice gen asupra fotografiilor postate, dar si orice alte comentarii (orice nelamurire legata de "Tema Saptaminii" se va posta pe acest topic, special deschis).
9. in topic-ul poll-ului, fiecare votant sa-si exprime si in scris votul. Acest lucru s-a facut si pina acum(nu va fie teama sau rusine, ca aici sintem ca sa evoluam si sa ne simtim bine).
De asemenea, poate sa faca si mici comentarii asupra fotografiilor concurente, asupra participarii, sa-si exprime parerea, in general, cu privire la editia respectiva.

This post has been edited by to3oths: 31 Mar 2005, 15:13

--------------------
HP 945 Photosmart - un tun cu 350De bile

Vizitati TravelCorfu.ro
Go to the top of the page

+Quote Post
mihnea sim
post 14 Apr 2005, 19:23
Post #2

Golden Member

Group: Members
From: Buc, Alexandria
Member No.: 1.216

vreau sa cunosc si eu numarul maxim de fotografii cu care un participant poate sa se inscrie la acelasi concurs - "tema saptamanii".

Multumesc

--------------------
a510,a95,smena 8m, zenit ttl

+Quote Post
to3oths
post 14 Apr 2005, 20:55
Post #3

Golden Member

Buna intrebare!
Deocamdata nimeni nu a participat cu mai mult de o poza(mai rar 2). Cred ca nu e nevoie sa existe o limita, pt ca oricum, cel putin deocamdata, nu a fost o participare excesiva din partea membrilor, daramite a unuia singur.
Pina la proba contrara(daca vom avea un participant cu 10-20 de participari in aceeasi editie), consider ca nu se simte nevoia impunerii unei limite maxime a numarului de poze/participant intr-o editie.
Sa ajungem sa ne punem problema ca sint prea multe participari si vedem!
Pina atunci, participati... smile.gif

--------------------

Vizitati TravelCorfu.ro

+Quote Post
robog00
post 14 Apr 2005, 23:31
Post #4

MODERATOR - cu puteri minime :)

From: Bucuresti
Member No.: 908

QUOTE(mihnea sim @ 14 Apr 2005, 20:23)
vreau sa cunosc si eu numarul maxim de fotografii cu care un participant poate sa se inscrie la acelasi concurs - "tema saptamanii".

eu consider ca nu conteaza prea mult faptul ca un participant are mai multe poze inscrise (fara a se exagera). nu cantitatea, ci calitatea conteaza wink.gif
________
consider ca faza cu: cei care sunt inscrisi cu poze nu au voie sa voteze...nu e ok. Atata timp cat nu se poate controla acest lucru, inseamna ca cei care au constiinta nu o sa isi voteze pozele, dar pot fi si din cei care sa nu tina cont de constiinta. Propun ca fiecare sa aiba voie sa voteze (fie participant, fie simplu privitor). Nu ar strica cu nimic acest lucru in logica voturilor (oricum fiecare poate vota o singura data). Ce parere aveti?

--------------------
- update: Mai 2011 -=Zaragoza=-

1. MODERATOR cu puteri minime..., dar inca mai pot sa editez postarile in anumite zone ale forumului ;)

2. Cel care mai aprinde lumina din cand in cand pe aici.

+Quote Post
rorickdeckard
post 15 Apr 2005, 02:28
Post #5

Advanced Member

Member No.: 1.721

Eu nu prea am avut timp saptamana trecuta sa trec pe acest forum decat din cand in cand, cateva minute. Ideea este: da' de ce s-au inchis asa repede Culorile sad.gif Si zic si io parerea (din nou) relativ la votari: cred ca ar trebui ca participantii sa se abtina sa o faca, pe cat posibil.

Si argumentez: e in firea omului bietu' cand urmareste un subiect sa simta impulsul sa zica si el ceva, sa expuna si el, sa-si explice propria viziune. Dar este totusi o competitie si orice competitie care se vrea fair ar trebui arbitrata de terti biggrin.gif Ar fi haios (dar stiu ca asta ar ingreuna toata treaba) ca eventual dupa inchiderea editiei sa se alcatuiasca un clasament "neoficial", pe baza voturilor participantilor. Asta probabil ar multumi pe toata lumea in modul cel mai fair (mai putin pe te3oths care tre' sa manageze chestia ph34r.gif ). Insa...asa cum nici participari nu prea sunt si chiar subsemnatul a failat sa-si expuna in finalul editiei precedente teoria, de ce pozele sale sunt cele mai bune si mai la tema... smile.gif Ne complicam, eu cred ca de fapt important e pana la urma sa existe o atmosfera placuta, pentru a aduna cat mai multe participari si a spori interesul pentru realizari cat mai bune.

Hai o beer.gif din MTL, ca in sfarsit s-a topit si la mine zapada! smile.gif

--------------------
Canon PS A80

+Quote Post
zzz
post 15 Apr 2005, 10:20
Post #6

Admin

Group: Admin
Member No.: 6

Cred ca ar fi bine sa voteze si participantii la concurs, cu conditia sa nu se auto-voteze.

--------------------
Kodak Z812IS

+Quote Post
x_king
post 15 Apr 2005, 11:44
Post #7

Senior Member

Member No.: 1.393

si eu sunt de parere ca pot vota si participantii, pt. ca stiu ca sunt o "comunitate" onesta.

dar sa va spun ce s-a intamplat odata. Votul apartinea doar participantilor, care faceau un clasament al celorlati in ordine descrescatoare a valorii apreciate, (exceptandu-se pe sine)
Cei mai sireti (poate si cei mai buni), s-au prins : au votat pe dos, punand in varful listei candidati mai slabi, fara sansa, asigurandu-si linistit victoria (sau locul in finala alaturi de persoane care nu tineau piept concurentei). Unii mai ... au votat corect, alegand invingatorul dar neramanandule nici o sansa.
Acum sa nu credeti ca as fi castigat eu biggrin.gif , dar nici sanse teoretice nu am avut.

pot vota si participantii, aici nu vad nici o urma din siretlicurile de atunci.

--------------------
Nikon D50
- Nikon 18-70mm f/3.5-4.5
- Nikon 105mm f/2.8 VR (Vibration Reduction)

+Quote Post
alithenake
post 9 May 2005, 08:41
Post #8

Advanced Member

Member No.: 1.562

Pe cand un nou concurs zzz ? Ca m-a prins si sunt tare curios ce va urma.

O intrebare .. ca sa se piarda timpii morti, nu s-ar putea cat dureaza votarea pentru un concurs (o sapt, doua), deja sa se accepte poze pentru urmatorul? Se termina votarea, se incheie si inscrierea la noul concurs. Noul concurs trece la votare si se deschide iar un concurs nou.. si tot asa ...

This post has been edited by alithenake: 9 May 2005, 08:45

--------------------

+Quote Post
DaBebeKID
post 9 May 2005, 09:34
Post #9

Advanced Member

From: Constanta / Bucuresti ( mai tot timpu )
Member No.: 1.779

Pai nu prea se poate ca tema o alege castigatorul

--------------------
Canon 400D.

+Quote Post
alithenake
post 9 May 2005, 09:52
Post #10

Advanced Member

pai si ce mare lucru ... castigatorul nu va alege tema imediat urmatoare ci pe cea de-a doua urmatoare. Se introduce un decalaj mic. Adika:

1. concursul A a ajuns la votare.
2. se propune tema pt concursul B (de catre un admin prima data)
3. cat timp se voteaza concursul A, la B se accepta inscrieri.
4. se termina votarea la A se alege castigatorul.
5. concursul B trece la votare.
6. incepe concursul C cu tema aleasa de castigatorul de la A

De aici e simplu, pt ca la consursul D va alege tema castigatorul de la B si etc... asa mai departe. E nevoie doar la inceput de o tema propusa si nu aleasa de un castigator. SI cu asta e usor.. se face un topic pe forum, se proun cateva teme si se voteaza care sa fie tema de "decalaj" smile.gif

Ce parere aveti ... ?

--------------------

+Quote Post
alithenake
post 16 May 2005, 18:05
Post #11

Advanced Member

Nimeni nu zice nimik.. ok. dar ce ziceti de o noua tema? cand se termina concursul ca sunt tare curios ce urmeaza ...

--------------------

+Quote Post
piticu
post 17 May 2005, 07:56
Post #12

Senior Member

From: Slobozia, IL
Member No.: 1.585

o propunere pt tema: nud alb-negru. sper sa fie postate mult mai multe fotografii smile.gif

--------------------
CARPE NOCTEM !

+Quote Post
nikomiko
post 18 May 2005, 10:26
Post #13

Senior Member

From: Viena/ex-Timisoara/ex-Hateg
Member No.: 1.204

Cred ca ceva nu-i ok cu FC.. cum se duc acolo concursurile, cum parca intra intr-o gaura neagra sad.gif ...

Nu era mai bine sa ramana aici si sa mearga cat de cat normal, ca si in editiile anterioare?

--------------------
"Fotografiaza nu numai ce vezi, dar si ceea ce simti." (Ansel Adams)

my photos,
my work

+Quote Post
x_king
post 18 May 2005, 10:59
Post #14

Senior Member

nu e nevoie de premii.
e nevoie doar de o revizie a notelor.

Nu inteleg de ce e asa anevoios.

--------------------
Nikon D50

+Quote Post
robog00
post 15 Sep 2005, 11:00
Post #15

MODERATOR - cu puteri minime :)

Member No.: 908

Am si eu o propunere: greutatea fisierului la "Tema saptamanii" sa poata fi "putin" mai mare de 100 (99 - ca 100 nu merge). Tinand seama ca este o "competitie", e pacat sa nu expunem cu ceva mai multe detalii. Sper sa nu fie o mare problema si sa se poata realiza. Bafta tuturor!

This post has been edited by robog00: 15 Sep 2005, 11:01

--------------------
- update: Mai 2011 -=Zaragoza=-

1. MODERATOR cu puteri minime..., dar inca mai pot sa editez postarile in anumite zone ale forumului ;)

2. Cel care mai aprinde lumina din cand in cand pe aici.

+Quote Post
to3oths
post 27 Dec 2005, 13:11
Post #16

Golden Member

In perioada 3-15 ianuarie 2006 se va deschide votarea, se va declara cistigatoarea si se va premia(?!?!) Tema Saptaminii - editia 2005.

va asteptam pe toti la vot si fie ca ceeeeeeeaaaaaa mai buna imagine sa cistige!!! s151.gif s72.gif

--------------------

Vizitati TravelCorfu.ro

+Quote Post
Ace
post 6 Jan 2006, 07:41
Post #17

Junior member
*

Member No.: 640

QUOTE(robog00 @ 15 Sep 2005, 11:00)
Am si eu o propunere: greutatea fisierului la "Tema saptamanii" sa poata fi "putin" mai mare de 100 (99 - ca 100 nu merge). Tinand seama ca este o "competitie", e pacat sa nu expunem cu ceva mai multe detalii. Sper sa nu fie o mare problema si sa se poata realiza. Bafta tuturor!

sugestie: Upload-eaza poza pe alt site si foloseste functia [IMG] in loc de "File Attachments"!

unsure.gif

+Quote Post
Hector18
post 23 Jan 2006, 21:45
Post #18

Advanced Member

Member No.: 1.989

ce se mai aude cu tema saptamanii??? cand incepe urmatoarea???

--------------------

+Quote Post
x_king
post 25 Jan 2006, 14:52
Post #19

Senior Member

Pai se pare ca To3ots, lipseste, nu stiu de ce, iar in locul ei a cam ramas forumul vraiste. Nici ZZZ, nu mai apare de loc.

Ceva moderatori mai avem ?

--------------------
Nikon D50

+Quote Post
piticu
post 25 Jan 2006, 14:58
Post #20

Senior Member

From: Slobozia, IL
Member No.: 1.585

smile.gif lam vazut pe gabi udrea de citeva ori pacilea

This post has been edited by piticu: 25 Jan 2006, 15:02

--------------------
CARPE NOCTEM !

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17 Nov 2018 - 04:21