Fotodigital.ro Fotocamera.ro

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> cum/cu ce faceti asta/asa, pt cei dispusi sa explice
zigg
post 1 May 2008, 09:38
Post #121

Member
**

Group: Members
From: oradea/timisoara
Member No.: 7.988

Salut. As dori sa stiu, am un nikon d60 si as dori sa stiu cum i mai bine sa fac prelucrarea raw?
Is obisnuit cu photoshop camera raw..si am gasit un program de convertire din .nef in .dng. NEF-ul nu vrea sa il deschida photoshop-ul, as vrea sa stiu i mai bine sa lucrezi cu .nef ? ( si care ar fi un program bun de prelucrare pt .nef ) sau i ok si in format .dng.

This post has been edited by zigg: 1 May 2008, 09:38

--------------------
http://florentiui.blogspot.com/

Nikon D60 18-55mm VR
Canon PowerShot A620
Go to the top of the page

+Quote Post
c_baias
post 4 May 2008, 21:14
Post #122

Advanced Member

Member No.: 3.308

Ai nevoie de Adobe Camera RAW 4.4.1, si iti va deschide direct nef-urile. In link-ul postat mai jos vei vedea ca 4.4.1 aduce suport si penru D60. De retinut ca functioneaza numai sub CS3. Asta pentru a deschide nef-urile direct in photoshop.

http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html

Varianta mult mai la indemana e Adobe Lightroom 1.4, care are suport si pentru D60.

This post has been edited by c_baias: 4 May 2008, 21:16

--------------------
site blog
Canon

+Quote Post
zigg
post 5 May 2008, 15:44
Post #123

Member
**

am reusit:D merci fain:)

--------------------

Nikon D60 18-55mm VR
Canon PowerShot A620

+Quote Post
zigg
post 13 May 2008, 13:38
Post #124

Member
**

pe forum, pe fotocamera...situri unde nu poti pune poze mai mari de 100k....cum pot sa compresez o fotografie la marimea aia fara sa pierd din calitatea fotografiei...dupa ce o redimensionez la 640x480 de exemplu...ocupa 300k...si peird foarte mult din calitate...culori etc.
Eu folosesc JPEG optimizer...dupa ce exportez la calitate max din photoshop.

--------------------

Nikon D60 18-55mm VR
Canon PowerShot A620

+Quote Post
Gabi Udrea
post 13 May 2008, 16:12
Post #125

Moderator

Group: Special Members
From: www.fotodigital.ro
Member No.: 1.184

De ce nu salvezi cu compresie direct din PS ?
Un program care are o compresie foarte buna, probabil mai buna decat PS, e ACDSee.

--------------------

+Quote Post
zigg
post 19 May 2008, 20:15
Post #126

Member
**

Nu pot sa creez un topic nou, asa ca o sa postez aici. Ma scuzati daca intrebarea mea nu are nimic de a face cu topicul asta.
Vream sa intreb, am un nikon d60 de o luna cumparat...si nush daca am sau nu am probleme cu bateria. L-a inceput incarca cum trebuie ( adica se aprindea becul de la incarcator si palpaia cam 1h 30min si dupa timpu asta becul ramanea aprins asa cum ar fi normal ) acum dupa 1h si 30 min bateria i destul de calda si tot palpie becul de la incarcator si nu se opreste din palpait.
Bateria este incarcata (nush daca e 100% sau 90% ) dar camera indica ca este plina (sau aproape plina). Sa fie ceva problema cu bateria, incarcatorul? sa imi fac griji ca bateria ar fi proasta si mas putea astepta la ca dupa vreo inca 10 incarcari sa nu mai fie buna deloc? ( priza si ce mai este in priza conteaza? )

Mentionez ca atunci cand l-am cumparat, incarcatorul sau nu mergea deloc, mam dus la magazin si l-a trimis la Nikon si mi-a dat in schimb incarcatorul unui Nikon d40x care i acelasi model.

Va multumesc.

--------------------

Nikon D60 18-55mm VR
Canon PowerShot A620

+Quote Post
robog00
post 27 May 2008, 10:38
Post #127

MODERATOR - cu puteri minime :)

Group: Special Members
From: Bucuresti
Member No.: 908

QUOTE(zigg @ 19 May 2008, 21:15) *
Nu pot sa creez un topic nou, asa ca o sa postez aici. Ma scuzati daca intrebarea mea nu are nimic de a face cu topicul asta.
Vream sa intreb, am un nikon d60 de o luna cumparat...si nush daca am sau nu am probleme cu bateria. L-a inceput incarca cum trebuie ( adica se aprindea becul de la incarcator si palpaia cam 1h 30min si dupa timpu asta becul ramanea aprins asa cum ar fi normal ) acum dupa 1h si 30 min bateria i destul de calda si tot palpie becul de la incarcator si nu se opreste din palpait.
Bateria este incarcata (nush daca e 100% sau 90% ) dar camera indica ca este plina (sau aproape plina). Sa fie ceva problema cu bateria, incarcatorul? sa imi fac griji ca bateria ar fi proasta si mas putea astepta la ca dupa vreo inca 10 incarcari sa nu mai fie buna deloc? ( priza si ce mai este in priza conteaza? )

Mentionez ca atunci cand l-am cumparat, incarcatorul sau nu mergea deloc, mam dus la magazin si l-a trimis la Nikon si mi-a dat in schimb incarcatorul unui Nikon d40x care i acelasi model.

Va multumesc.

Cum mai stai cu bateria? Dupa ce ai incarcat-o, te tine suficient de mult sau se descarca foarte repede? Eu cred ca timpul de incarcare completa este mai mare de o ora si jumatate. Ai rabdare sa se opreasca beculetul din palpait si daca bateria tine suficient de mult...cred ca poti fi multumit. De incalzit, toate se incalzesc in timpul incarcarii.
Spor!

--------------------
- update: Mai 2011 -=Zaragoza=-

1. MODERATOR cu puteri minime..., dar inca mai pot sa editez postarile in anumite zone ale forumului ;)

2. Cel care mai aprinde lumina din cand in cand pe aici.

+Quote Post
actodea
post 25 Jun 2008, 13:01
Post #128

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 1.123

vreau sa fac poze de haine sa arate ca aici: http://www.gap.com/browse/product.do?cid=1...;scid=579830002
daca apasati pe "view larger" pentru fotografia mare veti vedea detaliile, textura etc.

a mai facut cineva astfel de fotografii?

multumesc.

ps: am adaugat si o poza chiar in post.
Attached File(s)
Attached File  gp579830_01vliv01.jpg ( 31.57K ) Number of downloads: 0

+Quote Post

7 Pages V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20 Oct 2019 - 08:32